Obod mahalla – farovon turmush tayanchi
Sirdaryo viloyatining muhim hududlaridan biri – Mirzaobod tumanida keyingi yillarda jadal rivojlanish, obodonlashtirish va aholi farovonligini oshirish bo‘yicha keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilmoqda.
18 ta mahalla, 15 ming 581 ta xonadon va 83 mingga yaqin aholi istiqomat qiladigan ushbu tumanda asosan dehqonchilik va chorvachilik rivoj topgan. Ayniqsa, bu hududda yetishtirilayotgan mashhur qovunlar va anorlar mahalliy va tashqi bozorlarda xaridorgir.
Oxirgi yillarda «Obod mahalla”,”Obod ko‘cha”, “Obod xonadon» mezonlari asosida tumanda obodonlashtirish, infratuzilmani yaxshilash, aholi uchun munosib sharoitlar yaratish borasida samarali ishlar olib borilmoqda. Bu jarayonda mahallalardagi ehtiyojmand oilalarga ko‘mak berish, ishsizlik va kambag‘allikni kamaytirish, jinoyatchilikning oldini olish kabi yo‘nalishlarga alohida e’tibor qaratilmoqda.
– Biz bu bilangina cheklanib qolmay, har bir mahalla, unda istiqomat qilayotgan aholining ehtiyoj va muammolarini aniqlash, ularni manzilli hal etish maqsadida "Ombor daftari" tizimini joriy etdik, – deydi Mahallalar uyushmasi tuman bo‘limi boshlig‘i Muhiddin Mavlonov. – Unga asosan har bir mahallaning ichki ehtiyojlari, aholi muammolari manzilli o‘rganilib, bosqichma-bosqich hal etilmoqda.
Ayni shu ishlar samarasida Yangihayot mahallasidagi ko‘p qavatli uy, uning oldidagi bolalar o‘yingohi ta’mirlandi. Oilaviy shifokorlik punktining fasad qismi yangilanib, kerakli jihozlar bilan ta’minlandi. Mahallaning eng dolzarb muammolaridan biri bo‘lgan sizot suvlar masalasi ham o‘z yechimini topdi. Mavjud drenaj tizimi kapital ta’mirlandi.
Bundan tashqari, mahalladagi ehtiyojmand 11 ta oila qo‘llab-quvvatlanib, shundan 1 nafar oilaga ona-bola sigir, 1 nafar oilaga motokultivator, 2 nafar oilaga tikuv mashinasi olib berildi, 1 oilaning yashash xonadoni ta’mirlab berildi.
Bahoriston mahallasidagi ikki qavatli uylar homiylar hisobidan ta’mirlandi. Ehtiyojmand oilalarga motokultivator va tikuv mashinalari berildi. Yo‘ldoshobod mahallasida 5 oila doimiy daromad manbaiga ega bo‘ldi. 2 ta ko‘p qavatli uyning fasad qismi tuzatildi. Shuningdek, 31-sonli maktabning atrofi to‘siq bilan o‘raldi, oshxona va isitish tizimi yangilanmoqda.Toshkent mahallasining transport aloqasini yaxshilash maqsadida ko‘prik kapital ta’mirlanmoqda.
Mirzaobod tumanida obodonlashtirish, bunyodkorlik va ijtimoiy himoya sohasida olib borilayotgan bu kabi ishlar aholining turmush sharoitini yaxshilashga xizmat qilayotgan bo‘lsa, "Sayxunobod", "Uychi" tajribalari asosida tomorqachilik, tadbirkorlik sohalarini rivojlantirish borasida olib borilayotgan ishlar esa kambag‘alchilikning qisqarishiga, aholining daromadi ortishiga, dasturxonlarining to‘kin bo‘lishiga xizmat qilmoqda.
– Qachonki, ishlash uchun qulay muhit, yetarli shart-sharoit, imkoniyatlar bo‘lsagina, kishi o‘z ishidan rohatlanadi, yanada g‘ayrat bilan mehnat qiladi. Buni esa tumanimiz aholisi yaxshi biladi. Shu boisdan, o‘zlariga tegishli tomorqa xo‘jaliklarida, ijaraga olgan yer maydonlarda qovun-tarvuz, anor mahsulotlari yetishtiribgina qolmay, dasturxonlar to‘kin, bozorlarda narx-navoning barqaror bo‘lishiga hissa qo‘shadigan, eksport qilsa bo‘ladigan qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini yetishtirishga ahamiyat qaratyapmiz,–deydi M. Mavlonov.
Mirzaobodliklar qadim-qadimdan mehnatkash, o‘z tomorqasiga suyangan xalq. Hozirgi kunda tumanda 15 mingdan ziyod tomorqa xo‘jaligi bor. Ularga tegishli 2400 gektardan ortiq yerda sabzavot, kartoshka, dukkakli ekinlar, ozuqa va rezavor mahsulotlar yetishtirilyapti.
Issiqxonachilikni rivojlantirish yo‘nalishida ham katta qadamlar qo‘yilmoqda. Pomidor, bodring, ko‘katlar yetishtirish orqali aholi nafaqat o‘z ehtiyojini qondirmoqda, balki bozorlarga mahsulot chiqarmoqda. Bu esa aholini bandligini ta’minlashga, daromadining ortishiga yordam beryapti.

Благоустроенная махалля – основа благополучной жизни населения
В Мирзаабадском районе Сырдарьинской области в последние годы проводится масштабная работа по благоустройству территории и повышению уровня жизни населения.
В районе, включающем 18 махаллей и насчитывающем 15 581 домохозяйство, проживает около 83 тысяч человек. Здесь активно развиваются земледелие и животноводство, выращиваемые в регионе дыни и гранаты пользуются высоким спросом как на внутреннем, так и на внешнем рынках.
В последние годы на основе программ «Благоустроенная махалля», «Благоустроенная улица», «Благоустроенный дом» в районе проводится весомая работа по улучшению инфраструктуры и созданию достойных условий жизни для населения. В ходе проводимой работы большое внимание уделяется поддержке нуждающихся семей, сокращению безработицы и бедности, предупреждению преступности.
– С целью выявления и адресного устранения проблем каждой махалли и каждой семьи мы внедрили систему поддержки, на основе которой изучаются и поэтапно решаются проблемы населения, – сказал начальник районного отделения Ассоциации махаллей Мухиддин Мавлонов.
На основе этой системы проведен ремонт многоэтажного дома и детской площадки в махалле «Янгихаёт», обновлен фасад семейного врачебного пункта, закуплено необходимое оборудование. Также решена самая важная проблема махалли – проложена канализационная сеть и проведен капитальный ремонт дренажной системы.
Одной из 11 проживающих в махалле нуждающихся семей выделили корову с теленком, еще одной семье – мотокультиватор, 2 семьям – швейные машинки, одной семье провели ремонт дома.
В махалле «Бахористон» проведен ремонт домов нуждающихся семей, им выделены мотокультиваторы и швейные машинки.  В махалле «Юлдошобод» трудоустроены члены 5 нуждающихся семей. В школе №31 проведены работы по установке ограждения территории, также осуществляется модернизация столовой и системы теплоснабжения.
В махалле «Тошкент» проводится капитальный ремонт моста.
В Мирзаабадском районе на основе опыта Сайхунабадского и Уйчинского районов ведется работа по развитию предпринимательства, эффективному использованию приусадебных земель, что способствует сокращению бедности и увеличению доходов населения.
– Если есть благоприятные условия для работы, человек получает удовлетворение от своей деятельности и усердно трудится. Жители района выращивают арбузы, дыни, гранаты на приусадебных участках и арендуемых площадях, также уделяют внимание возделыванию и другой, экспортоориентированной сельскохозяйственной продукции, – сказал М. Мавлонов.
В настоящее время в районе насчитывается более 15 тысяч приусадебных хозяйств – это свыше 2400 гектаров земель, на которых жители выращивают картофель, бобовые, кормовые культуры и зелень. Успешно ведется работа по развитию тепличных хозяйств.
Проводимая в районе масштабная созидательная работа – это практический результат последовательных преобразований, направленных на обеспечение устойчивого развития и повышение качества жизни населения.