Hokim va bitiruvchilar o‘rtasida ochiq muloqot
Guliston shahridagi Yoshlar markazida Sirdaryo viloyat hokimi vazifasini bajaruvchi Erkinjon Turdimov va viloyatdagi oliy ta’lim muassasalari bitiruvchilari o‘rtasida bo‘lib o‘tgan uchrashuv kelajakda ta’lim sohasida ish boshlaydigan yoshlar uchun muhim ahamiyatga ega bo‘ldi.
Uchrashuvda nafaqat muammolar muhokama etildi, balki ularga yechimlar ham izlandi. Hokimning yoshlar fikriga nisbatan diqqat bilan yondashuvi, har bir murojaatni shaxsan eshitishi uchrashuvning ahamiyatini yanada oshirdi. Aniq topshiriqlar, manzilli yondashuv va real yechimlarga intilish uchrashuvning asosiy yo‘nalishi bo‘ldi.
Misol uchun, Guliston davlat pedagogika institutining 409 nafar bitiruvchisi bu yil oliy ta’lim dargohini tamomlaydi. Ularning ish bilan ta’minlanishi nafaqat shaxsiy kelajaklari, balki viloyat ta’lim tizimi uchun ham strategik ahamiyatga ega. Zotan, hozirgi kunda viloyatdagi 45 maktabda o‘qituvchilar yetishmovchiligi kuzatilmoqda. Bu esa ta’lim sifatini ta’minlashda jiddiy to‘siqdir.
Uchrashuvda bildirilgan yana bir muhim g‘oya – pedagogik amaliyotni aynan o‘qituvchilar yetishmayotgan maktablarda tashkil etish taklifi bo‘ldi. Bu taklif orqali talabalar amaliyot paytida o‘zini ko‘rsatib, shu maktabda ish boshlash imkoniyatiga ega bo‘ladi. Bu ham bitiruvchi uchun, ham ta’lim muassasasi uchun g‘oyat foydalidir.
Uchrashuvning kreativ jihati – yoshlarning faol ishtirokida bo‘ldi. Ular fikr bildirdi, savol berdi, tanqid qildi va taklif aytdi. Bu esa yoshlarning nafaqat tomoshabin, balki jarayonning to‘liq ishtirokchisi sifatida ko‘rilayotganini ko‘rsatdi.
– Biz bitiruvchi talabalar uchun bu uchrashuv juda katta imkoniyat bo‘ldi. Ilk bor hokim bilan yuzma-yuz, ochiq muloqotda o‘z fikrimizni erkin bildirish imkoniyatiga ega bo‘ldik. Mening o‘ylashimcha, faqatgina nazariy bilim emas, balki amaliy yordam, ish bilan ta’minlash masalasidagi aniq qadamlar bizga ishonch baxsh etdi.Ayniqsa, hokimimizning bitiruvchilarni o‘qituvchi yetishmayotgan maktablarga amaliyotga yuborish va keyinchalik ishga qabul qilish taklifini juda to‘g‘ri va hayotiy deb hisoblayman. Bu orqali biz nafaqat kasbga tayyorlanamiz, balki maktab jamoasiga moslashish, ish jarayonini o‘zlashtirish imkoniyatiga ega bo‘lamiz,–deydi Guliston davlat pedagogika institutining bitiruvchi talabasi Muslima Komilova.
– Uchrashuvdagi ochiqlik va samimiy muhit menga juda yoqdi,–deydi bitiruvchi talaba Feruza Dadayeva.– Har bir fikrimiz tinglandi, ba’zi takliflarimiz joyidayoq qo‘llab-quvvatlandi.
Uchrashuvda ta’lim muassasalari rahbarlari, mahalliy hokimiyat va mutasaddi tashkilotlar mas’ullarining hisobotlari tinglandi. E’tiborga molik jihati shundaki, har bir bildirilgan fikr yuzasidan aniq vazifalar, mas’ullar va muddatlar belgilandi.
– Bugungi uchrashuv faqat bitiruvchilar uchun emas, biz – ta’lim beruvchilar uchun ham muhim tajriba bo‘ldi. Yosh mutaxassislarni ish bilan ta’minlash, ularni kasbga muhabbat bilan tarbiyalashda bunday ochiq muloqotlar katta ahamiyatga ega. Talabalarning faolligi, savollarining hayotiyligi menga ustoz sifatida faxr tuyg‘usini bag‘ishladi,–deydi Guliston davlat pedagogika instituti maktabgacha va boshlang‘ich ta’lim metodikasi kafedrasi mudiri Nuriddin Boymatov.

Встреча исполняющего обязанности хокима Сырдарьинской области Эркинжона Турдимова с выпускниками высших учебных заведений области, состоявшаяся в Молодежном центре Гулистана, имела большое значение для молодых людей, которые в будущем начнут работать в сфере образования.
На встрече не только обсуждались проблемы, но и состоялся поиск их решения. Внимательное отношение хокима к мнению молодежи и беседа с каждым повысили значимость встречи. Главной темой стали четкие задачи, целенаправленный подход и стремление к реалистичным решениям. Было отмечено, что в этом году Гулистанский государственный педагогический институт окончат 409 выпускников. Обеспечение их работой имеет стратегическое значение не только для их личного будущего, но и для системы образования всей области. Нехватка учителей наблюдается в 45 школах региона.
Еще одной важной идеей, высказанной на встрече, стало предложение об организации педагогической практики в школах, где наблюдается нехватка учителей. Благодаря этому предложению студенты получат возможность проявить себя. Это чрезвычайно полезно как для выпускника, так и для учебного заведения.
– Встреча стала прекрасной возможностью свободно высказать мнение в диалоге с хокимом, - говорит студентка выпускного курса Гулистанского государственного педагогического института Муслима Комилова. Я думаю, что не только теоретические знания, но и практическая помощь и конкретные шаги в сфере трудоустройства придали нам больше уверенности. Считаю жизненно важным предложение хокима области о направлении выпускников в школы, где не хватает учителей, на стажировку и дальнейшее их трудоустройство. Так мы не только подготовимся к профессии, но и получим возможность адаптироваться в школьном коллективе и освоить трудовой процесс
- Мне очень понравилась открытость и искренняя атмосфера на встрече, — говорит студентка выпускного курса Феруза Дадаева. - Каждая наша мысль была выслушана, а некоторые из наших предложений сразу поддержаны.
- Встреча стала важным опытом не только для выпускников, но и для нас, педагогов, - говорит заведующий кафедрой методики дошкольного и начального образования Гулистанского государственного педагогического института Нуриддин Бойматов. - Подобные открытые диалоги имеют большое значение в трудоустройстве молодых специалистов и воспитании у них любви к профессии. Активность студентов и жизненность их вопросов вселили в меня чувство гордости.
На мероприятии были заслушаны отчеты руководителей образовательных учреждений, руководителей органов местного самоуправления и официальных организаций. Для каждого высказанного мнения определены конкретные задачи, обязанности и сроки.