Sherali bobo – 30 nevara, 34 chevara ardog‘ida
Bu yil 94 yoshni qarshi olayotgan otaxon 22 yoshida urushga otlandi. O‘shanda 1943 yilning qish fasli edi. Sherali Haydarov va uning safdoshlari Buxoro viloyati Galaosiyo qishlog‘ida kuzgacha tayyorgarlik ko‘rdi. Qurol-aslahalardan foydalanishni o‘rgandi. Fashistlar tomonidan ishg‘ol qilingan hududlar geografiyasi bilan yaqindan tanishdi.
– O‘sha yili sentabr oyida goh poezdda, goh piyoda yurib, Ukrainaning Zaporoje shahriga yetib bordik. Shu yerda bizni urushga kiritdi. Hech ko‘z oldimdan ketmaydi front, deganlari olov bo‘lar ekan. Eh-he, qanday zabardast yigitlar ana shu olovda hayotdan ko‘z yumdi. Bu kunlar hech kimning boshiga tushmasin. Dunyoda urush bo‘lmasin, – deydi Ikkinchi jahon urushi qatnashchisi Sh.Haydarov.
Oddiy askar Sherali Haydarovlarning harbiy bataloni Kiev shahrini fashistlardan ozod etishda jang qilayotganida yosh jangchi daydi o‘q zarbidan hushdan ketdi. Boshidan yarador bo‘ldi. Gospitalda juda uzoq davolandi. Shifokorlar kontuziya tashxisi bilan unga mehr berib qarashdi. Urushda ko‘rsatgan jasoratlari orden va medallar bilan taqdirlandi. 1945 yil iyul oyida Surxondaryoga, tug‘ilib o‘sgan qishlog‘i Sayrobga qaytdi.
– Dushmanni Berlingacha quvib borish bir umrlik armon bo‘lib qoldi, – deydi Sherali bobo. – Nogiron bo‘lib, uyga keldim. Lekin, boshqa ko‘plab safdoshlarim kabi g‘alaba nashidasini totmasdan hayotdan ko‘z yumib ketmaganimga shukrona aytardim. Bu g‘alaba – avlodlarimiz baxti, deb o‘ylar edim. Ona qishlog‘imga yorug‘ yuz bilan qaytgach, mehnat faoliyatimni boshladim. Ko‘p yillar tabelchi bo‘ldim. Brigadaga yetakchilik qildim. Oila qurdim. Urushdan keyingi ocharchiliklarni boshdan o‘tkazdim.
Ikkinchi jahon urushi qatnashchisi bundan 66 yil muqaddam Termiz shahriga ko‘chib kelib, viloyat markazida mehnat faoliyatini davom ettirdi. Bolalar bog‘chasi, maktab, kinoteatr va uy-joylar qurilishida ishladi. Urushda olgan jarohati aziyat bera boshlagach, qorovul bo‘ldi.
– Qorovullikdan keksalik pensiyasiga chiqdim, – deydi Sherali Haydarov. – Avvallari urush qatnashchilariga hozirgidek e’tibor va g‘amxo‘rlik yo‘q edi. Endilikda mahalla faollari, yoshlar, davlat xizmatchilari, shifokorlar kelib hol-ahvol so‘rab turishibdi. Prezidentimiz har yili moddiy va ma’naviy rag‘batlantirmoqda. Bularning barchasi yoshimizga yosh qo‘shib, o‘zimizni tetik, bardam his etishimizga yaqindan ko‘maklashmoqda. Har kun tongda yurtimizga tinchlik, baraka tilab, duo qilaman.
Piru-badavlat tabarruk otaxon Ikkinchi jahon urushidan so‘ng tinmay mehnat qildi. Uch o‘g‘il, uch qizni tarbiyalab, kamolga yetkazdi. Biroq, hali ham tetik, sog‘lom. Ayni paytda o‘ttizga yaqin nevara, 34 chevaraning suyukli bobosi. Farzandlari, nevara, chevaralari ardog‘ida tinch, osuda va farovon hayot kechirmoqda.
Biz “Gulira’no” mahallasida otaxon yashayotgan uyga borganimizda Termiz shahridagi 12-umumta’lim maktabining bir guruh o‘quvchilari Sherali Haydarovdan xabar olib, 9 may – Xotira va qadrlash kuni oldidan tabriklash uchun kelgan ekan. Ikkinchi jahon urushi qatnashchisi ularga askarlik davrida ko‘rgan-bilganlari va urushdan keyingi tiklanish yillari bilan bog‘liq xotiralarini so‘zlab berayotgan edi.
11.jpg
– Otaxon mahallamizning faxri, – deydi 12-umumta’lim maktabi boshlang‘ich sinf o‘qituvchisi Shoira Yangiboeva. – Bu xonadon bizga juda yaqin bo‘lib qolgan. Yoshlarimiz gurunglariga juda qiziqadi. Bayramlar arafasida o‘quvchilarimiz bilan kelib, bobodan hol-ahvol so‘raymiz, maslahatlariga quloq tutamiz. Bu uchrashuvlar o‘g‘il-qizlarimizning Vatanga muhabbat va sadoqat, milliy qadriyatlarimizga hurmat hissini kuchaytirishga, tinch-osuda va obod hayotning qadriga yetishga o‘rgatayotgani bilan ham ahamiyatlidir.

Шерали-бобо в почете у своих детей
В Сурхандарьинской области 65 участников Второй мировой войны живут, окруженные любовью и заботой своих детей и внуков. Шестеро из них проживают в Термезе.
Житель махалли "Гулираъно" Шерали-бобо Хайдаров является одним из наших отважных и смелых соотечественников, сражавшихся за нынешнюю мирную и спокойную жизнь народа.
Шерали-бобо, которому в этом году исполнится 94 года, отправился на войну в 22 года. Это было зимой 1943 года. Шерали Хайдаров и его сослуживцы до весны проходили подготовку в селе Галаосиё Бухарской области. Научились пользоваться оружием. Ознакомились с географией оккупированных фашистами территорий.
- В сентябре того года то поездом, а временами пешим ходом добрались до украинского города Запорожье, - говорит Шерали-бобо. - Здесь мы и вступили в бои. Перед глазами до сих пор всплывают ужасающие картины войны. Сколько сильных парней ушли из жизни в ее пламени. Пусть никого не постигнут те ужасы, которые пережили мы, и в мире всегда будет царить спокойствие.
В ходе освобождения Киева от фашистов военным батальоном, в котором служил рядовой солдат Шерали Хайдаров, его поразила шальная пуля. После ранения в голову он длительное время лечился в госпитале. Врачи бережно за ним ухаживали. За свой героизм на войне он был награжден орденами и медалями. В июле 1945 года Шерали Хайдаров вернулся в Сурхандарью – родное село Сайроб.
- Погнать врагов до самого Берлина мне не довелось, - говорит Шерали-бобо. - Вернулся домой инвалидом, но не погиб, как множество моих товарищей, не ощутивших вкус победы. Вернувшись в родное село с высоко поднятой головой, я начал свою трудовую деятельность. На протяжении многих лет работал табельщиком. Создал семью. Пережил голодовку послевоенных лет.
66 лет тому назад участник Второй мировой войны переехал в Термез и продолжил свою трудовую деятельность в областном центре. Работал на строительстве детских садов, школ, кинотеатров и домов. После того, как полученное им на войне ранение начало его мучить, он устроился сторожем.
- Вскоре вышел на пенсию, - говорит Шерали Хайдаров. - В прежние времена участникам войны не уделялось такого внимания и заботы, как сегодня. Теперь же нас навещают махаллинские активисты, молодежь, государственные работники и врачи. Они дарят нам различные подарки. Президент нашей страны ежегодно материально и духовно нас поощряет. Все это продлевает нашу жизнь и дарит нам силы. Каждое утро я молюсь за мир и благополучие нашей страны.
Почитаемый всеми Шерали Хайдаров неустанно трудился после войны. Воспитал 3 сыновей и 3 дочерей. И по сей день бодр и здоров. В настоящее время он любимый дедушка около тридцати внуков и 34 правнуков.
Придя в дом Шерали Хайдарова в махалле "Гулираъно", мы увидели, как группа учащихся общеобразовательной школы №12 города Термеза поздравляет его в преддверии 9 мая – Дня памяти и почестей. Участник Второй мировой войны поделился с ними своими воспоминаниями о военных годах и послевоенном восстановлении страны.
- Он – гордость нашей махалли, - говорит учительница начальных классов общеобразовательной школы №12 Шоира Янгибоева. - Молодежь с большим интересом слушает его рассказы. Мы с учениками школы навещаем его в преддверии праздников. Прислушиваемся к его советам. Подобные встречи примечательны тем, что усиливают у молодежи чувства любви и преданности Родине, уважения к национальным ценностям, призывают ценить мирную, спокойную и благополучную жизнь.