Toshkent viloyat hokimi Zoyir Mirzayev rahbarligida hududidagi fuqarolar murojaatlari bo‘yicha sayyor qabul o‘tkazildi.
Mazkur qabulda 263 nafar fuqaroning turli muammolari o‘rganildi. Murojaatlar asosan ish bilan ta’minlash, pensiya tayinlash, uy-joy, kommunal xizmatlar, sog‘liqni saqlash va boshqa dolzarb masalalarni qamrab oldi.
– Uch yoshli o‘g‘lim doim shifokorlar nazoratida bo‘lishi lozim, – deydi Qibray tumanida yashovchi Gulmira O‘rinboyeva. – Viloyat hokimi murojaatimni tinglab, mas’ullarga topshiriq berdi. Endi o‘g‘lim dorilar ajratiladi, nogironlik nafaqasi tayinlanadigan bo‘ldi. Yolg‘iz onaligim tufayli ro‘zg‘ordan ortib farzandim salomatligiga qarashga qiynalar edim. Sayyor qabulda bu murojaatim hal bo‘ldi.
Mas’ullar ishtirokidagi muloqotlar davomida 50 nafarga yaqin fuqaroning muammolari joyida hal etildi. Shuningdek, huquqiy tushuntirish va maslahat talab etilgan masalalar bo‘yicha aniq va qonuniy izohlar berildi. Muayyan muddat va batafsil o‘rganishni talab etuvchi murojaatlar yuzasidan esa mutasaddi tashkilot rahbarlariga vazifalar yuklatildi.
– Bugungi sayyor qabulda ijtimoiy himoya sohasiga oid murojaatlar ham atroflicha ko‘rib chiqildi va har bir masalaning yechimi nazoratga olinmoqda. Bu kabi sayyor qabullarda nogironligi bor va ijtimoiy himoyaga muhtoj fuqarolarning murojaatlari kamaygani kuzatilmoqda. Chunki, ularning ko‘plab muammolari mahallaning o‘zida hal etilmoqda. Natijada odamlar yuqori tashkilotlarga murojaat qilishga ehtiyoj sezmayapti, – deydi Ijtimoiy himoya milliy agentligi Toshkent viloyati boshqarmasi boshlig‘i Miraziz Mirsultonov.

За каждым обращением – судьба человека
В ходе мероприятия были рассмотрены обращения 263 граждан. Основные вопросы касались трудоустройства, назначения пенсий, жилищно-коммунальных услуг, здравоохранения и других социально значимых аспектов.
– Мой трехлетний сын нуждается в медицинском наблюдении, – рассказывает жительница Кибрайского района Гульмира Уринбоева. – После моего обращения хоким области поручил ответственным лицам принять меры. Теперь мой сын будет получать назначенные ему лекарства и пособие по инвалидности. Я – мать-одиночка, и мне было нелегко обеспечивать сына. Моя проблема была решена на выездном приеме.
На месте были решены проблемы еще 50 граждан. По вопросам, требующим правовых разъяснений, были даны конкретные юридические обоснования. Задачи, требующие детального изучения и определенных сроков исполнения, были переданы на рассмотрение руководителям соответствующих организаций.
– На выездном приеме были подробно рассмотрены обращения по социальной защите. Каждое обращение взяли под контроль. Такие приемы показывают, что число обращений от людей с инвалидностью и нуждающихся в социальной помощи снижается. Это происходит потому, что многие проблемы решают непосредственно в махаллях. В итоге люди реже обращаются в вышестоящие организации, – сказал начальник Ташкентского областного управления Национального агентства социальной защиты Миразиз Мирсултонов.