219 mingdan ortiq oila oʻrganilib, 69 ming 489 muammo bartaraf etildi
Prezidentimiz tomonidan ijtimoiy adolat tamoyillarini taʼminlash boʻyicha belgilab berilgan vazifalar ijrosi doirasida Jizzax viloyatida ham oʻzgalar koʻmagiga muhtoj, imkoniyati cheklangan fuqarolarning toʻlaqonli hayot kechirishi uchun munosib sharoit yaratishga alohida eʼtibor qaratilmoqda.
Shu maqsadda oʻtgan yili viloyatda faoliyat koʻrsatayotgan sektorlar ishchi guruhlari tomonidan uyma-uy yurilib, 219 mingdan ortiq oila oʻrganildi. Aholi bilan muloqotlar davomida aniqlangan 69 ming 489 muammo bartaraf etildi.
Bu borada 2018 yil davomida 310 dan ortiq nogironligi boʻlgan shaxslarga 311 ta protez-ortopediya vositalari, 640 nafariga nogironlik aravachasi, 145 nafar eshitish qobiliyatida nuqsoni boʻlgan fuqarolar eshitish moslamalari va 257 nafar muhtoj fuqaro qoʻltiqtayoq va hassa bilan taʼminlandi. Shuningdek, 38 nafar yolgʻiz qariyaning uyi taʼmirlab berildi. 145 nafar yolgʻiz qariya 11 turdagi oziq-ovqat, 4 turdagi nooziq-ovqat mahsulotlari bilan taʼminlandi.
– Hududiy boshqaruv organlari koʻmagida 347 nafar yolgʻiz qariya toʻliq tibbiy koʻrikdan oʻtkazildi, – deydi viloyat sogʻliqni saqlash boshqarmasining nogironlar, qariyalar, aholining boshqa ehtiyojmand toifalariga tibbiy-ijtimoiy koʻmaklashish sektori boshligʻi Dilbar Pardayeva. – 145 nafar qariya ijtimoiy xizmatga qamrab olingan. Ularga 50 nafar ijtimoiy xizmat xodimi biriktirilgan. Nogiron va nafaqa yoshidagi fuqarolarning davolash-profilaktika muassasalarida bepul davolanishi uchun 1 ming 721 yoʻllanma ajratildi.
Mehnatga layoqati cheklangan 207 nafar ayolga kasanachilik bilan shugʻullanish uchun homiy tashkilotlar tomonidan tikuv mashinasi olib berildi. Natijada ular uchun doimiy daromad manbai yaratildi.
Kam taʼminlangan, uy-joyga muhtoj 150 nafar nogiron fuqaroga arzon uy-joy ajratish boʻyicha shartnomalar imzolanib, boshlangʻich toʻlovlar uchun 3 milliard soʻm, 88 nafar yolgʻiz onalar va boquvchisini yoʻqotgan ayollarga boshlangʻich toʻlovlar uchun 4 milliard soʻm mablagʻ ajratildi.
Aholini ijtimoiy himoya qilishni yanada yaxshilash masalasi joriy yilda ham eʼtiborda. Shu maqsadda yashash sharoiti ogʻir, kam taʼminlangan va nogironligi boʻlgan 300 ga yaqin fuqaro, jumladan, 110 nafar ayol uy-joy bilan taʼminlanishi rejalashtirilgan. Tadbirkorlik bilan shugʻullanish istagida boʻlgan xotin-qizlarga Xotin-qizlarni va oilani qoʻllab-quvvatlash jamoat fondi mablagʻlari hisobidan 6,5 milliard soʻmlik imtiyozli kredit mablagʻi ajratiladi.

Изучено более 219 тысяч семей, решено 69 489 проблем
В рамках обозначенных Президентом нашей страны задач по обеспечению принципов социальной справедливости и в Джизакской области уделяется особое внимание созданию достойных условий для полноценной жизни людей, нуждающихся в посторонней помощи, и с ограниченными физическими возможностями.
В этих целях в прошлом году действующие в области рабочие группы секторов провели подворный обход и изучили более 219 тысяч семей. Были решены выявленные в ходе встреч с населением 69 489 проблем.
В этом плане в течение 2018 года более 310 лиц с инвалидностью были обеспечены протезно-ортопедическими средствами, 640 человек – инвалидными колясками, 145 слабо слышащих граждан – слуховыми аппаратами и 257 граждан – необходимыми для них костылями и тростями. Вместе с тем отремонтированы дома 38 одиноких престарелых граждан. 145 стариков были обеспечены наборами из 11 видов продовольственной продукции и 4 видов непродовольственных товаров.
– При помощи региональных органов управления проведен полный медосмотр 347 одиноких престарелых граждан, – говорит начальник сектора медико-социальной помощи инвалидам, престарелым гражданам, другим нуждающимся слоям населения областного управления здравоохранения Дилбар Пардаева. – 145 пожилых людей охвачены социальной помощью. За ними закреплены 50 социальных работников. Для бесплатного лечения инвалидов и пенсионеров в лечебно-профилактических учреждениях выделено более 1720 путевок.
207 женщинам с ограниченными физическими возможностями для занятия надомничеством спонсорскими организациями приобретены швейные машинки. Тем самым для них создан постоянный источник дохода.
Подписаны договоры о выделении 150 малообеспеченным, нуждающимся в жилье гражданам доступных домов, и для первичного взноса выделено 3 миллиарда сумов, 88 матерям-одиночкам и женщинам, потерявшим кормильца для первичного взноса выделено 4 миллиарда сумов.
И в текущем году вопросы дальнейшего улучшения социальной защиты населения будут находиться в центре внимания. В этих целях запланировано обеспечение жильем около 300 граждан с тяжелыми жилищными условиями, малообеспеченных и лиц с инвалидностью. Женщинам, желающим заняться предпринимательством, за счет средств Общественного фонда по поддержке женщин и семей выделены льготные кредиты в размере 6,5 миллиарда сумов.