Joriy yilning 19 mart kuni Prezidentimizning kichik va o‘rta biznes vakillari bilan uchrashuvida ushbu soha rivoji yo‘lida biznes egalari uchun alohida yengilliklar va imkoniyatlar berilishi hamda ularning muammolarini hal etish maqsadida joylarda rahbarlar bilan yuzma-yuz uchrashuvlar tashkil etilish belgilangan edi.
Shunga muvofiq, Buxoro viloyatining Kogon shahrida soliq boshqarmasi boshlig‘i tomonidan tadbirkorlarning huquq va qonuniy manfaatlarini himoya qilish hamda ularning barqaror rivojlanishiga ko‘maklashish maqsadida kichik va o‘rta biznes vakillari bilan ochiq muloqotlar tashkil etildi va unda 40 ga yaqin biznes vakillari hamda sohaga daxldor mas’ullar ishtirok etdi.
Uchrashuvda dastlab Prezidentimizning “Kichik va o‘rta biznesning iqtisodiyotdagi o‘rnini oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi farmoni mazmun-mohiyati va tarmoq vakillariga berilgan yengilliklar tushuntirildi.
Yurtimizdagi barcha hududlar o‘ziga xos geografik, demografik, iqtisodiy va ijtimoiy xususiyatlarga ega. Shu jihatdan Kogon shahri tadbirkorlik faoliyati uchun barcha sharoitlar yetarli bo‘lgan juda qulay manzillardan biri hisoblanadi.
Bugungi kunda ushbu hududda 800 ga yaqin turli yo‘nalishlardagi tadbirkorlik sub’ektlari barqaror faoliyat yuritmoqda. E’tiborlisi, ularning 500 dan ortig‘ini kichik va o‘rta biznes vakillari tashkil etadi.
Ochiq muloqotda tadbirkorlik faoliyati iqtisodiyotimizni rivojlantirish hamda aholi farovonligini oshirishda tobora muhim o‘rin egallayotgani tushuntirildi va bosqichma-bosqich o‘z biznesini kengaytirish niyatidagi ishbilarmonlarning loyihalari bilan tanishildi. Bundan tashqari, ayrim kichik tadbirkorlarga faoliyatini o‘rta biznesga o‘tkazish hamda o‘rta tarmoqdagi ishbilarmonlarga esa biznesini yanada kengaytirish yuzasidan hududning ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish yo‘l xaritalariga mos takliflar berildi.
Tadbir yakunida soliq qonunchiligi talablariga to‘liq amal qilishdagi ibratli faoliyat bilan o‘rnak bo‘layotgan bir guruh tadbirkorlarga tashakkurnomalar bildirildi.

Встреча с представителями малого и среднего бизнеса
На встрече Президента страны с представителями малого и среднего бизнеса было принято решение о предоставлении предпринимателям особых льгот и возможностей.
В Кагане начальник налогового управления провел беседу с предпринимателями в целях защиты их прав и законных интересов. В мероприятии участвовали почти 40  человек. Были разъяснены суть Указа Президента «О мерах по повышению роли малого и среднего предпринимательства в экономике» и предоставляемые предпринимателям льготы. Отмечено, что предпринимательская деятельность играет важную роль в развитии нашей экономики и повышении благосостояния населения, представлены проекты бизнесменов, планирующих расширять бизнес. Кроме того, некоторым субъектам малого предпринимательства были даны предложения по переводу   деятельности в сферу среднего бизнеса, а бизнесменам среднего сектора – по расширению бизнеса в соответствии с «дорожными картами» социально-экономического развития региона.
Все регионы нашей страны имеют свои географические, демографические, экономические и социальные особенности. Каган является одним из самых удобных мест, где созданы все условия для предпринимательской деятельности. Здесь действуют почти 800 предприятий, более 500 из них представляют малый и средний бизнес.
В завершение мероприятия группе предпринимателей, которые работой показывают пример в неукоснительном соблюдении требований налогового законодательства, вручили благодарственные письма.