Qashqadaryo viloyatida kichik va o‘rta biznesni rivojlantirishga yo‘naltirilgan tadbirlar davom etmoqda.
Viloyat soliq boshqarmasi tomonidan tadbirkorlar faoliyatidagi muammolarni aniqlash va ularga yechim topish maqsadida ochiq muloqotlar tashkil etilmoqda. Navbatdagi uchrashuv Muborak tumanida o‘tkazildi.
Viloyat soliq boshqarmasi boshlig‘i Sirojiddin Eshmatov ishtirokida o‘tgan uchrashuvda tadbirkorlar soliq hisobotlarini topshirish, imtiyozlardan foydalanish va boshqa dolzarb masalalarni muhokama qilishdi. Ayrim murojaatlar shu yerda hal etilgan bo‘lsa, ayrimlari vaqt va o‘rganish talab qilib, aniq muddat va mas’ullar belgilab olindi.
Muborak tumanidagi “Muborak konkret” mas’uliyati cheklangan jamiyati vakili Boytura Sobirov qishloq xo‘jaligi yeri bilan bog‘liq muammolarni ko‘tarib, soliqlarning ortiqcha hisoblanganini bildirdi. Mazkur masala bo‘yicha amaliy yordam ko‘rsatish uchun topshiriqlar berildi.
Uchrashuv so‘nggida soliq qonunchiligidagi yangiliklar va imtiyozlar haqida ma’lumotlar berildi, ishtirokchilarning savollariga javob qaytarildi.

В Кашкадарьинской области реализуются комплексные меры по поддержке и развитию малого и среднего предпринимательства.
Налоговым управлением области с целью выявления проблем в деятельности предпринимателей и поиска путей их решения организуются открытые диалоги.
На встрече, прошедшей с участием начальника налогового управления области Сирожиддина Эшматова, были рассмотрены вопросы, касающиеся предоставления налоговой отчетности, использования налоговых льгот. Некоторые из обращений были решены на месте, другие, требующие более тщательного рассмотрения и времени, были переданы ответственным лицам для выполнения в установленные сроки.
Представитель ООО «Муборак конкрет» из Мубарекского района Бойтура Собиров обозначил проблему, связанную с налогообложением сельскохозяйственных угодий и возможными случаями завышения налоговых начислений. По итогам обсуждения были даны конкретные указания по проведению анализа ситуации и предоставлению практической поддержки в данном вопросе.
По завершении встречи участникам были предоставлены сведения о последних изменениях и льготах в налоговом законодательстве. Также были даны исчерпывающие ответы на поступившие от присутствующих вопросы.