Xalq bilan muloqot yanada mustahkamlanadi
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Kengashining majlisi o‘tkazildi. Uni Senat Raisi Tanzila Norboeva olib bordi.
Kengash a’zolari tomonidan Prezidentimizning O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining birinchi majlisidagi nutqi va Parlamentga Murojaatnomasida belgilangan ustuvor vazifalarni amalga oshirish bo‘yicha Harakatlar dasturi hamda Senatning 2020 yil birinchi yarmiga mo‘ljallangan ish rejasi muhokama qilindi.
Ta’kidlanganidek, Prezident Shavkat Mirziyoevning Oliy Majlisga yo‘llagan Murojaatnomasi mamlakatimizni rivojlantirishning strategik yo‘li, demokratik islohotlarni yanada chuqurlashtirishga xizmat qiluvchi muhim dasturilamaldir. Unda mamlakatimiz uchun demokratik islohotlar yakkayu-yagona va eng to‘g‘ri yo‘l ekani dalillar bilan ko‘rsatib berildi.
Davlatimiz taraqqiyotining yangi bosqichida Senat zimmasiga mas’uliyatli vazifalar yuklandi. Harakatlar dasturida ushbu vazifalarni so‘zsiz, o‘z vaqtida va sifatli bajarish bo‘yicha asosiy yo‘nalishlar belgilangan. Xususan, Senatning qonun ijodkorligi va nazorat-tahlil faoliyati, jumladan, O‘zbekiston Respublikasi Davlat byudjeti samarali ijrosini nazorat qilish tizimini takomillashtirish nazarda tutilgan.
Kelgusida vazirliklar, idoralar hamda hududlar rahbarlarining qonunlar, davlat va hududiy dasturlar ijrosi, shuningdek, joylardagi dolzarb ijtimoiy-iqtisodiy masalalar echimi yuzasidan hisobot va axborotlarni muntazam muhokama qilib borish rejalashtirilgan.
“Jamiyat – islohotlar tashabbuskori” degan yangi g‘oya mazmun-mohiyatidan kelib chiqqan holda Oliy Majlis Senati hududiy vakillik palatasi sifatida xalq bilan muloqot va jamoatchilik bilan aloqalarni yanada mustahkamlashga ustuvor ahamiyat qaratadi. Bu borada aholini qiynayotgan muammolarni hal etishning samarali tizimini yaratish, yoshlarning ijtimoiy-siyosiy faolligini oshirish, xotin-qizlarni, og‘ir ijtimoiy vaziyatga tushib qolgan ayollarni manzilli qo‘llab-quvvatlash va ularning bandligiga ko‘maklashish, gender tenglikni ta’minlashga oid vazifalar ijrosi ustidan parlament nazoratini kuchaytirish choralari belgilangan.
Bundan tashqari, mahalliy Kengashlar faoliyatini tubdan takomillashtirish, Senatning ular bilan hamkorligini kuchaytirish, Kengashlarga amaliy va uslubiy ko‘maklashish chora-tadbirlari belgilangan. Hududlardagi oliy ta’lim muassasalarining professor-o‘qituvchilari bilan birgalikda mahalliy Kengashlar faoliyatini samarali tashkil etish, jumladan, hududiy ijro organlari faoliyati ustidan nazoratni kuchaytirish masalalariga bag‘ishlangan o‘qishlar tashkillashtiriladi. Bu borada Samarqand viloyati tajribasini barcha hududlarda joriy etish rejalashtirilgan.
Shu bilan birga, Oliy Majlis Senatida doimiy asosda ishlovchi senatorlar Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahridagi mahalliy Kengashlarga, joylardagi Senat a’zolari esa tegishli tuman va shahar Kengashlariga mas’ul etib biriktirildi.
Korruptsiyaga qarshi kurashishda Senatning rolini kuchaytirish, mas’ul davlat organlarining huquqbuzarliklar barvaqt oldini olish va jinoyatchilikka qarshi kurashish borasidagi faoliyati ustidan ta’sirchan parlament nazoratini ta’minlash masalasiga jiddiy e’tibor beriladi.
Mamlakatimizning xorijiy davlatlar bilan munosabatlarini rivojlantirish, xalqaro aloqalarini mustahkamlash va xorijiy investitsiyalarni jalb etishda Senatning rolini yanada kuchaytirish hamda parlamentlararo munosabatlarni rivojlantirish parlament yuqori palatasining ustuvor yo‘nalishlaridan biri etib belgilandi.
Senatning qo‘mita raislari muhokama etilgan masalalar yuzasidan o‘z taklif va fikr-mulohazalarini bildirdi.
– Yil davomida qo‘mitamiz Qonunchilik palatasi bilan joylarda parlament nazoratini izchil yo‘lga qo‘yib, dolzarb ijtimoiy muammolarni tahliliy o‘rganib boradi, – dedi Senatning Fan, ta’lim va sog‘liqni saqlash masalalari qo‘mitasi raisi Robaxon Mahmudova. – Zamon talablariga qarab mahalliy Kengashlar faoliyatida ham yangi sifat o‘zgarishlariga erishamiz. Ularning samarali faoliyatini tashkil etishga ko‘maklashish, ta’lim va sog‘liqni saqlash sohasida deputatlik nazoratini kuchaytirish diqqat markazimizda bo‘ladi. Shuningdek, xalq deputatlari mahalliy Kengashlarining sessiyalarida joylardagi oliy o‘quv yurtlari rektorlarining 2019
yilda amalga oshirgan ishlari va 2020 yil uchun rejalashtirgan vazifalari bo‘yicha hisobotlar ilk bor eshitiladi. Buning natijasida xalqimiz tizimdagi muammolardan xabardor bo‘ladi. Bu sa’y-harakatlar jamiyatda korruptsiyaga qarshi murosasiz munosabat yuzaga kelishiga xizmat qiladi.
Kengash Senatning Mahalliy hokimiyat vakillik organlari faoliyatini kuchaytirishga ko‘maklashuvchi komissiyasini tuzish to‘g‘risida qaror qabul qildi.

Еще более укрепится диалог с народом​
Состоялось заседание Кенгаша Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан. Его вела Председатель Сената Танзила Нарбаева.
Члены Кенгаша обсудили программу действий по реализации приоритетных задач, определенных в выступлении Президента нашей страны на первом заседании Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан и Послании парламенту, а также план работы Сената на первое полугодие 2020 года.
Отмечалось, что Послание Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева Олий Мажлису определило стратегический путь развития страны и является руководством к действию по дальнейшему углублению демократических реформ. В нем отмечается, что демократические реформы – единственно правильный для Узбекистана путь.
На новом этапе развития страны перед Сенатом поставлены важные задачи. В программе действий определены основные направления по неукоснительному, своевременному и качественному исполнению этих задач. В частности, предусмотрено совершенствование законотворчества и контрольно-аналитической деятельности Сената, в том числе системы контроля за эффективным исполнением Государственного бюджета Республики Узбекистан.
Запланировано периодическое обсуждение отчетов и информации руководителей министерств, ведомств и глав регионов о реализации законов, государственных и территориальных программ, а также решении актуальных социально-экономических вопросов на местах.
Исходя из сути новой идеи «Инициатор реформ – само общество», Сенат Олий Мажлиса придает приоритетное значение дальнейшему укреплению диалога с народом и связей с общественностью. В данном направлении определены меры по усилению парламентского контроля за исполнением задач по созданию эффективной системы решения проблем, волнующих население, повышению общественно-политической активности молодежи, адресной поддержке и содействию в обеспечении занятости женщин, в том числе тех, кто оказался в сложной социальной ситуации, а также обеспечению гендерного равенства.
Кроме того, определены меры по коренному совершенствованию деятельности местных Кенгашей, усилению взаимодействия с ними Сената, оказанию им практической и методической помощи. Совместно с профессорами и преподавателями высших образовательных учреждений будут организованы учебные курсы по эффективной организации деятельности местных Кенгашей, в том числе усилению контроля за деятельностью территориальных исполнительных органов. В данном направлении во всех регионах планируется внедрение опыта Самарканда.
Вместе с тем сенаторы, работающие на постоянной основе в Сенате Олий Мажлиса Республики Узбекистан, закреплены за местными Кенгашами Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента, а члены Сената на местах – за соответствующими районными и городскими Кенгашами.
Также будет уделено серьезное внимание вопросу усиления роли Сената в противодействии коррупции, обеспечения действенного парламентского контроля за деятельностью ответственных государственных органов в области раннего предупреждения правонарушений и борьбы с преступностью.
Дальнейшее повышение роли Сената в развитии отношений между нашей страной и зарубежными государствами, укреплении международных связей и привлечении иностранных инвестиций, а также развитие межпарламентских отношений определены одним из приоритетных направлений деятельности верхней палаты парламента.
Председатели комитетов Сената высказали свои мнения и предложения по обсужденным вопросам.
– На протяжении года наш комитет наладит с Законодательной палатой последовательный парламентский контроль на местах и будет изучать актуальные социальные проблемы, – говорит председатель Комитета Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан по вопросам науки, образования и здравоохранения Робахон Махмудова. – С учетом требований времени мы достигнем также новых качественных преобразований в деятельности местных Кенгашей. В центре нашего внимания будут находиться содействие организации их эффективной деятельности, усиление депутатского контроля в сферах образования и здравоохранения. Кроме того, в ходе сессий местных Кенгашей народных депутатов впервые
будут заслушаны отчеты ректоров высших учебных заведений о работе, проделанной в 2019 году, и задачах, планируемых к реализации в 2020 году. В результате наш народ будет в курсе имеющихся в системе проблем. Подобные устремления будут способствовать формированию в обществе нетерпимого отношения к коррупции.
Кенгаш принял постановление об образовании Комиссии Сената по содействию усилению деятельности представительных органов власти на местах.