Senator Abdugʻani Sanginov Surxondaryoda uchrashuvlar oʻtkazdi
Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati aʼzosi, “Oʻzbekgidroenergo” aksiyadorlik jamiyati boshqaruvi raisi Abdugʻani Sanginov Surxondaryo viloyatida boʻlib, Uzun, Sariosiyo va Denov tumanlarida aholi bilan uchrashdi.
Sariosiyo tibbiyot kollejida boʻlib oʻtgan uchrashuvda Prezidentimizning Oliy Majlis Senatining birinchi yalpi majlisidagi nutqi va Oliy Majlisga Murojaatnomasi mazmun-mohiyati haqida atroflicha fikr almashildi. Yangi Oʻzbekistonni kelgusida rivojlantirishning uzoq muddatga moʻljallangan strategik yoʻllari, jamiyatni islohotlarning tashabbuskoriga aylantirish borasida amalga oshirilayotgan ishlar va galdagi vazifalar xususida soʻz yuritildi.
– Soʻnggi yillarda erkinlik, ochiqlik hayotimizning mazmuniga aylanib bormoqda, – dedi A.Sanginov. – Bu mamlakatimizda olib borilayotgan demokratik islohotlar samarasidir. Endilikda odamlar emin-erkin oʻz muammolarini davlat idoralari oldiga koʻndalang qoʻymoqda. Ijtimoiy tarmoqlar orqali ochiq aytayotir. Bilaman, koʻpchiligingiz elektr energiyasi taqchilligidan arz qilmoqchisiz. Shu soha mutaxassisi boʻlganim uchun bir narsani sizlarga aytib qoʻyay. Hozir Surxondaryo viloyatida 137 mvt. elektr energiyasi yetmaydi. Chunki, yangi-yangi zamonaviy korxonalar barpo etilib, energiya isteʼmoli intensiv oshib borayotir. Bu muammo davlat darajasida tahlil qilinib, tegishli choralar koʻrilayotir. Bu yil tumandagi 75 mvt. quvvatga ega boʻladigan Zarchob GESini ishga tushiramiz. Kelgusi yil 175 mvt. kuchlanishli Toʻpalang GESi ham foydalanishga topshiriladi. Maʼnan eskirgan transformator, ustun va simlar ham bosqichma-bosqich almashtiriladi. Mana, men tumandagi Niloba mahallasida elektr energiyasi bilan bogʻliq muammoni ijtimoiy tarmoqda oʻqib qoldim. Bugun ana shu masalaga ham yechim izlaymiz.
“Senator bilan uchrashuv” mavzuidagi tadbir doirasida Surxondaryo viloyati hokimi Toʻra Bobolov, Sariosiyo tumani hokimi U.Toʻrayev va mutasaddi idoralar rahbarlari ishtirokida fuqarolarni oʻylantirayotgan masalalar tinglandi. Ularning gaz va elektr energiyasi taʼminoti, oqova va ichimlik suvi, yoʻllarni taʼmirlash masalalari, taʼlim, tibbiyot muassasalarida yaratilgan sharoitlar bilan bogʻliq muammolari joyida oʻrganilib, hal etiladigan boʻldi. Moliyaviy manbalari aniqlanib, yechimi topildi.
Niloba mahallasidagi 740 oilada 3 ming 200 dan ortiq aholi istiqomat qiladi. Bir guruh nilobaliklar qishloqda elektr energiyasi yetishmasligini ijtimoiy tarmoqlarda yoritgan. Oʻrganishlarga koʻra, murojaatchilar daryoning muhofaza zonasida uy-joy qurishgan. Ayrimlarining kadastr hujjatlari ham yoʻq. Keyingi yillarda yangi uy-joylar qurilishi bilan hududda elektr energiyasi yetishmovchiligi yuzaga kelgan. Koʻproq quvvatga ega transformatorga ehtiyoj sezilgan. Shuningdek, ayrim yogʻoch ustunlar eskirgan. Bu masala senator A.Sanginov tomonidan tez kunlarda hal etiladigan boʻldi.
Shu yerda bir yoʻla tuman boʻyicha bu muammo chuqur tahlil qilinib, yigirmaga yaqin transformator yangilanadigan, ikki mingga yaqin yogʻoch ustunlar yangisiga almashtiriladigan boʻldi.
Shu kuni viloyat hokimi T.Bobolov va senator A.Sanginovlar Sariosiyo tumani yuqumli kasalliklar shifoxonasida boʻlib, tibbiyot muassasasini koʻzdan kechirdi. Binolarni qayta taʼmirlab, bemorlar uchun zamonaviy sharoitlar yaratishga kelishib olindi.
Oliy Majlis Senati aʼzosining Uzun va Denov tumanlaridagi uchrashuvlarida ham shunga oʻxshash turli masalalar oʻrtaga tashlandi. Muhim ahamiyatga ega muammolarni A.Sanginov joyiga borib oʻrgandi. Jumladan, Serharakat va Mustaqillik mahallalarini bogʻlaydigan koʻprik barpo etilganiga 40 yildan oshgan. Doʻngʻizoʻldi selxonasi ustida qurilgan beton koʻprik atrofi bahorda keladigan kuchli sel oqimi sababli yillar oʻtishi bilan yemirilib bormoqda. Koʻprikning ishdan chiqishi uch ming 600 dan ortiq aholi yashaydigan Xalqobod qishlogʻiga transport qatnovini toʻsib qoʻyishi mumkin.
Mustaqillik mahallasidagi 53-maktab yigirma yillar ilgari hashar yoʻli bilan qurilgan. 140 oʻquvchi taʼlim olayotgan muassasaga termit zararkunandasi jiddiy talofat yetkazgan. Chekka hududdagi taʼlim muassasasini borib koʻrgan xalq vakili zamonaviy yangi maktab qurib berishni oʻz zimmasiga oldi.
Senatorning ilk uchrashuvlari xalq uchun xizmat qiladigan koʻplab ana shunday muammolarga aniq yechim topgani bilan ahamiyatli boʻldi.

Сенатор Абдугани Сангинов провел встречи в Сурхандарье​
Член Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, председатель правления акционерного общества "Узбекгидроэнерго" Абдугани Сангинов побывал в Сурхандарьинской области, где провел встречи с жителями Узунского, Сариасийского и Денауского районов.
На встрече в Сариасийском медицинском колледже состоялся подробный обмен мнениями о сути и значении выступления Президента страны на первом пленарном заседании Сената Олий Мажлиса и его Послания парламенту. На мероприятии речь шла и о долгосрочном стратегическом развитии Узбекистана, работе по превращению общества в инициатора реформ и очередных задачах.
– В последние годы свобода и открытость прочно утвердились в нашей жизни, что является результатом проводимых в нашей стране реформ. Благодаря этому люди свободно излагают свои проблемы государственным органам, открыто высказываются о них в социальных сетях. Знаю, что большинство из вас жалуется на дефицит электроэнергии. Поскольку я являюсь специалистом в этой сфере, хочу сказать вам одну вещь. В настоящее время из-за строительства новых современных предприятий, интенсивного повышения потребления энергии в Сурхандарьинской области не хватает 137 МВт электроэнергии. Эта проблема анализируется на государственном уровне, принимаются соответствующие меры по ее устранению. В нынешнем году в районе будет введена в строй Зарчабская ГЭС мощностью 75 МВт, а в следующем году – Тупалангская ГЭС мощностью 175 МВт. Поэтапно будут заменены и морально устаревшие трансформаторы, столбы и кабели. Недавно я узнал в социальной сети о проблеме, связанной с нехваткой электроэнергии в махалле Нилоба. Сегодня попытаемся найти решение и данного вопроса.
В рамках мероприятия на тему "Встреча с сенатором" с участием хокима Сурхандарьинской области Т.Боболова, хокима Сариасийского района У.Тураева и руководителей уполномоченных органов были выслушаны волнующие граждан вопросы. Их проблемы, связанные с газо-, электро- и водоснабжением, ремонтом дорог, условиями в образовательных и медицинских учреждениях, были изучены на месте и взяты под контроль. Определены источники финансирования путей их решения.
В свыше 740 домах в махалле Нилоба проживают более 3 тысяч 200 человек. Группа местных жителей сообщила в одной из социальных сетей о нехватке электроэнергии. Изучение показало, что заявители построили жилье на охраняемой зоне реки. Некоторые даже не имеют кадастровые документы. Строительство в последние годы новых домов привело к нехватке электроэнергии. Появилась потребность в трансформаторе большей мощности. Кроме того, устарели и некоторые столбы. Этот вопрос будет решен сенатором А.Сангиновым в ближайшие дни.
Данная проблема была изучена по всему району, в результате чего принято решение обновить около двадцати трансформаторов, заменить почти две тысячи столбов.
В этот же день хоким области Т.Боболов и сенатор А.Сангинов посетили и осмотрели инфекционную больницу Сариасийского района. Решено реконструировать здание и создать современные условия для пациентов.
Подобные вопросы были затронуты и на встрече члена Сената Олий Мажлиса в Узунском и Денауском районах. А.Сангинов изучил важные вопросы на месте. В частности, мост, связывающий махалли Серхаракат и Мустакиллик, был построен более 40 лет назад. На протяжении многих лет из-за сильных селевых сходов весной разрушаются окрестности моста, построенного над селеотводящим сооружением "Дунгизолды". Его разрушение может перекрыть транспортное движение в село Халкобод, в котором проживает свыше 600 жителей.
Школа №53 в махалле Мустакиллик была построена примерно двадцать лет назад путем хашара. Термиты нанесли образовательному учреждению, в котором обучаются 140 детей, серьезный ущерб. Представитель народа, поехав и осмотрев расположенную в отдаленном регионе школу, взял на себя ответственность за строительство новой современной школы.
Первые встречи сенатора стали примечательны тем, что нашли конкретные решения для устранения многих проблем.