Buxoro viloyati Romitan tumani markazidagi 12-sonli bolalar musiqa va san’at maktabi binosida navbatdagi bo‘sh ish o‘rinlari mehnat yarmarkasi tashkil etildi.
Tuman hokimligi, kambag‘allikni qisqartirish va bandlikka ko‘maklashish bo‘limi, tuman majburiy ijro byurosi hamkorligida tashkil qilingan tadbirda tumandagi 45 ta korxona, tashkilot va muassasa o‘zlaridagi 600 taga yaqin bo‘sh ish o‘rni bilan ishtirok etdi.
Mehnat yarmarkasida mahalla fuqarolar yig‘inlarida yashovchi vaqtincha ishsizlar, tashqi mehnat migratsiyasidan qaytgan fuqarolar, uyda daromadsiz qolgan ayollar va yoshlar qatnashdi. Ularga ish taklif qilgan korxona va tashkilotlar mas’ullari o‘zlaridagi mavjud bo‘sh ish o‘rinlari haqida batafsil ma’lumot berdi.
Shu kuni yarmarkada 200 nafarga yaqin ishsiz fuqaro qatnashib, shulardan 17 nafari o‘z xohish-istagiga binoan ishga joylashtirildi. Shuningdek, 28 nafari o‘zini- o‘zi band qilgan fuqaro sifatida ro‘yxatga qo‘yildi. Yana 9 nafari kasb-hunarga o‘qishga yo‘naltirilib, 4 nafariga dehqon xo‘jaligi ochib berilib, tomorqa faoliyatiga jalb qilindi. Bundan tashqari, o‘ndan oshiq fuqaroga huquqiy maslahat berildi, jami 59 nafar ishsiz fuqaroning bandligi ta’minlanadigan bo‘ldi.
Bu mehnat yarmarkasi tufayli tumandagi tijorat banklari tomonidan ba’zi mahallalardan saralangan ehtiyojmand oilalar a’zolariga yuk tashish mototsikllari, motokultivatorlar, ayollar va erkaklar sartaroshlik anjomlari, novvoyxona jihozi, tikuv mashinalari va bir necha turdagi miniuskuna imtiyozli kredit asosida shu joyda o‘z egalariga rasmiylashtirib berildi.
Shu kunlarda Buxoro shahrida ish boshlayotgan “ARTEL” maishiy texnika ishlab chiqarish korxonasi gaz plitasi, mini pech, qoliplash, dudbo‘ron ishlab chiqarish sexlariga ishchilar qabul qilmoqda. Korxona vakillari mazkur bo‘sh ish o‘rinlari mehnat yarmarkasida qatnashib, ish izlayotgan 18-40 yosh oralig‘idagi oliy, o‘rta maxsus va o‘rta ma’lumotga ega, mas’uliyatli va kasbiy ko‘nikmalarini rivojlantirmoqchi bo‘lgan talabgorlar bilan tushuntirish ishlarini olib borib, ularni ishga taklif qildi. Shu yerda “ARTEL”dan o‘ziga mos ish topgan 20 nafarga yaqin fuqaro bilan mehnat shartnomasi tuzildi.

Цель – обеспечение занятости населения
В здании Детской школы музыки и искусства № 12 в центре Ромитанского района Бухарской области была проведена очередная ярмарка свободных рабочих мест.
В мероприятии, организованном совместно с районным хокимиятом, отделом занятости и сокращения бедности, БПИ приняли участие 45 предприятий, организаций и учреждений района, предоставившие около 600 вакансий.
В ярмарке приняли участие временно безработные жители махаллей, граждане, вернувшиеся из зарубежной трудовой миграции, женщины и молодежь, не имеющие источников дохода. Официальные лица предприятий и организаций предоставили подробную информацию об имеющихся вакансиях.
В этот день в ярмарке приняли участие около 200 безработных граждан, из них 17 были трудоустроены, 28 человек зарегистрированы в качестве самозанятых граждан. 9 граждан направлены на профессиональное обучение, для 4 человек, которые пожелали заниматься выращиванием продукции на приусадебных участках, были созданы дехканские хозяйства. Кроме того, более 10 гражданам предоставлены юридические консультации.
Работники акционерно-коммерческих банков района на основе льготных кредитов передали членам малообеспеченных семей, отобранным из некоторых махаллей, грузовые мотоциклы, культиваторы, парикмахерское, хлебопекарное оборудование, швейные машинки и несколько видов мини-техники.
Предприятие по производству бытовой техники «ARTEL», которое в эти дни запускается в Бухаре, принимает рабочих в цеха по производству газовых плит, мини-печей, вытяжек. Представители предприятия, принявшие участие в ярмарке вакансий, провели информационную работу с претендентами в возрасте от 18 до 40 лет, имеющими высшее, среднее специальное и среднее образование. В итоге были заключены трудовые договоры почти с 20 гражданами, нашедшими подходящую работу на данном заводе.