Navoiy viloyat Davlat soliq boshqarmasi boshlig‘i, 4-sektor rahbari Azamat Bozorov Xatirchi tumani Oqtepa mahallasida sayyor qabul o‘tkazdi.
Mamlakatimiz mustaqilligining 28 yilligi shukuhi kezib yurgan shu kunlarda Xatirchida ham yangi ijtimoiy ob’ektlar foydalanishga topshirilmoqda. Hududda amalga oshirilayotgan bunyodkorlik, yangilanishlar natijasida aholi kayfiyatida ko‘tarinkilik hukmron.
Eng muhimi, tumanda aholining turmush farovonligini oshirish, oilalarning daromad manbaini yaxshilash maqsadida “Har bir oila – tadbirkor” dasturi asosida 71 milliard so‘m miqdorida imtiyozli kreditlar ajratilgan. Xonadonlarda issiqxona, parrandachilik, tikuvchilik, qandolatchilik, chorvachilik kabi yo‘nalishlarda samarali ishlar olib borilmoqda.
Sayyor qabulda tuman hokimi o‘rinbosari, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Xatirchi tumanidagi Xalq qabulxonasi mudiri, tuman prokurori va ichki ishlar bo‘limi boshlig‘i hamda viloyat tashkilotlari mutasaddilari, tumandagi korxona, tashkilot rahbarlari ishtirok etib, har bir ko‘tarilgan muammoga amaliy yechim topishga alohida e’tibor qaratdi.
Xalq bilan muloqotda 70 dan ortiq fuqaro ishtirok etib, 12 fuqaro tomonidan 14 masala ko‘tarildi. Shundan 2 masala uchrashuvning o‘zida hal etilib, 12 masala nazoratga olindi.
Mahallada istiqomat qiluvchi fuqaro Sa’dulla Jabborov mahalladoshlar nomidan hududda transformator bilan bog‘liq muammo sabab doimiy ravishda elektr energiyasidagi uzilishlar yoki kuchlanishning me’yordan past ko‘rsatkichga tushib ketishi natijasida maishiy texnikalar ishdan chiqayotganidan shikoyat qildi. Mazkur masalani tegishli tartibda ko‘rib chiqib, belgilangan muddatda hal etish uchun tuman hokimi o‘rinbosariga topshiriq berildi.
Oqtepa mahallasidagi 30-umumta’lim maktabi o‘qituvchisi Fazliddin Yo‘ldoshev muassasaning isitish tizimidagi muammoni bartaraf etishda mutasaddilardan ko‘mak so‘radi. Ayniqsa, mahalla tog‘li hududda joylashgani sabab qish erta tushishi maktabdagi bu muammoni yanada og‘irlashtiradi. Uchrashuvda mazkur masalani ijobiy hal etish bo‘yicha mutasaddilarga zarur ko‘rsatmalar berilib, tez kunda maktabdagi muammo bartaraf etiladigan bo‘ldi.
– Ko‘p yillar qishlog‘imizga avtobus qatnab, aholining mushkulini oson qilib kelardi, – deydi Namoz bobo Yo‘ldoshev. – Negadir, avtobus qatnovi to‘xtadi. Ilojsiz aholi yengil mashinalarda tuman markaziga qatnaydi. Taksilar esa kunning tig‘iz vaqtlarida va tushdan keyin atayin, asossiz ravishda kira haqini ko‘tarib yuboradi. “Minsang shu, minmasang o‘zing bilasan” qabilida. Bu holatni nazorat qiladigan mutasaddi shu kungacha topilmadi. Sayyor qabulda viloyat soliq boshqarmasi boshlig‘i masalani qat’iy nazoratga olib, mas’ul tashkilotlarga taklif kiritgan holda ijobiy yechim topish xususida fikr bildirdi. Nasib etsa, Oqtepa mahallasi aholisini qiynab kelayotgan bu muammo yechim topadi.
– Qaynopam bir qizi bilan katalakdek uyda nochor turmush kechiradi, – deydi Dilafro‘z Abdumannonova. – Yog‘ingarchilik boshlandi deguncha tomdan chakki o‘tib, arang bahordan chiqishadi bechoralar. Qaerga murojaat qilsak, paysalga solib kelinardi. Viloyat davlat soliq boshqarmasi boshlig‘i, 4-sektor rahbari qishlog‘imizda sayyor qabul o‘tkazayotganidan xabar topib, mazkur masala yuzasidan amaliy yordam so‘raganimda, darhol tuman soliq inspeksiyasi boshlig‘iga topshiriq berdi. 15 kun ichida opamning boshpanasi tomi shifer bilan yopilishi aytildi. Bo‘lar ekan-ku, ehtiyojmandlarga ko‘mak berib, bechorahol oilalar dardiga malham topsa. Avvalo, Prezidentimizga ming rahmat. Mana shunday tizim yaratib, har bir oila holidan uyma-uy yurib xabar olishni yo‘lga qo‘yganidan mamnunmiz.
Yig‘ilishda Xatirchi tumanida ijtimoiy himoyaga muhtoj, nogironligi bo‘lgan 2 nafar fuqaroga nogironlik aravachasi va kam ta’minlangan 10 nafar fuqaroga oziq-ovqat mahsulotlari berildi.

Каждый вправе жить хорошо: руководитель сектора изучил проблемы жителей махалли
Начальник Навоийского областного налогового управления, руководитель 4-го сектора Азамат Бозоров провел выездной прием в махалле “Октепа“ Хатырчинского района.
В эти дни, когда в стране в связи с 28-летием независимости все еще царит праздничная атмосфера, в Хатырчинском районе сдаются в эксплуатацию социальные объекты. Осуществляемые на территории созидательная работа и преобразования поднимают настроение населения.
Самое главное, в целях повышения благосостояния населения, создания для жителей источников дохода на основе программы “Каждая семья - предприниматель“ выделены кредиты в размере 71 миллиарда сумов. Жители создают у себя в домах теплицы, эффективно налаживают птицеводство, швейное дело, производство кондитерских изделий, животноводство и работу по другим направлениям.
В выездном приеме приняли участие заместитель районного хокима, заведующий Народной приемной Президента Республики Узбекистан в Хатырчинском районе, прокурор и начальник отделения внутренних дел района, а также уполномоченные лица областных организаций, руководители местных предприятий. Они занимались практическим решением каждой затронутой проблемы.
На выездной прием пришли свыше 70 граждан, 12 из них затронули 14 вопросов, два из которых решены на месте, а остальные взяты под контроль.
Житель махалли Саъдулла Жабборов от имени всех жителей махалли пожаловался на то, что из-за проблем с трансформатором постоянно происходят сбои в электроснабжении, иногда напряжение снижается до показателя ниже нормы, что приводит к поломке бытовой техники. Заместителю хокима района было дано поручение по рассмотрению данного вопроса в соответствующем порядке и его решению в установленные сроки.
Жительница махалли Муборак Мухаммадиева на протяжении нескольких лет живет без электричества. Сложно жить без электроэнергии в сельских условиях, особенно в суровые зимние дни. Для незамедлительного решения этого вопроса руководитель сектора дал указания уполномоченным лицам районных и областных организаций электросетей. Решено, что электричество будет протянуто в дом М. Мухаммадиевой 1 октября.
Учитель общеобразовательной школы № 30 в махалле “Октепа“ Фазлиддин Юлдашев обратился за помощью к уполномоченным лицам в решении проблемы с отопительной системой школы. Ранний приход зимы из-за расположения махалли на горной территории требует скорейшего решения этой проблемы. Уполномоченным лицам даны необходимые указания по решению данного вопроса в ближайшие дни.
- Многие годы в наше село ездил автобус, что облегчало передвижение, - говорит Намоз-бобо Юлдашев. - Почему-то автобус перестал ездить. От безвыходности население добирается до районного центра на легковых автомобилях. А таксисты в час пик и вечером необоснованно завышают плату за проезд. До сих пор ни нашлось человека, который решил бы эту проблему. Начальник областного налогового управления взял вопрос под строгий контроль и дал свои рекомендации ответственным организациям по положительному решению этого вопроса. Будем надеяться, что эта давно волнующая население проблема скоро будет решена.
- Моя золовка со своей дочерью живет в тяжелых условиях в маленьком доме, - говорит Диляфруз Абдуманнонова. - Во время дождя у них протекает крыша. Куда бы мы ни обращались, нашу проблему откладывали в долгий ящик. Узнав, что начальник областного налогового управления, руководитель 4-го сектора проводит в нашем селе выездной прием, я обратилась к нему за практической помощью в решении данного вопроса. Он немедленно дал поручения начальнику районной налоговой инспекции. Мне сказали, что в течение 15 дней крыша дома моей золовки будет покрыта шифером. Можно же, оказывается, помогать нуждающимся и облегчать заботы малообеспеченных семей. Прежде всего, спасибо Президенту нашей страны за создание системы подворового обхода.
В ходе выездного приема двум жителям Хатырчинского района, имеющим инвалидность и нуждающимся в социальной защите, были выданы инвалидные коляски, а 10 малообеспеченным гражданам - продовольственные продукты.