Davlat xizmatlari transformatsiyasi: fuqarolar manfaatlari yo‘lida
O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi, Yevropa Ittifoqi, Davlat xizmatlari agentligi hamda O‘zbekistondagi BMT Taraqqiyot dasturi vakilligi hamkorligida “O‘zbekistonning qishloq hududlarida davlat xizmatlarini taqdim etishni takomillashtirish va boshqaruv darajasini oshirish” loyihasiga start berildi.
Tadbirda vazirlik va idoralar, xalqaro tashkilotlar, ekspertlar, Toshkentdagi diplomatik vakolatxonalar, fuqarolik jamiyati tashkilotlari, NNT hamda boshqa mas’ul shaxslar ishtirok etdi. Ular, xalqaro standartlarga muvofiq, davlat idoralari va davlat xizmatlarini ko‘rsatish mexanizmlarini insonlarga xizmat qiladigan hamda eng muhim masalalarni hal qiladigan vositaga aylantirishning muhimligini muhokama qildilar.
Adliya vaziri Ruslanbek Davletov o‘zining kirish so‘zida bugungi kunda Davlat xizmatlari markazlari fuqarolar va boshqa davlat organlarining o‘ziga xos bog‘lovchi vositasi ekanini qayd etdi. Ularning asosiy maqsadi — davlat organlari va fuqarolarning bevosita aloqasini qisqartirish yo‘li bilan korrupsiya va byurokratiyani oldini olish.
— Davlat xizmatlaridan foydalanish imkoniyatlarini yaxshilash har bir hukumat uchun o‘z fuqarolariga yanada samarali xizmat ko‘rsatishni istaydigan muhim element hisoblanadi, — deya ta’kidladi o‘z kirish so‘zida BMT Taraqqiyot Dasturining O‘zbekistondagi doimiy vakili Matilda Dimovska. — Qishloq joylaridagi davlat xizmatlariga e’tibor qaratish bilan, loyiha to‘g‘ridan-to‘g‘ri qishloq joylarda istiqomat qiluvchi ijtimoiy himoyaga muhtoj aholi qatlamlari hayotini yaxshilashga va Barqaror Rivojlanish Maqsadlarini mahalliylashtirishga bevosita hissa qo‘shadi.
Davlat xizmatlarini taqdim etish mexanizmlarini takomillashtirish orqali, Loyiha ayollar, yoshlar va bolalar, qariyalar va nogironligi mavjud shaxslar kabi qishloq joylardagi aholining zaif qatlamlarining hayot sifatini yaxshilashga, ularning xizmatlardan foydalanish imkoniyatlarini kengaytirish va sifatini yaxshilashga yordam beradi.
— Davlat xizmatlari agentligi fuqarolarning samarali va sifatli davlat xizmatlari bilan 100 % qamrab olinishidan manfaatdorligi haqida bir necha bor xabar bergan, — deya ta’kidladi Agentlik direktori Xalilillo Turaxujaev o‘z chiqishida.
— Mazkur loyiha Agentlik tomonidan ushbu yo‘nalishda boshlab yuborilgan ishlar davomi bo‘lib qoladi. Shunday qilib, Loyiha doirasida 5 ta hudud, ya’ni Jizzax, Qashqadaryo, Sirdaryo, Surxondaryo hamda Toshkent viloyatlarida yuqori standartlar asosida davlat xizmatlari ko‘rsatilishi yo‘lga qo‘yilishi belgilangani bizni quvontiradi, albatta. Ammo biz tanlangan sinov hududlar bilan cheklanib qolmoqchi emasmiz hamda mazkur tajribani barcha Markazlarimizda tatbiq etamiz.
Tadbir doirasida BMT Taraqqiyot Dasturining “Samarali boshqaruv, siyosat va kommunikatsiyalar” klasterining rahbari Kamila Muxamedxanova o‘z taqdimotida qo‘shma loyihaning asosiy yo‘nalishlari haqida gapirdi, xususan:
Davlat xizmatlari agentligi, Adliya vazirligi hamda Davlat xizmatlari agentligi va boshqa mutasaddi tashkilotlarning Davlat xizmatlari markazi orqali davlat xizmatlarini ko‘rsatish siyosatini ishlab chiqishda, rejalashtirishda, amalga oshirishda va muknosabat bildirishda institutsional salohiyatini kuchaytirish.
Fuqarolarning ishonchini yanada oshirish hamda “Yagona darcha” orqali davlat xizmatlarini ko‘rsatish mexanizmlarining barqarorligini ta’minlash uchun xizmat ko‘rsatishning namunaviy modellarini qo‘llab-quvvatlash sinov hududlarda kamida beshta Davlat xizmatlari markazlarining texnik imkoniyatlarini rivojlantirish.
Zaif guruhlarning manfaatlarini va ehtiyojlarini hisobga olishni ta’minlash maqsadida sinov hududlarda mahalliy hokimiyat organlarining keng ishtirokiga asoslangan rejalashtirish tizimlarini joriy etish va qo‘llab-quvvatlash.
Ushbu yo‘nalishlarni amalga oshirish doirasida markaziy va mahalliy darajada davlat xizmatlarini ko‘rsatishning normativ-huquqiy hamda siyosiy bazasini qayta ko‘rib chiqish, xizmatlar sifati darajasini baholash va ularni optimallashtirish bo‘yicha takliflarni ishlab chiqish, davlat xizmatlarini ko‘rsatadigan davlat organlarining funksional tahlilini o‘tkazish, davlat xizmatlari ko‘rsatish tizimiga katta ma’lumotlar bilan bog‘liq tahliliy vositalarni joriy etish, shuningdek, taqsimlangan ro‘yxatga olish texnologiyasi (“blokcheyn”) asosida yechimlarni sinovdan o‘tkazish rejalashtirilgan.
Shuningdek, tadbirda ta’kidlanganidek, loyiha doirasida, barcha fuqarolarning yashash joyidan qat’iy nazar, davlat xizmatlaridan tezkorlik bilan foydalanilishini ta’minlash maqsadida, davlat-xususiy sheriklik asosida Davlat xizmatlari markazlarining shahobchalari ochilishi rejalashtirilgan.
Loyihada belgilangan maqsadlarga erishilishi — davlat xizmatlarining milliy tizimini takomillashtirish uchun navbatdagi turtki bo‘lishi kutilmoqda.

Состоялась церемония запуска совместного проекта Министерства юстиции Республики Узбекистан, Европейского Союза, Агентства государственных услуг и Программы развития ООН в Узбекистане «Совершенствование предоставления государственных услуг и повышения уровня управления в сельских районах Узбекистана».
В мероприятии приняли участие представители министерств и ведомств, международных организаций, эксперты, дипломатические миссии в Ташкенте, организации гражданского общества, ННО и другие ответственные лица, которые обсудили важность трансформации государственных учреждений и механизмов оказания государственных услуг в инструмент, служащий людям и решающий самые важные вопросы в соответствии с международными стандартами.
Министр юстиции Русланбек Давлетов в своём вступительном слове отметил, что на сегодняшний день, Центры государственных услуг являются точкой контакта граждан и других госорганов. Ключевая их цель – предотвращение коррупции и бюрократии посредством минимизации контакта госорганов и граждан.
—Улучшение доступа к государственным услугам является важным элементом для любого правительства, которое стремится более эффективно служить своим гражданам, — отметила в своей приветственной речи Матильда Димовска, Постоянный Представитель ПРООН в Узбекистане. — Сосредоточив внимание на государственных услугах в сельской местности, проект будет напрямую способствовать улучшению качества жизни уязвимых групп населения, проживающих в сельской местности, а также в локализации Целей устойчивого развития.
Совершенствуя механизмы предоставления государственных услуг, Проект будет способствовать повышению качества жизни уязвимых слоев населения в сельских районах, таких как женщины, молодежь и дети, пожилые люди и лица с ограниченными возможностями, путем расширения их доступа к услугам и повышения качества предоставления услуг.
— Агентство государственных услуг не раз сообщало о заинтересованности
в 100 % доступе граждан к оперативным и качественным госуслугам, — отметил в своём выступлении директор Халилилло Турахужаев. — Данный проект станет продолжением начатых Агентством в данном направлении дел. Так, в рамках проекта совместно с Агентством госуслуг в 5 регионах Республики — Ташкентской, Джизакской, Сырдарьинской, Кашкадарьинской и Сурхандарьинской областях будут выбраны самые отдалённые и труднодоступные Центры госуслуг. На их примере будут апробированы самые высокие стандарты оказания госуслуг, отвечающие мировым требованиям. Однако, мы не хотим ограничиваться выбранными пилотными регионами и будем применять этот опыт ко всем нашим Центрам.
В рамках мероприятия КамилаМухамедханова, Руководитель кластера ПРООН «Эффективное управление, политика и коммуникации» в своей презентации рассказала о ключевых направлениях Совместного проекта, в частности:
Укрепление институционального потенциала Агентства государственных услуг, Минюста и других вовлеченных организаций в области разработки, планирования, реализации и контроля за реагированием политики в области предоставления государственных услуг через Центру госуслуг.
Развитие технического потенциала минимум пяти Центров государственных услуг в пилотных регионах для поддержки образцовых моделей предоставления услуг для повышения доверия населения и обеспечения устойчивости механизмов оказания госуслуг через «одно окно».
Внедрение и поддержка систем планирования на основе широкого участия в местных органах власти в пилотных регионах в целях обеспечения учета интересов и нужд уязвимых групп.
В рамках реализации этих направлений планируется проведение обзора нормативно-правовой и политической основы предоставления государственных услуг на центральном и местном уровнях, оценка уровня качества предоставления услуг и разработка предложений по их оптимизации, проведение функционального анализа государственных органов, оказывающие государственные услуги, внедрение аналитических инструментов, связанных с большими данными, в систему предоставления государственных услуг, а также пилотирование решений основанных на технологии р
аспределенного реестра (т.н. «блокчейн»).
На мероприятии также отмечено, что для обеспечения быстрого доступа всех граждан к госуслугам, не зависимо от места их проживания, проектом запланировано повсеместное открытие филиалов Центров госуслуг на основе принципов государственно-частного партнерства.
Достижение поставленных проектом целей станет очередным импульсом, для совершенствования национальной системы предоставления государственных услуг.