Prezidentimizning 2020-yil 24-yanvardagi Oliy Majlisga Murojaatnomasining ahamiyati, undan kelib chiqadigan vazifalar shu kunlarda mamlakatimizdagi barcha oliy ta’lim dargohlarida, mehnat jamoalarida, vazirlik va tashkilotlarda o‘rganilmoqda.
O‘zbekiston davlat san’at va madaniyat institutida talaba-yoshlarning huquq-tartibot idoralari mas’ullari bilan o‘tkazilgan uchrashuvida ham mamlakatimizda yoshlarga oid yaratilayotgan imkoniyat va sharoitlar, davlatimiz rahbarining Murojaatnomasi xususida so‘z yuritildi.
Mazkur institut rektori, filologiya fanlari doktori, professor Ibrohim Yo‘ldoshev, O‘zbekiston Respublikasi ichki ishlar vazirining o‘rinbosari Rustam Hotamov, O‘zbekistonda xizmat ko‘rsatgan artist Uchqun Tillaev va boshqalar Prezidentimizning 2020 yildagi parlamentga Murojaatnomasi Vatanimiz taraqqiyotining bir yilga emas, bir necha yillarda ilgari odimlashi yo‘lidagi muhim dastur ekanini alohida ta’kidladi.
Ayni paytda mazkur dastur kuchli ijtimoiy yo‘naltirilgani, unda mamlakatimizni shiddat bilan rivojlantirish, shu maqsadda raqamli texnologiyalarni joriy etish, bu borada kadrlar salohiyatini yuksaltirish bo‘yicha ko‘plab amaliy vazifalar belgilandi. Nuroniylar, yordamga muhtoj oilalar, ayollar, yosh qizlarga e’tiborni kuchaytirish masalasi Murojaatnomada ustuvor o‘rin egallagani ahamiyatlidir.
Yoshlarga mehr va e’tibor qaratish, g‘amxo‘rlik ko‘rsatish, ularning oliy ta’lim olishi, kasbiy malaka va mahoratini yuksaltirishi, intellektual salohiyatini muttasil charxlab borishi uchun barcha imkoniyatlar safarbar etilishiga oid amaliy taklif va vazifalar Murojaatnomaning o‘q ildizini tashkil etadi. Bu jihatlarni butun xalqimiz, ota-onalar, yoshlar, ma’naviyat, ta’lim fidoyilari alohida minnatdorlik bilan e’tirof etmoqda.
Uchrashuvda Murojaatnomadan kelib chiqadigan vazifalar belgilab olindi. Sport, ta’lim, jamoat ishlarida o‘rnak bo‘layotgan yoshlar esdalik sovg‘alari bilan taqdirlandi.

Интересы молодежи – в приоритете
В эти дни во всех высших учебных заведениях, трудовых коллективах, министерствах и организациях страны изучаются значение и задачи, вытекающие из Послания Президента страны Олий Мажлису от 24 января 2020 года.
На встрече студенческой молодежи с ответственными работниками правоохранительных органов, прошедшей в Узбекском государственном институте искусств и культуры, речь шла о предоставленных нашей молодежи условиях и возможностях, Послании главы государства парламенту страны.
Ректор института, доктор филологических наук, профессор Иброхим Йулдошев, заместитель министра внутренних дел Республики Узбекистан Рустам Хотамов, заслуженный артист Узбекистана Учкун Тиллаев и другие отметили, что в Послании Президента парламенту страны от 24 января 2020 года определены направления развития нашей республики на ближайший год, но оно также является программой действий на несколько лет.
Данная программа имеет сильную социальную направленность, в ней отмечена необходимость ускорения дальнейшего развития страны, формирования кадрового потенциала и внедрения цифровой экономики. В Послании приоритетное место уделено вопросам усиления внимания к престарелым, социально уязвимым слоям населения, женщинам.
В Послании нашли место практические вопросы и предложения по оказанию поддержки молодежи, получению высшего образования, повышению ее профессионального мастерства, навыков и интеллектуального потенциала. Эти предложения с большим воодушевлением были восприняты всем узбекским народом, родителями, молодежью, самоотверженными сотрудниками сферы образования и духовности.
На встрече были определены задачи, вытекающие из Послания. Молодежи, проявившей себя в спорте, обучении и общественных делах, были вручены памятные подарки.