Bosh prokuror o‘rinbosarlari jinoyatlarning oldini olish, aholiga qulaylik yaratish bo‘yicha nazoratni kuchaytirdi
Bosh prokurorning birinchi o‘rinbosari Bahriddin Valiyev rahbarligida mahallalarda jinoyatlarning barvaqt oldini olish bo‘yicha Respublika shtabining navbatdagi tezkor yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Unda Bosh prokuratura, Ichki ishlar vazirligi, Milliy gvardiya, Adliya vazirligi, ilmiy ta’lim muassasalari va boshqa mutasaddi idoralarning sohaviy rahbarlari va ilmiy xodimlari hamda ishchi guruh a’zolari ishtirok etdi.
Muhokamada ishchi guruh a’zolarining hududlarga borib, “qizil” va “sariq” mahallalardagi jinoyatlar sodir etilishining omillarini o‘rganish yuzasidan axboroti va ishlab chiqqan takliflari bir-bir ko‘rib chiqilib, shtab a’zolari va ilmiy mutaxassislar tomonidan savol-javob tariqasida muzokora qilindi.
Yig‘ilish yakunida 2025 yilning birinchi choragida mahallalarda jinoyatlar, ayniqsa, yoshlar, ishsizlar va ayollar jinoyatchiligining barvaqt oldini olishga qaratilgan yangicha yondashuvlar asosidagi Respublika, viloyat va tumanlarning manzilli “Yo‘l xaritalari”ni ishlab chiqish hamda amalga oshiriladigan tadbirlar yuzasidan taqdimot tayyorlanishi bo‘yicha topshiriq berilib, ijrosi alohida nazoratga olindi.

Усилен контроль за профилактикой преступлений, созданием удобств для населения
Под руководством первого заместителя Генерального прокурора Бахриддина Валиева состоялось очередное экстренное заседание республиканского штаба по раннему предупреждению правонарушений в махаллях.
В нем приняли участие предствители Генеральной прокуратуры, МВД, Национальной гвардии, Министерства юстиции, научных и образовательных учреждений, руководители других уполномоченных ведомств и члены рабочей группы.
Была заслушана информация по итогам изучения факторов совершения преступлений в махаллях, входящих в «красную» и «желтую» зоны, с выездом на места, рассмотрены разработанные для исправления ситуации предложения. Состоялась дискуссия с членами штаба и экспертами.
По итогам заседания поставлены ​​задачи по составлению адресных «дорожных карт» областей и районов республики на основе новых подходов, направленных на раннюю профилактику преступности в махаллях, особенно среди молодежи, безработных граждан и женщин, а также подготовке презентаций намеченных мероприятий в первом квартале 2025 года. Исполнение поручений взято под особый контроль.