Inson qadri ulug‘langan yurtimizda hech kim mehr va e’tibordan chetda emas. Davlatimiz rahbarining alohida e’tibori tufayli ota- ona qaramog‘idan erta mahrum bo‘lgan, yetim bolalarning hech kimdan kam bo‘lmay yashashi uchun shart-sharoit yaratib berilmoqda.
Qashqadaryo viloyatida ham yangi yil arafasida 38 nafar ana shunday yigit- qiz uy-joyli bo‘ldi.
Bunda davlatimiz rahbarining 2021 yil 9 avgustdagi “Yetim bolalar va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalarni davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlashning yangi tizimini joriy etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori muhim omil bo‘lib xizmat qilmoqda.
Viloyat hokimi Murotjon Azimov ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalar uchun ajratilgan uylar kalitini o‘z egalariga tantanali topshirdi.
Muboraklik Sevinch Navro‘zova taqdirning achchiq qismati tufayli ota onasidan erta ayrilib, shu paytga qadar tog‘asi qaramog‘ida yashadi. Astoydil o‘qib- o‘rganib, Qarshi davlat universitetiga o‘qishga kirdi. Unga o‘zi yashayotgan tumandan bir xonali uy sovga qilindi.
– Besh yoshligimda tog‘amning qaramog‘ida qolganman, – deydi Sevinch Navro‘zova. – Prezidentimizning biz kabi yoshlarga qaratayotgan e’tibori va g‘amxo‘rligidan juda mamnunmiz. Hech qachon bizni tashlab qo‘ymaydi. Yurtboshimizning e’tibori tufayli Qarshi davlat universiteti talabasiga aylandim. Bu yilgi yangi yil men uchun qo‘shaloq bayram bo‘ladigan bo‘ldi. Endi bayramni yangi uyda nishonlaymiz. Menga uy-joy ajratilganini eshitganimda ko‘zimga quvonch yoshlari keldi. Albatta, kelgusida o‘z soham bo‘yicha yetuk kadr bo‘lib, yurtimiz kelajagi uchun munosib hissa qo‘shishga va’da beraman.
Ma’lumot uchun: joriy yilning 30 iyun –“Yoshlar kuni” munosabati bilan ham 30 nafar yoshga uy topshirilgan edi.

38 молодых людей получили жилье
В нашей стране, где высшим приоритетом является достоинство человека, никто не остается без внимания. Благодаря особому вниманию главы государства создаются все необходимые условия для детей, оставшихся без попечения родителей, детей-сирот.
В канун Нового года в Кашкадарьинской области 38 молодых людей и девушек получили жилье.
В таком благородном деле важным фактором служит постановление главы нашего государства «О мерах по внедрению новой системы государственной поддержки детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей» от 9 августа 2021 года.
Хоким области Муротжон Азимов в торжественной обстановке вручил молодым людям ключи от специально выделенных новых квартир.
Жительница Мубарекского района Севинч Наврузова, рано лишившись родителей, до последнего времени жила под опекой дяди. Стремилась хорошо учиться, поступила в Каршинский государственный университет. Ей предоставили однокомнатную квартиру в районе, где она проживала до этого.
- Мне было пять лет, когда осталась на попечении дяди, - говорит Севинч Наврузова. - Мы благодарны нашему Президенту за внимание и заботу. Он никого не оставляет без внимания. Благодаря заботе главы государства я поступила в Каршинский государственный университет. Этот Новый год станет для меня незабываемым, будем праздновать его в новой квартире. Я расплакалась, когда узнала, что мне выделили квартиру.   Обещаю, что стану высококвалифицированным специалистом в своей сфере и буду вносить достойный вклад в развитие нашей Родины.