Bugun yoshlarning shijoati va g‘ayrati boshqacha
Farg‘ona viloyati hokimi Shuhrat G‘aniev shahar va tumanlarda yoshlar bilan uchrashuvlar o‘tkazib, ularning muammolarini, taklif va tashabbuslarini amaliy hal etishga kirishdi.
Bugun yoshlarning shijoati, g‘ayrati boshqacha. Ular yurt taqdiriga daxldorlik tuyg‘usi bilan yashab, ilm va kasb-hunar sirlarini o‘rganishga astoydil harakat qilmoqda. Yoshlar masalasi davlat siyosati darajasiga ko‘tarilgan bo‘lib, jiddiy islohotlar boshlangan.
Hududlarda yoshlar bilan tashkil etilayotgan muloqotlarda ularning orzu-maqsadlari bilan o‘rtoqlashilib, tashabbuslari qo‘llab-quvvatlanmoqda. Eng asosiysi, ular yangicha fikrlashni, har bir sohada o‘z iqtidoriga ega ekanini amalda ko‘rsata olayapti.
Viloyat hokimining Beshariq va O‘zbekiston tumanlarida yoshlar bilan bo‘lib o‘tgan uchrashuvi ortiqcha rasmiyatchilikdan xoli bo‘lib, samimiy muloqot tarzida kechdi. Yoshlarga o‘zlarini qiynayotgan muammolari va orzu-maqsadlarini bayon etish imkoniyati yaratildi.
Beshariq tumanida bugungi kunda 63 mingdan ziyod yosh istiqomat qilayotgan bo‘lib, ular turli yo‘nalishlarda muvaffaqiyatlarga erishib kelmoqda. Shu bilan birga, tumanda yoshlar bandligini ta’minlash, ular o‘rtasida huquqbuzarlik va jinoyatning oldini olishda muammolar bor. Viloyat rahbari ana shu kabi muammo va kamchiliklarni bartaraf etishga alohida e’tibor qaratdi.
O‘zbekiston tumani yoshlari ham ochiq muloqotda ko‘plab tashabbuslarni ilgari surdi. Uch karra O‘zbekiston chempioni Zeboxon Qahhorovaning taklifi bilan tumanda baydarka va kanoeda eshkak eshish sporti bazasi tashkil etiladigan bo‘ldi. Axborot-kutubxona qurish uchun viloyat hokimligi zaxira jamg‘armasidan 700 million so‘m pul ajratildi. Yosh tadbirkorlarning asosli loyihalariga imtiyozli kreditlar ajratiladigan bo‘ldi.
Uchrashuvda viloyat rahbari yoshlarning adabiyotdagi bilimlarini ham sinovdan o‘tkazdi. Xusrav Dehlaviy, Anbar Otin, Zebiniso, Muqimiy g‘azallarini yoddan aytib bergan yoshlar qimmatbaho sovg‘alar bilan taqdirlandi. Rasuljon Ro‘zimatov esa “Qo‘qon ushshog‘i” qo‘shig‘ini mahorat bilan ijro etib, barchaning olqishiga sazovor bo‘ldi.
Qiziqarli takliflar ham aytildi. Masalan, “Yosh tarixchilar” ko‘p bosqichli tanlovini o‘tkazish, mahalla fuqarolar yig‘ini binosida huquqiy savodxonlikni targ‘ib etish xonasi ochib, uni zarur hujjat va adabiyotlar bilan ta’minlash, yoshlarga bo‘sh yotgan qir-adirlardan tutzor tashkil qilish uchun yer ajratib berish kabi masalalar o‘rtaga tashlandi.

Проводя встречи с молодежью из районов и городов, хоким Ферганской области Шухрат Ганиев тем самым приступил к практическому решению ее проблем, претворению в жизнь конструктивных предложений и инициатив юношей и девушек.
Нынешняя молодежь отличается особой энергичностью и инициативностью. Она живет с чувством причастности к судьбе Родины, изо всех сил стремится к овладению знаниями и секретами профессий.
Вопрос молодежи поднят на уровень государственной политики, и в данном направлении начаты серьезные реформы.
В ходе организуемых на местах бесед юноши и девушки делятся своими мечтами и целями, получают поддержку своих инициатив. Главное, они демонстрируют на деле, что обладают новым мышлением, талантом и способностями в самых различных сферах.
Встречи хокима области с молодежью, состоявшиеся в Бешарыкском и Узбекистанском районах, прошли без лишнего официоза в форме искреннего дружеского диалога. Юношам и девушкам была предоставлена возможность рассказать о своих проблемах, поделиться планами.
В Бешарыкском районе на сегодняшний день проживают более 63 тысяч представителей молодежи, которые достигают успехов в различных направлениях. Вместе с тем имеются проблемы в обеспечении занятости молодежи района, профилактике среди нее правонарушений и преступности. Глава области уделил особое внимание устранению подобных недостатков.
В ходе открытого диалога молодежь Узбекистанского района также выдвинула множество инициатив. Так, по предложению трехкратной чемпионки Узбекистана Зебохон Каххоровой принято решение о создании в районе спортивной базы по гребле на байдарке и каноэ. Ярким подтверждением результативности проводимых встреч стало и выделение из резервного фонда областного хокимията 700 миллионов сумов для строительства информационно-библиотечного центра. Для реализации ряда обоснованных проектов молодежи будут выделены льготные кредиты.
На встрече глава области проверил знания молодежи по литературе. Юношам и девушкам, зачитавшим газели Хусрава Дехлави, Анбар Отин, Зебинисо, Мукими, вручены ценные подарки, а исполнитель песни "Кукон ушшоги" Расулжон Рузиматов заслужил громкие овации.
Кроме того, на мероприятии обсуждались такие инициативы, как проведение многоэтапного конкурса "Юные историки", открытие в здании схода граждан махалли кабинета пропаганды правовой грамотности, обеспечение его необходимыми документами и литературой, выделение молодежи земельного участка для создания шелковичной плантации.