“Yangidiyor” yangi binoda ish boshladi
Jizzax viloyat Sharof Rashidov tumani “Yangidiyor” mahalla fuqarolar yig‘inida “Obod xonadon, “Obod ko‘cha”, “Obod mahalla” dasturlari asosida hudud infratuzilmasini yaxshilash, aholi uchun munosib turmush sharoiti yaratish borasida keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi bayrami arafasida  ushbu mahalla binosining ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi. Tadbirda viloyat, tuman hokimlari, sektorlar rahbarlari, mahalla fuqarolar yig‘inlari raislari, mahallalar “beshliklari”, mehnat faxriylari, nuroniylar, mahalla fuqarolari, o‘quvchi va talaba yoshlar ishtirok etdi.
Jizzax viloyat hokimi Ergash Saliyev so‘zga chiqib, barchani Konstitutsiyamizning 31 yilligi bayrami bilan samimiy qutlab, “Obod xonadon”, “Obod ko‘cha”, “Obod mahalla” dasturlari doirasida viloyatning Baxmal, Zafarobod va Paxtakor tumanlaridagi mahallalarda olib borilayotgan keng ko‘lamli bunyodkorlik, obodonlashtirish ishlari haqida gapirdi.
Shuningdek, dasturlarni amalga oshirishda faollik ko‘rsatgan bir guruh fuqarolarga viloyat hokimining faxriy yorliq va ko‘krak nishonlari topshirildi.
Sharof Rashidov tumanining “Yangidiyor” MFYda 6 ming nafardan ziyod aholi istiqomat qiladi. Tumanning eng chekka hududida joylashgan ushbu mahallada shu paytgacha bu kabi bunyodkorlik ishlari bajarilmagan. Hududiy dasturlarda ham mazkur mahalla infratuzilmasini yaxshilash bilan bog‘liq loyihalar ko‘zda tutilmagan.
Dastlab mahalladagi 1 ming 154 ta xonadonda istiqomat qiluvchi 1 ming 315 ta oila to‘liq xatlovdan o‘tkazilib, har bir oila va uning a’zolari bilan bog‘liq masalalar, yechimini kutayotgan muammolar aniqlandi. Hududdagi elektr, gaz, suv ta’minoti, yo‘llar va ijtimoiy soha ob’ektlarining holati o‘rganildi. O‘rganishlar natijasi bo‘yicha “yo‘l xaritasi” ishlab chiqilib, har bir masala bo‘yicha chora-tadbirlar belgilandi.
Mahallada 8,5 kilometr ichki yo‘llarga shag‘al yotqizilib, 3,1 kilometr yo‘l asfalt qilindi. 4 kilometr piyodalar yo‘lagi qurildi.Mahallani tuman markazi va qo‘shni qishloqlar bilan bog‘lovchi yo‘lning 5 kilometr qismi, shuningdek, aholining elektr ta’minotini yaxshilash uchun 4 kilometr tarmoq yangilanib, 3 dona transformator mukammal ta’mirlandi, 3 dona yangi transformator, 100 dona temir- beton ustun o‘rnatildi.
–Qisqa muddatda mahallamiz markazi binosi qurilib, foydalanishga topshirildi, – deydi faxriy pedagog Bosim Yusupov. – Shu paytgacha mahallamizning o‘z binosi yo‘q edi. Bundan tashqari, toza ichimlik suvi, gaz, elektr ta’minotimizda bugun hech qanday muammo qolmadi. Bu ishlarning boshida turgan Yurtboshimizdan, viloyat, tuman rahbarlaridan biz Yangidiyor mahallasi ahli juda-juda minnatdormiz.
“Obod xonadon” mezoni bo‘yicha mahalladagi uy-joylar homiylar ko‘magida ta’mirlandi. Xususan, qizil toifadagi 50 ta xonadon homiylar yordamida zamonaviy ko‘rinishga keltirildi.
– Mahallamiz fuqarolarining bandligini va doimiy daromad manbaiga ega bo‘lishini ta’minlash maqsadida 14 nafar xotin-qizga tikuv mashinasi, 10 nafar fuqaroga asbob-uskuna va mehnat qurollari olib berildi, – deydi “Yangidiyor” MFY raisi Alisher Jonuzoqov. – 6 mingdan ortiq aholimizning 786 nafari yosh, mahallamizda istiqomat qilayotganlarning salkam 700 nafari mehnatga layoqatli. “Ayollar daftari”gi kiritilgan 86 nafar xotin-qizga moddiy yordam ko‘rsatilib, haq to‘lanadigan jamoa ishiga joylashtirilib, ushbu daftardan chiqarildi.
Tadbirkorlik qilish istagida bo‘lgan 35 nafar fuqaromizga jami 1 milliard 155 million so‘m miqdorida imtiyozli kredit mablag‘lari olib berildi. 45 nafariga 356 million so‘mlik subsidiya olishiga ko‘maklashildi. Shu tarzda 80 dan ziyod fuqaroning bandligi ta’minlandi. Hududdagi “Oqtosh” qabristonida obodonlashtirish ishlari olib borildi.
Hozirgacha tuman va viloyat tibbiyot muassasalari malakali mutaxassislari tomonidan mahallada istiqomat qiluvchi 2 ming 831 nafar fuqaro tibbiy ko‘rikdan o‘tkazildi. Kasallik aniqlangan bemorlarning ambulator sharoitda yoki shifoxonada davolanishi uchun 97 kishiga zarur tavsiya va tibbiy muassasalarga yo‘llanmalar berildi.
Aholi madaniyatini yuksaltirish, hovli-joylarni toza-ozoda saqlash, oilalardagi ijtimoiy-ma’naviy muhitni sog‘lomlashtirish, yoshlar tarbiyasida keksalarning rolini oshirish maqsadida davlat va jamoat tashkilotlari tomonidan aholi o‘rtasida keng miqyosda tushuntirish-targ‘ibot ishlari ham olib borilmoqda. Ushbu yo‘nalishda har bir qishloqda uch avlod uchrashuvlari, “Bir nuroniyga o‘n nafar yosh” tadbirlari, “Zakovat”, “Zukko kitobxon”, “Munozara” intellektual o‘yinlari, sport musobaqalari muntazam ravishda o‘tkazib kelinmoqda.
– Ushbu mahalladagi qurilish, obodonlashtirish ishlari hali davom etadi, – deydi Sharof Rashidov tuman hokimi Mahmud Xolbo‘tayev. – Mahalladagi 22-sonli maktabda sinf xonalari yetishmaganligi tufayli o‘quvchilar 3 smenada saboq olmoqda. Shuni hisobga olib, 2024 yildan yana bitta 660 o‘rinli maktab binosi qurilishiga kirishiladi. Shu mahalla hududida loyiha qiymati 25 million AQSH dollarlik elektronika zavodi ham  barpo etiladi.

В махалле Янгидиёр Шараф-Рашидовского района Джизакской области на основе программ «Благоустроенный дом», «Благоустроенная улица», «Благоустроенная махалля» проводится масштабная работа по улучшению инфраструктуры и созданию достойных условий жизни населения.
В преддверии Дня Конституции Республики Узбекистан состоялось мероприятие по открытию нового здания махалли. В нем приняли участие глава области, хокимы районов, руководители секторов, председатели СГМ, ветераны труда, аксакалы, школьники и студенты.
Хоким Джизакской области Эргаш Салиев тепло поздравил всех с 31-летием Конституции, рассказал о масштабных работах по строительству и благоустройству, проводимых в махаллях Бахмальского, Зафарабадского и Пахтакорского районов в рамках программ «Благоустроенный дом», «Благоустроенная улица», «Благоустроенная махалля».
Группа граждан, проявивших активность в реализации данных программ, была награждена почетными грамотами и нагрудными знаками хокима области.
В СГМ «Янгидиёр», расположенном в самой отдаленной местности Шараф-Рашидовского района, проживает более 6000 человек. До настоящего времени здесь не осуществлялись инфраструктурные проекты столь крупного масштаба.
Сначала были подробно изучены условия жизни 1 тысячи 315 проживающих в махалле семей, выявлены существующие проблемы. Проверено состояние электро-, газо- и водоснабжения, дорог и социальных объектов района, разработана «дорожная карта» и определены меры по каждому вопросу.
В итоге отремонтирована дорога протяженностью 5 километров, связывающая махаллю с центром района и соседними селами, 8,5 километра внутренних дорог покрыты гравием. С целью улучшения энергоснабжения населения обновлена 4-километровая электрическая линия, установлены три новых трансформатора и 1000 железобетонных столбов.
– Здание нашей махалли построено и введено в эксплуатацию в короткие сроки, – говорит почетный педагог Босим Юсупов. – Кроме того, на сегодняшний день у нас нет проблем с обеспечением чистой питьевой водой, газом и электроэнергией. Мы, жители махалли Янгидиёр, очень благодарны нашему Президенту, главам областей и районов за работу, осуществляемую во благо народа.
Дома в махалле отремонтированы с помощью спонсоров по критериям «Благоустроенный дом». Современный облик приобрели 50 домов «красной» категории.
– Для того чтобы обеспечить занятость и постоянный источник дохода для жителей махалли, 14 женщинам были переданы швейные машинки, 10 гражданам – разное оборудование и рабочие инструменты, – говорит председатель СГМ «Янгидиёр» Алишер Джонузоков. – Из 6 тысяч проживающих у нас человек 786 – молодые люди, около 700 жителей махалли трудоспособны. 86 женщинам, включенным в «Женскую тетрадь», оказана материальная помощь, они трудоустроены. 35 гражданам, желающим заняться предпринимательством, предоставлены льготные кредиты в размере 1 миллиарда 155 миллионов сумов. 45 жителям оказана помощь в получении 356 миллионов сумов субсидий. Таким образом, обеспечено трудоустройство более 80 граждан.
На данный момент 2 тысячи 831 житель махалли прошел медицинское обследование у квалифицированных специалистов районных и областных медицинских учреждений. Необходимые рекомендации и направления в медицинские учреждения получили 97 человек.
Государственными и общественными организациями проводится масштабная разъяснительная и пропагандистская работа в целях повышения культуры населения, поддержания чистоты дворов, улучшения социальной и духовной среды в семьях, повышения роли пожилых людей в воспитании молодежи. Для этого в каждом селе организуются встречи трех поколений, мероприятия «Один представитель старшего поколения ответственен за десятерых молодых людей», интеллектуальные игры «Заковат», «Зукко китобхон», «Мунозара», спортивные соревнования.
– Работы по строительству и благоустройству в этой махалле будут продолжены, – говорит глава Шараф-Рашидовского района Махмуд Холбутаев. – Из-за недостатка учебных помещений в школе № 22 махалли учащиеся учатся в три смены. Учитывая это, с 2024 года начнется строительство еще одного школьного здания на 660 мест. На территории махалли также будет построен завод по производству электроники проектной стоимостью 25 миллионов долларов.
В завершение мероприятия была представлена концертная программа в исполнении женского фольклорно-этнографического народного ансамбля при Доме культуры района и молодежи.