Kadastr bilan bog‘liq murojaatlar tinglandi
O‘tgan yilning avgust oyida qabul qilingan “O‘zboshimchalik bilan egallab olingan yer uchastkalariga hamda ularda qurilgan binolar va inshootlarga bo‘lgan huquqlarni e’tirof etish to‘g‘risida”gi qonun va uning ijrosi doirasida hududlarda boshlangan xatlov jarayonlari hamda undan keyingi jarayonlar ko‘pchilikda tushunmovchilik, e’tirozlar uyg‘otmoqda.
Bu boradagi murojaatlarning ko‘pligini hisobga olib, Kadastr agentligi direktori o‘rinbosari Abdushukur Abdullayev Qashqadaryo viloyatining Qarshi tumanida bo‘lib, fuqarolarning kadastr masalalariga oid murojaatlarini tingladi.
Sayyor qabulda huquqbuzarlik uchun qo‘llanilgan jarima, ortiqcha egallab olingan yerlar, noqonuniy qurilish, uy-joyga egalik huquqini olish masalalarida yo‘llangan 20 ga murojaat ko‘rib chiqilib, ularning 5 tasiga huquqiy tushunchalar berildi. O‘rganish uchun ma’lum vaqt talab etadigan murojaatlar qonuniy ko‘rib chiqish uchun qabul qilindi.
Shuningdek, hududlarda amalga oshirilayotgan xatlov ishlari, qonun asosida huquqlarni e’tirof etish jarayonlari, shartlari, bosqichlari hamda tartibi haqida batafsil tushunchalar berildi.

Принятый в августе прошлого года Закон «О признании прав на самовольно захваченные земельные участки и построенные на них здания и сооружения», а также последующие процессы, начавшиеся в регионах в рамках его реализации, вызвали у многих соотечественников негодование и возражения.
Учитывая большое количество обращений по данному поводу, заместитель директора Агентства по кадастру Абдушукур Абдуллаев посетил Каршинский район и выслушал обращения граждан.
Рассмотрено 20 обращений по вопросам наложения штрафов за совершенные правонарушения, самовольного захвата земельных участков, незаконного строительства, приобретения права собственности на жилье, по пяти из них даны правовые разъяснения. Обращения, требующие определенного времени для изучения, приняты для рассмотрения в рамках закона.
Также были даны подробные разъяснения о проводимой в регионах работе по описи земельных участков, условиях, этапах и порядке признания прав в соответствии с законодательством.
По итогам выездного приема даны соответствующие указания по рассмотрению и решению обращений участников в установленные сроки.