Muhim mavzu yuzasidan ochiq muloqot
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan tashkil etilgan tadbirda shahar va tuman maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limi boshliqlari, umumta’lim maktablari, maktabgacha ta’lim tashkiloti direktorlari hamda ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
So‘nggi yillarda maktabgacha va maktab ta’limi sohasida davlat boshqaruvi tizimini tashkil qilish, zamonaviy axborot texnologiyalarini qo‘llash, boshqaruv jarayonlarini raqamlashtirish orqali xizmatlar sifatini oshirish, davlat va nodavlat maktabgacha va maktab ta’limi muassasalari faoliyatini yanada rivojlantirish borasida keng ko‘lamli islohotlar amalga oshirilmoqda.
Xususan, Maktabgacha va maktab ta’lim vazirligining tashkilotlarida korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha qator chora-tadbirlar amalga oshirilib, bu sohada qabul qilingan ichki idoraviy hamda yangi qabul qilingan qonunchilik hujjatlari asosida ularga kiritilgan o‘zgartish va qo‘shimchalar matnlardagi normalarning mohiyati bilan ahamiyati tanishtirilib, kafolat xat rasmiylashtirildi. Tizimda faoliyat yuritayotgan xodimlarning korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha malakasi oshirilmoqda. Pedagog xodimlar 2 soatlik “Korrupsiyani oldini olish va unga qarshi kurashish” mavzusida o‘qitilmoqda.
Korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha 2023-2024 yillarga mo‘ljallangan Davlat dasturida vazirlikka yuklatilgan tadbirlarning ijrosi, shuningdek, “Korrupsiyasiz soha” loyihasini amalga oshirish bo‘yicha “Yo‘l xaritasi” ijrosi ta’minlanmoqda.
“Manfaatlar to‘qnashuvi to‘g‘risida”gi Qonunni amalga oshirish bo‘yicha idoraviy dastur tasdiqlanib, qator chora-tadbirlar ko‘rilmoqda. Maktabgacha va maktab ta’limi tizimi xodimlarida korrupsiyaga nisbatan murosasiz munosabatni shakllantirish, ularning huquqiy ongi va madaniyatini yanada oshirish, korrupsiyaga qarshi profilaktika chora-tadbirlarni tashkil etish hamda ilgarigi tekshirishlarda ko‘rsatilgan qoidabuzarliklarni bartaraf etilishi ustidan nazoratni amalga oshirish maqsadida joriy yil 1 noyabrdan 1 dekabrga qadar “Korrupsiyaga qarshi kurashish oyligi” o‘tkazilmoqda.
Shuningdek, maktabgacha ta’lim muassasalari tarbiyalanuvchilarida korrupsiya tushunchasini yoshga mos tarzda tushuntirish, odob-axloq qoidalariga amal qilish, halollik va adolatlilik kabi xislatlarni shakllantirishga qaratilgan tadbirlar, umumiy o‘rta ta’lim muassasalarida “O‘quvchi yoshlar halollik tarafdori” 10 kunligi tashkil etildi. Tizimdagi oliy ta’lim, maktabgacha va maktab ta’limi muassasalari hamda tashkilotlarida “Yoshlar korrupsiyaga yo‘q deydi” mavzusida eng yaxshi rasmlar tanlovi, tizimdagi oliy ta’lim muassasalarining ijtimoiy tarmoqlaridagi sahifalarida “Stop korrupsiya heshtegi” chellendji, ota-onalar o‘rtasida “Iste’molchilarning ta’lim xizmatlari sifatidan qanoatlanganligi” mavzusi bo‘yicha sotsiologik so‘rovnomalar, “Aksilkorrupsiya haftaligi”, o‘z faoliyatlari ochiqligini ta’minlash, korrupsiyaviy xavf-xatarlarning oldini olish va bartaraf etish bo‘yicha “Ochiq eshiklar kuni” tadbirlarini o‘tkazilmoqda.

В Нукусской школе Темуридов в рамках республиканского семинара на тему «Будем бороться с коррупцией вместе» прошел открытый диалог.
В мероприятии, организованном Министерством дошкольного и школьного образования Республики Каракалпакстан, приняли участие руководители городских и районных отделов дошкольного и школьного образования, директора общеобразовательных школ и дошкольных образовательных учреждений, представители средств массовой информации.
В последние годы осуществляются масштабные реформы, направленные на совершенствование системы управления в сфере дошкольного и школьного образования, использование современных информационных технологий, повышение качества услуг путем цифровизации управленческих процессов, а также дальнейшее развитие государственных и негосударственных дошкольных и школьных учреждений.
В организациях системы Министерства дошкольного и школьного образования проведен ряд мероприятий по борьбе с коррупцией. Работникам разъяснены внесенные во внутренние ведомственные документы и новые законодательные акты изменения и дополнения, оформлены соответствующие гарантийные письма. Педагогические работники проходят двухчасовое обучение по теме «Предупреждение и противодействие коррупции».
Осуществляется исполнение мероприятий, возложенных на министерство в соответствии с Государственной программой по противодействию коррупции на 2023-2024 годы, а также «дорожной карты» по реализации проекта «Сфера без коррупции».
Утверждена ведомственная программа по реализации Закона «О конфликте интересов», в ее рамках принимается ряд мер. С целью формирования у работников системы дошкольного и школьного образования нетерпимости к коррупции, повышения их правовой грамотности и культуры, организации профилактических мероприятий по противодействию коррупции, а также контроля за устранением выявленных в ходе проверок нарушений с 1 ноября по 1 декабря текущего года проводится месячник борьбы с коррупцией.
Кроме того, были организованы мероприятия, направленные на формирование у дошкольников понимания коррупции, воспитание нравственных качеств, таких как честность и справедливость, а также в общеобразовательных учреждениях проведены декады «Учащаяся молодежь – сторонник честности». В системе высшего, дошкольного и школьного образования, а также в организациях проходят конкурсы на тему «Молодежь говорит коррупции нет», челленджи «#Стопкоррупция» в социальных сетях высших учебных заведений, а также проводятся социологические опросы родителей на тему удовлетворенности качеством образовательных услуг. Также организуются мероприятия «Неделя противодействия коррупции», «Дни открытых дверей» для обеспечения открытости деятельности и предотвращения коррупционных рисков.
В рамках республиканского семинара состоялся открытый диалог, на котором педагоги получили ответы на свои вопросы от специалистов.