Chekka qishloqning zamonaviy qiyofasi
Qoraqalpog‘iston Respublikasining Nukus tumani “Kerder” ovul fuqarolar yig‘inida ham “Obod mahalla”, “Obod ko‘cha”, “Obod xonadon” dasturlari asosida hudud infratuzilmasini yaxshilash, aholi bandligini ta’minlash borasida keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilmoqda.
Mazkur ovul fuqarolar yig‘inida O‘zbekiston Respublikasi davlat mustaqilligining o‘ttiz ikki yilligi munosabati bilan “Yangi hayot uchun, Yangi O‘zbekiston uchun!” shiori ostida tadbir bo‘lib o‘tdi. Unda Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi raisi A.Orinbayev ishtirok etib, yig‘ilganlarni eng ulug‘, eng aziz bayram bilan qutladi va ovul fuqarolar yig‘ini aholisining turmush sharoitini yaxshilash borasida amalga oshirilayotgan ishlarga to‘xtaldi.
Ta’kidlanganidek, bugungi kunda ovul fuqarolar yig‘iniga olib keluvchi 1,4 kilometr yo‘lga asfalt yotqizildi, 35 ko‘chaga 20 kilometr ichimlik suvi tarmog‘i tortilishi boshlandi, homiylik hisobidan 1 ta xonadonga artezian quduq qazib berildi. Hududga 1 ta yangi transformator o‘rnatildi, 80 ta yaroqsiz tayanch olib tashlandi, 179 dona gaz ballon tarqatildi. Ovuldagi 9-sonli bolalar bog‘chasi 4,5 milliard so‘m evaziga kapital ta’mirlanmoqda, madaniyat markazi binosi qurildi. Kam ta’minlangan, boquvchisini yo‘qotgan 13 ta xonadonni ta’mirlash ishlari yakunlandi. Shuningdek, 108 ta xonadon oqlandi, 45 ta xonadonning tomorqasi tartibga keltirildi, 11 ta xonadonning tom qismi ta’mirlandi. Oilalarni tadbirkorlikka jalb qilish hamda bandligini ta’minlash maqsadida 15 nafar fuqaroga tikuvchilik, xizmat ko‘rsatish va boshqa yo‘nalishlarda 143 million so‘mlik subsidiya, 24 nafari kasb-hunarga o‘qishga yo‘naltirildi, 35 nafari haq to‘lanadigan jamoatchilik ishlariga jalb qilindi. 22 nafar xotin-qiz tikuvchilik o‘quv kursida o‘qitilmoqda. 8 nafar fuqaroga 180 million so‘mlik kredit ajratib berildi.
Tadbir davomida “Obod mahalla” tanlovi g‘oliblari taqdirlanib, “Yoshlar daftari”ga kiritilgan bir guruh yoshlar subsidiya asosida mehnat qurollari topshirildi. Bayram tadbiri san’at ustalarining konsert dasturi bilan davom etdi.

Современный облик отдаленного села
В сходе граждан аула «Кердер» Нукусского района Республики Каракалпакстан осуществляется широкомасштабная работа по улучшению инфраструктуры территорий, обеспечению занятости населения на основе программ «Обод махалла», «Обод куча», «Обод хонадон».
В сходе граждан данного аула прошло мероприятие под девизом «Во имя новой жизни, во имя Нового Узбекистана!», приуроченное к 32-й годовщине государственной независимости Республики Узбекистан. В нем принял участие председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан А.Орынбаев, который поздравил собравшихся с самым великим, самым дорогим праздником нашей страны. Он акцентировал внимание на проделанной работе по улучшению условий жизни населения схода граждан аула.
Как было отмечено, на сегодняшний день уложен асфальт на дороге протяженностью 1,4 километра, ведущей к сходу граждан аула, началась прокладка водопровода протяженностью 20 километров, которая обеспечит чистой питьевой водой жителей 35 улиц. За счет спонсорских средств в одном доме был вырыт артезианский колодец. На территории установлен 1 новый трансформатор. Были удалены 80 непригодных опорных столбов, раздали 179 газовых баллонов. В дошкольном образовательном учреждении №9 аула проводится капитальный ремонт. На это было направлено 4,5 миллиарда сумов. Построено здание центра культуры. Завершились ремонтные работы в 13 домах малообеспеченных и потерявших кормильца жителей. Еще 108 домов были побелены, а в 45 домах приведены в порядок приусадебные участки, в 11 домах произведен ремонт кровли. С целью привлечения семей к предпринимательству 15 гражданам  выделены субсидии в размере 143 миллионов сумов для приобретения швейных машинок и налаживания оказания услуг в других сферах. 24 жителя аула направлены на профессиональное обучение, 35 привлечены к оплачиваемым общественным работам. 22 женщины обучаются на швейных курсах. 8 гражданам выделены кредиты в размере 180 миллионов сумов.
В ходе мероприятия были награждены победители конкурса «Обод махалла». Кроме того, группе молодежи, внесенной в «Молодежную тетрадь», на основе субсидий передали инвентарь для труда.