Eng olis, eng chekka hududlar aholisiga yordam ko‘rsatilyapti
Qish mavsumini ko‘ngildagidek o‘tkazish, bu borada Prezident virtual va Xalq qabulxonalariga kelib tushayotgan murojaatlar, aholi muammolarini o‘rganish va hal qilish maqsadida Orolbo‘yida ham tizimli ishlar olib borilmoqda.
Jumladan, Prezident maslahatchisi o‘rinbosari – Xalq qabulxonasi rahbari Ulug‘bek Muhammadiyev boshchiligidagi ishchi guruh vakillari, sektorlar rahbarlari eng olis, chekka hududlarda bo‘lib, odamlar bilan muloqot olib boryapti.
Nukus shahridan yuz kilometr olisdagi Qo‘ng‘irot tumanining “Qo‘ng‘irot”, “Qoratol” ovullarida aholi, “mahalla yettiligi” bilan muloqotlar asnosida kichik tadbirkorlik sub’ektlari vakillarini o‘ylantirayotgan masalalar o‘rganilib, joyida yechim topib berildi. Og‘ir ijtimoiy ahvoldagi oilalarga amaliy yordam ko‘rsatildi.
Nukusdan uch yuz kilometr uzoqda joylashgan Ellikqal’a tumani “Chuqurqoq” ovuli aholisi bilan muloqotlarda avvalgi sayyor qabullardagi murojaatlar bo‘yicha belgilangan vazifalar ijrosi ham o‘rganildi.
Shu kuni aholi uchun arzonlashtirilgan savdo yarmarkalari tashkil qilinib, ijtimoiy himoyaga muhtoj oilalar holidan xabar olindi, ularga qishki kiyim-boshlar, oziq-ovqat mahsulotlari yetkazib berildi.
Nukus shahridan yetmish kilometr olisdagi Qorao‘zak tumani “Qutli makon” mahallasida tashkil qilingan navbatdagi sayyor qabulda asosan tabiiy gaz, elektr energiyasi, sog‘liqni saqlash, soliq imtiyozlari bo‘yicha qator murojaatlar ko‘rib chiqilib, ularning aksariyati joyida hal qilindi. Shuningdek, chekka-olis ovullarda uyma-uy yurilib, og‘ir sharoitdagi oilalar, bemorlar, yolg‘iz keksalar holidan xabar olindi.
Prezident Xalq qabulxonalari va sektorlar hamkorligidagi bu kabi amaliy ishlar, aholi bilan muloqotlar, sayyor qabullar Orolbo‘yining qolgan hududlarida ham tashkil qilinyapti.

В соответствии с поручением Главы нашего государства, ведется системная работа по изучению и решению проблем населения, в том числе, связанных с надлежащим проведение зимнего сезона, которая охватывает и самые отдаленные районы Приаралья.
В частности, представители Республиканской рабочей группы во главе с Заместителем советника Президента - Руководителем Народной приемной Улугбеком Мухаммадиевым совместно с ответственными лицами секторов находятся в самых отдаленных, труднодоступных районах Каракалпакстана, общаются с местным населением и решают насущные их вопросы.
Так, в селах «Кунград» и «Каратал» Кунградского района, расположенных в более ста километрах от Нукуса, в ходе диалога с жителями и «махаллинской семеркой» рассмотрены вопросы, которые волнуют представителей малого бизнеса. Данные вопросы были изучены по существу и были наедены практические решения по их устранению. Оказана материальная помощь семьям, оказавшимся в трудной жизненной ситуации.
В процессе диалога с жителями села «Чувуркок» Элликкалинского района, что в трехстах километрах от Нукуса, были проанализированы результаты обращений граждан, поступивших в предыдущих выездных приемах. По не решенным даны соответствующие поручения и взяты на контроль.
Кроме того, в рамках реализации задач по проведению зимнего сезона, для населения отдаленных сел были организованы ярмарки, нуждающимся семьям на безвозмездной основе были доставлены необходимые продукты питания и теплые вещи.
Был организован очередной выездной прием для населения махалли «Кутли макон» Караузякского района, в ходе которого был рассмотрен ряд обращений граждан, связанных с обеспечением природного газа, электроэнергией, здравоохранением, а также предоставлением налоговых льгот для начинающих предпринимателей. Большинство вопросов были решены на месте.
На основе поступивших в Виртуальную и Народную приёмную Президента обращений, ответственные лица также обошли домохозяйства отдаленных аулов, навестили семьи с трудными условиями, больных, одиноких престарелых граждан. Им также была оказана соответствующая помощь.
Подобные практические мероприятия Народной приёмной Президента совместно с руководителями секторов организуются и в других регионах Приаралья.