XALQ BILAN MULOQOT. Sayyor qabulda 600 dan ortiq murojaat ko‘rib chiqildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Toshkent viloyatidagi Xalq qabulxonasida Prezident Administratsiyasi tomonidan sayyor qabul o‘tkazildi.
Ommaviy sayyor qabulda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi, Oliy sud, Bosh prokuratura, Adliya, Ichki ishlar vazirligi viloyat boshqarma va tashkilotlari rahbarlari, viloyat sudlari raislari, murojaatchi fuqarolar va keng jamoatchilik vakillari ishtirok etdi.
Barcha darajadagi rahbarlarning aholi bilan bevosita muloqotga kirishi, ayniqsa, sayyor qabullar orqali murojaatchilar huzuriga borishi ularning adolatga, davlatga, ertangi kunga bo‘lgan ishonchini yanada mustahkamlashga xizmat qilmoqda. Eng muhimi, ochiq muloqotlarda aholiga munosib ish va turmush sharoiti yaratish borasida bor kuch va imkoniyatlar ishga solinayotir.
Bunday sa’y-harakatlar ularning mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohotlarga daxldorlik hissini yuksaltirib, dunyoqarashini tubdan o‘zgartirish, yaratuvchanlik va tashabbuskorligini oshirishga zamin yaratayotir.
Toshkent viloyatida ham murojaatlar bilan ishlash tizimi sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘tarildi. Bu borada O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining viloyatdagi Xalq qabulxonalari, turli vazirlik va idora rahbarlari tomonidan o‘tkazilayotgan sayyor qabullar alohida ahamiyat kasb etmoqda. Ma’lumotlarga ko‘ra, joriy yilning dastlabki 2 oyida 5 ming 600 jismoniy va yuridik shaxs viloyat, tuman va shahardagi O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Xalq qabulxonalariga murojaat qilgan. Murojaatlarning 3 ming 500 dan ortig‘i, ya’ni 63 foizi qanoatlantirilgan.
Shu davrda viloyat hududida 530 dan ortiq sayyor qabul o‘tkazilib, 4 ming 500 dan ortiq murojaat qabul qilingan. Ularning qariyb 2 mingtasi qanoatlantirilgan.
Sayyor qabulda aholi murojaati mazmunidan kelib chiqib, ularni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti maslahatchisining birinchi o‘rinbosari Ulug‘bek Muxammadiev, O‘zbekiston Respublikasi Oliy sudi raisi Kozimjon Komilov, Bosh prokuror Otabek Murodov, Adliya vaziri Ruslanbek Davletov, Ichki ishlar vaziri Po‘lat Bobojonov, Toshkent viloyati hokimi G‘ulomjon Ibragimov, viloyat boshqarma va tashkilotlari rahbarlari qabul qildi.
– Turmush o‘rtog‘im Mirzo Ulug‘bek tumanida non mahsulotlari ishlab chiqarish bo‘yicha tadbirkorlik faoliyati bilan shug‘ullanar edi, – deydi Mukarram Nuralieva. – 2007 yilda bevaqt qazo qildi. Shundan so‘ng davlat notariusi tomonidan turmush o‘rtog‘im boshqaruvida bo‘lgan "Don-non" mas’uliyati cheklangan jamiyati ustav fondining 87 foizdan ortiq qismi oilaning merosxo‘rlari sifatida qizim ikkalamizga ajratilishi belgilandi. Lekin, turmush o‘rtog‘im o‘rnini egallagan sobiq o‘rinbosari oilamizga tegishli bo‘lgan mazkur ulushni o‘z foydasiga o‘zlashtirib oldi. 10 yillik chopa-choplardan so‘ng, nihoyat adolat qaror topdi. Unga nisbatan o‘tgan yili Toshkent shahar prokuraturasi tomonidan jinoyat ishi ochildi. Bosh prokurorga mana shu masala yuzasidan murojaat qilib, qo‘zg‘atilgan mazkur jinoyat ishini o‘z nazoratiga olishini va adolatni to‘liq qaror toptirishda amaliy yordam berishini so‘radim.
Sayyor qabulda har bir murojaatchining arzi-holi tinglanib, ularning e’tiroziga sabab bo‘lgan holatlar chuqur tahlil qilingan holda bartaraf etish choralari ko‘rildi. Aksariyat murojaatlarda keltirilgan qonun buzilishi holatlari va boshqa ijtimoiy-iqtisodiy muammolar joyida hal etildi.
– 2000 yildan buyon oilam bilan Haqiqat ko‘chasi 86-uyda yashayman, – deydi chirchiqlik Baxtiyor Hasanov. – O‘sha yili shu uyni sotib olib, hujjatlarini rasmiylashtirishni boshladik. Ko‘chamizning buzilishi mumkinligi vaaji bilan bu jarayon paysalga solindi. Oqibatda uyning elektr, gaz, suv va bir qator hujjatlari mening nomimga o‘tgani holda, uyga egalik huquqi berilmadi. Hozir uyimiz egasiz. Chunki, sobiq egasi uni menga sotgan va unda uyga egalik huquqi yo‘q. Qizig‘i, 19 yildirki, o‘z uyimga bunday huquq o‘zimda ham yo‘q. Shu masala bo‘yicha murojaat qilib, amaliy yordam so‘rab keldim.
Aholi bilan ochiq muloqot mobaynida aholining 600 dan ortiq murojaati tinglanib, ma’lum qismi joyida bartaraf etildi. Ma’lum muddat, ya’ni atroflicha o‘rganish yoki vaqt taqozo etiladigan murojaatlar bo‘yicha tegishli mutasaddilarga vazifa belgilanib, ijrosi nazoratga olindi.

В Народной приемной Президента Республики Узбекистан Ташкентской области Администрацией Президента проведен выездной прием.
В нем приняли участие руководители Администрации Президента Республики Узбекистан, Верховного суда, Генеральной прокуратуры, министерств юстиции, внутренних дел, областных управлений и организаций, председатели областных судов, представители широкой общественности.
Непосредственный диалог руководителей всех уровней с населением, беседа с обращающимися в ходе выездных приемов служат укреплению доверия к государству, справедливости, уверенности в завтрашнем дне. Главное, в ходе подобных мероприятий прилагаются все усилия для создания достойных условий для жизни и работы населения.
Это, в свою очередь, усиливает в гражданах чувство сопричастности к реализуемым реформам, служит основой для коренного изменения отношения к жизни, повышению инициативности и созидательности.
В Ташкентской области работа с обращениями граждан проводится на качественно новом уровне. Важное значение в данном направлении имеют деятельность народных приемных Президента Республики Узбекистан, проводимые руководителями различных министерств и ведомств выездные приемы. Согласно данным, за первые два месяца текущего года в народные приемные Президента в областях, районах и городах обратились 5600 физических и юридических лиц. Удовлетворено свыше 3500 обращений, то есть 63 процента.
В области за этот период проведено свыше 530 выездных приемов, принято свыше 4500 обращений. Удовлетворены почти 2 тысячи из них.
На состоявшемся выездном приеме обращения рассмотрели первый заместитель советника Президента Республики Узбекистан Улугбек Мухаммадиев, председатель Верховного суда Козимжон Комилов, Генеральный прокурор Отабек Муродов, министр юстиции Русланбек Давлетов, министр внутренних дел Пулат Бабаджанов, хоким Ташкентской области Гуломжон Ибрагимов, руководители областных управлений и организаций.
– Мой супруг занимался производством хлебной продукции в Мирзо-Улугбекском районе, – говорит Мукаррам Нуралиева. – Однако скоропостижно скончался в 2007 году. Мне и моей дочери в качестве наследства государственным нотариусом был определен переход свыше 87 процентов уставного фонда ООО «Дон-нон», которым руководил мой супруг. Но занявший место моего супруга его бывший заместитель присвоил себе принадлежащую нашей семье долю. Через десять лет волокиты, наконец, справедливость восторжествовала. В отношении него в прошлом году Ташкентской городской прокуратурой было возбуждено уголовное дело. Я обратилась к Генеральному прокурору с этим вопросом, попросила взять под свой контроль данное уголовное дело и оказать практическое содействие в утверждении справедливости.
На выездном приеме заслушано обращение каждого гражданина, путем глубокого анализа каждой ситуации приняты меры по устранению выдвинутых проблем. Случаи нарушений закона и другие указанные в обращениях социально-экономические проблемы решены на месте.
– С 2000 года проживаю с семьей в доме №86 на улице Хакикат, – говорит Бахтиёр Хасанов из города Чирчика. – После покупки дома сразу стали оформлять на него документы. Однако этот процесс был отложен на неопределенное время из-за возможности попадания дома под снос. В результате документы на поставку электроэнергии, газа, воды и другие коммунальные услуги были оформлены на мое имя, но при этом не выдано право собственности на дом. Сейчас у дома нет хозяина, потому что бывший владелец продал его мне и у него нет права собственности. Интересно, что на протяжении 19 лет и у меня нет права собственности на этот дом. Обратился с просьбой помочь в решении этого вопроса.
В ходе открытого диалога заслушано свыше 600 обращений граждан, определенная часть решена на месте. По обращениям, требующим более тщательного изучения или времени для решения, даны поручения соответствующим должностным лицам, исполнение взято под контроль.
В рамках выездного приема группе лиц с инвалидностью предоставлены инвалидные коляски, нуждающимся в социальной защите гражданам – продовольственная продукция.