Vatanimiz Mustaqilligining 28 yillik bayrami Jizzax viloyati Doʻstlik tumanida yangi uy toʻylariga ulanib ketdi.
Tuman markazida qurib bitkazilgan har biri 24 xonadondan iborat 6 ta toʻrt qavatli, har biri 6 sotix hovlili 46 ta bir qavatli uyga jami 190 ta oila koʻchib kirdi.
Doʻstlik tumani istiqlol yillarida barcha sohalarda rivojlanishning oydin yoʻliga tushib olgan tumanlardan biri. Ayniqsa, viloyatda amalga oshirilayotgan “Ilgʻor hudud” davlat dasturi doirasida tumanni iqtisodiy-ijtimoiy rivojlantirish, aholi turmush farovonligini oshirish sohalarida ibratli ishlar qilinmoqda. Erishilayotgan yutuqlar Mustaqillik bayrami kunlarida foydalanishga topshirilgan yangi zamonaviy turar joylar, davlat idoralarining yangi binolari, ishlab chiqarish, xizmat koʻrsatish inshootlari timsolida yaqqol namoyon boʻldi.
Alisher Navoiy nomidagi mahalla hududidagi “Yangi hayot” massivida har biri 24 xonadonli 6 ta toʻrt qavatli, ushbu mahallaning “Mingchinor” massivida har biri 3 xonali 2 sotix hovlili 46 ta bir qavatli uy bitkazilishi bilan Doʻstlik shaharchasi yanada obod va koʻrkam qiyofaga kirdi. Tumanda Vatanimiz Mustaqilligi bayramining eng katta tantanalari ham ana shu ikki yangi turar joy massivida boʻldi.
Yangi uylar birinchi navbatda aholining ijtimoiy himoyaga muhtoj toifalariga ajratildi.
Shuningdek, bir qavatli 46 uyning 6 tasi ogʻir ijtimoiy vaziyatga tushib qolgan, uy-joy sharoitini yaxshilashga muhtoj ayollarga berilib, boshlangʻich toʻlovi Xotin-qizlarni va oilani qoʻllab-quvvatlash jamoat fondi mablagʻlari hisobidan toʻlandi.
Yana bir qulaylik yangi uyga koʻchib kirgan kam taʼminlangan xotin-qizlarga tikuv mashinalari berilib, tumandagi yirik korxonalarga kasanachilik asosida ishga joylashtirildi. Bu bilan ularga doimiy daromad manbai, uyining ipoteka kreditini toʻlash imkoniyati yaratib berildi.
Bayram kunlari tumanning Bogʻzor qishlogʻidagi koʻp yillardan beri nochor holga kelib qolgan 10-sonli “Tabassum” maktabgacha taʼlim muassasasi rekonstuksiyadan soʻng foydalanishga topshirilishi ham tantanali oʻtdi. Inshootning toʻliq yangilanib, 100 oʻrinli zamonaviy muassasaga aylantirganidan qishloq ahlini behad mamnun etdi.
Shuningdek, istiqlol bayrami kunlarida tumanda Davlat xizmatlari markazi, bir qator tijorat banklari tuman boʻlimlarining, tuman davlat soliq inspeksiyasining yangi binolari foydalanishga topshirildi.
– Mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohotlar tufayli faqat shaharlar emas, qishloq hududlari obod boʻlib, ulkan oʻzgarish yuz bermoqda, – deydi xalq deputatlari tuman kengashi deputati, mehnat faxriysi Doʻstmurod Qodirqulov. – Buni tumanimizning kun sayin obod va koʻrkam boʻlib, aholining turmush farovonligi oshib borayotganida koʻrib turibmiz. Axir bir yilda ikki yuzdan ziyod oilani uy bilan taʼminlash, xalqimizga xizmat qiladigan oʻnlab ijtimoiy inshootlarni qurib ishga tushirish qaysi davrda boʻlgan? Bu kunlarga yetganimizdan quvonmay boʻladimi. Xalqimiz istiqlol bayramini har qachongidan-da yuksak koʻtarinkilik, katta xursandchilik bilan nishonlayotgani boisi ham shunda.
Odamlar qalbini faxr va gʻururga toʻldiruvchi, hayotdan rozi qiluvchi bunday obodlik, bunyodkorlik, yangilanish faqat ushbu tumanga emas, viloyatning barcha hududi uchun asosiy belgiga aylanib qoldi. Keyingi yillarida bunyod etilgan, qaytadan qurilgan maktab, maktabgacha taʼlim, tibbiyot muassasalari, sport inshootlari, obod va ravon yoʻllar hudud qiyofasini tubdan oʻzgartirmoqda. Eng muhimi bu oʻzgarishlar bugungi kunidan mamnun yashayotgan, ertangi kuniga katta ishonch bilan qarshilayotgan odamlar kayfiyatida aks etayotir.

Подарок на праздник: 190 семей стали обладателями новых домов
В Дустликском районе Джизакской области праздник независимости нашей Родины для местного населения продолжился новосельем.
В возведенные в районном центре 6 четырехэтажных домов, каждый из которых состоит из 24 квартир, 46 одноэтажных домов по 6 соток переселилось 190 семей.
Дустликский район один из тех районов, в котором в годы независимости начался процесс развития во всех сферах. В рамках реализации в области государственной программы “Передовой регион”(“Илгор худуд”) осуществляется весомая работа по социально-экономическому развитию, повышению благосостояния населения района. Достигаемые результаты четко отражаются на примере сданных в эксплуатацию в дни праздника независимости новых современных жилых домов, новых зданий государственных органов, производственных предприятий, пунктов обслуживания.
Новые дома, возведенные на массивах “Янги хаёт” и “Мингчинор”, расположенные на территории махалли имени Алишера Навои, придали им благоустроенный и красивый облик. В районе самые большие праздничные торжества прошли именно на этих массивах.
Новые дома выделены прежде всего социально уязвимым слоям населения.
Также 6 из 46 одноэтажных домов выделены женщинам, оказавшимся в тяжелой социальной ситуации, нуждающимся в улучшении жилищных условий, начальные взносы за них выплачены из средств Общественного фонда по поддержке женщин и семьи.
Еще одним подарком для малообеспеченных женщин, заселившихся в новые дома, стала передача им швейных машин и трудоустройство на крупные местные предприятия в качестве надомниц. Тем самым для них появились источник постоянного дохода, возможность для выплаты ипотечных кредитов.
В праздничные дни торжественно сдано в эксплуатацию после реконструкции и дошкольное образовательное учреждение №10 “Табассум” в селе Богзор, которое в течение многих лет находилось в плачевном состоянии. Полная реконструкция детского сада и его преобразование в современное учреждение на 100 мест подарило населению села безграничную радость.
В праздничные дни в районе сданы в эксплуатацию здания Центра государственных услуг, районных отделений ряда коммерческих банков, государственной налоговой инспекции.
- Благодаря проводимым в нашей стране реформам работа по благоустройству, масштабные преобразования осуществляются не только в городах, но и в селах, - говорит депутат областного Кенгаша народных депутатов, ветеран труда Дустмурод Кодиркулов. – Сегодня мы видим, как наш район с каждым днем становится все более благоустроенным и красивым, повышается благосостояние населения. Когда еще за один год обеспечивали жильем свыше двухсот семей, создавали и запускали десятки социальных объектов, служащих во благо народа? Нельзя не радоваться тому, что мы дожили до этих прекрасных дней. Именно поэтому наш народ отмечает праздник независимости в приподнятом настроении.
Такая благоустроительная и созидательная работа, преобразования, которые вызывают у людей чувство гордости, превратились в главный знак не только этого района, но и всех регионов области. Возведенные и реконструированные в последние годы школы, дошкольные образовательные и медицинские учреждения, спортивные объекты, ровные широкие дороги в корне меняют облик региона.
Самое главное, эти преобразования отражаются на настроении людей, которые живут с чувством удовлетворения сегодняшним днем и крепкой верой в завтрашний день.