Jizzaxda adliya vaziri o‘rinbosari tadbirkorlar bilan uchrashdi
Jizzax viloyati Do‘stlik tumanida O‘zbekiston Respublikasi adliya vaziri o‘rinbosari Akbar Toshqulov Zafarobod, Mirzacho‘l, Arnasoy tumanlarida faoliyat olib borayotgan tadbirkorlar bilan uchrashdi. Unda tadbirkorlar faoliyatida o‘zlarini qiynayotgan muammolar yuzasidan murojaat qildi.
Uchrashuvda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019-yil 14-maydagi “Tadbirkorlik faoliyatini qo‘llab-quvvatlash va himoya qilish tizimini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi farmoniga muvofiq tashkil etilayotgan Bosh vazir qabulxonalarining tadbirkorlikni rivojlantirishdagi ahamiyati, joylarda ushbu qabulxonalarni tashkil etish bo‘yicha olib borilayotgan ishlar haqida batafsil ma’lumot berildi.
Ma’lumki, O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining Tadbirkorlar murojaatlarini ko‘rib chiqish qabulxonalari o‘z faoliyatini viloyat, shahar va tumanlardagi Tadbirkorlikka ko‘maklashish markazlari, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi huzuridagi Davlat xizmatlari agentligi va uning hududiy markazlari bilan yaqin hamkorlikda amalga oshiradi. Ayni kunlarda ish boshlashi kutilayotgan qabulxonalarda har bir masala 2 kunda, agar mazmun jihatdan ko‘rib chiqilishi talab etilsa 7 kun ichida hal etiladi.
Bosh vazir qabulxonasini ishga tushirishga tayyorgarlik doirasida tashkil etilgan uchrashuvda tadbirkorlarning 100 ga yaqin savol va murojaatlari qabul qilindi. Murojaatlardan 20tasida ko‘tarilgan masalani hal qilishni adliya vaziri o‘rinbosari shahsan o‘z nazoratiga oldi. 30 dan ortiq murojaat joyining o‘zida hal etish bo‘yicha tegishli tashkilot rahbarlari zimmasiga yuklatildi. Qolgan murojaatlar bo‘yicha egalariga huquqiy tushuncha va maslahatlar berildi.
– Parrandachilik fermasi barpo etish uchun 3 milliard so‘m kredit va 1 gektar er maydoni olish bo‘yicha murojaatim hozirgacha muammo bo‘lib kelayotgan edi, – deydi Do‘stlik tumanidagi “Oliy himmat sari” mas’uliyati cheklangan jamiyati rahbari Behzod Ravshanov. – Bugun mening ushbu murojaatimni hal etish tegishli tijorat banki va boshqa aloqador tashkilotlar mutasaddilariga topshirilib, ijrosini adliya vaziri o‘rinbosari shahsan nazoratiga oldi. Bosh vazir qabulxonasi tashkil etishi biz tadbirkorlarning muammolarini hal etishda yangi amaliy qadam bo‘lganligiga ishonaman.

В Дустликском районе Джизакской области заместитель министра юстиции Республики Узбекистан Акбар Тошкулов встретился с предпринимателями, ведущими деятельность в Зафарабадском, Мирзачульском, Арнасайском районах. На ней предприниматели обратились с проблемами, встречающимися в их деятельности.
На встрече предоставлена подробная информация о значимости приемных Премьер-министра в развитии предпринимательства, создаваемых в соответствии с Указом Президента нашей страны “О мерах по коренному совершенствованию системы поддержки и защиты предпринимательской деятельности” от 14 мая 2019 года, работе, проводимой на местах по созданию этих приемных.
Известно, что приемные Премьер-министра Республики Узбекистан по рассмотрению обращений предпринимателей будут вести свою деятельность в тесном сотрудничестве с Агентством государственных услуг при Министерстве юстиции Республики Узбекистан и его региональными центрами. В ожидающих начала работы приемных каждый вопрос будет решаться в течение двух дней, если потребуется содержательное рассмотрение, то в течение семи дней.
На мероприятии, организованном в рамках подготовки к задействованию приемной Премьер-министра, принято почти 100 вопросов и обращений предпринимателей. Решение 20 поднятых в обращениях вопросов заместитель министра юстиции взял под собственный контроль. На руководителей соответствующих организаций возложены задачи по решению на месте свыше 30 обращений. По остальным обращениям предоставлены правовые разъяснения и консультации.
- Мое обращение по получению кредита в размере 3 миллиардов сумов и 1 гектара земли для возведения птицеводческой фермы до сих пор было проблемой, - говорит руководитель общества с ограниченной ответственностью “Олий химмат сари” в Дустликском районе Бехзод Равшанов. - Решение моего вопроса поручено ответственным работникам соответствующего коммерческого банка и других организаций, исполнение заместитель министра взял под личный контроль. Создание приемной Премьер-министра станет новым практическим шагом в решении проблем предпринимателей.