Toshkent tuman Kengashida dolzarb masalalar ko‘rib chiqildi
Toshkent viloyatida Hududlarda ijtimoiy-iqtisodiy ahvolni va aholini qiynab kelayotgan muammolarni o‘rganish bo‘yicha Respublika ishchi guruhi tomonidan o‘rganish natijalari muhokamasiga bag‘ishlangan xalq deputatlari Toshkent tuman Kengashining sessiyasi o‘tkazildi. Unda Oliy Majlis Senati a’zolari va Qonunchilik palatasi deputatlari, davlat hokimiyati organlari, tegishli vazirliklar, idoralar va ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
Ta’kidlanganidek,  Toshkent tumanida 200125 nafar aholi istiqomat qiladi. Ishchi guruh tomonidan o‘rganish natijalari shuni ko‘rsatdiki, aholini o‘ylantirayotgan muammolar asosan infratuzilma hamda kommunal xizmat ko‘rsatish bilan bog‘liq. Xususan, tumanda aholini ichimlik suvi bilan ta’minlash dolzarb hisoblanmoqda. Sessiyada qayd etilganidek, mahalliy aholining  68%   ichimlik suvi bilan ta’minlangan.
Tumandagi 125,7 km ichimlik suvi tarmoqlaridan 71% yaroqlilik muddati o‘tgan bo‘lganligi bois   obi-hayotning  20-25% isrof bo‘layotganligi ta’kidlandi. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2017 yil 16 oktyabrdagi qaroriga ko‘ra, 2017-2018 yillarda tumanda ichimlik suvi  ta’minotini yaxshilash bo‘yicha belgilangan vazifalarning 50% amalga oshirilgan, xolos, natijada tizimli muammolar hal etilmagan.
Xususan, Qibray tumanining Qodiriya suv inshootidan Chinoz tumanigacha ichimlik suvi tarmoqlarini tortish orqali Toshkent tumani aholisini to‘liq ta’minlash belgilangan bo‘lsada, bu boradagi ishlar bugungi kungacha boshlanmagan. Shu munosabat bilan sessiyada belgilangan vazifalar ijro etilmasligiga olib kelgan muammolar tahlil qilindi. Ob'yektiv sabablar qatorida suv ta’minoti tizimlarini barpo etish va ulardan foydalanish bo‘yicha me’yoriy va texnik hujjatlar zamon talabiga javob bermasligi, bunday tizimlarni loyihalashtirish, rivojlantirish va samarali ishlatishni tashkil etishga yangi yondashuvlar zarurligi ta’kidlandi.
Sohalar kesimidagi tahlillarda eng ko‘p muammolar ko‘cha yo‘llarini ta’mirlash, gaz va elektr ta’minoti yo‘nalishida ekanligi aniqlandi. Bundan tashqari, aholi tomonidan sog‘liqni saqlash,  maktabgacha ta’lim, bandlik   va xalq ta’limi bilan bog‘liq  murojaatlar qilingan.
Aniqlangan muammolarni bartaraf etish yuzasidan Respublika ishchi guruhi tashabbusi bilan bir qator ishlar amalga oshirildi. Jumladan, “Sag‘bon” mahallasi Ogahiy ko‘chasida yaroqlilik muddati o‘tganligi sababli ko‘p yillardan buyon muammo bo‘lgan 700 metr uzunlikdagi ichimlik suvi quvurlari yangilanib, Oltinobod mahallasida  gaz quvurlari tortildi. Bir qator fuqarlar yig‘inlarida  kam ta’minlangan oilalar elektr ta’minotiga ulangan holda, yangi hisoblagichlar bepul o‘rnatildi. Shuningdek tumanning markazdan olis hududlarida  tijorat transporti qatnovi yo‘lga qo‘yildi.
Sessiya kun tartibi doirasida tumandagi jami 250 ta bo‘sh turgan obektlardan foydalanishni yo‘lga qo‘yish borasida olib borilayotgan ishlar tahlil qilindi. Ta’kidlanganidek, xatlov natijasida ularning katta qismi  avval xususiylashtirilgan, salmoqli qismi davlat mulki ob'yektlari, shuningdek  davlat ulushi bor tashkilotlarga tegishli ekanligi ma’lum bo‘ldi. Bu borada yuqori turuvchi tashkiloti mavjud bo‘sh turgan obektlarni faoliyatini tiklash choralarini ko‘rish yoki tuman xokimligi balansiga topshirish maslasini ko‘rib chiqish to‘g‘risida murojaat xatlari yuborilgan. Davlat raqobat qo‘mitasi tomonidan 165 ta obektlarga  so‘rovnomalar berilgan bo‘lib, 47 tasida jami 10,6 mlrd.so‘m investitsiya kiritib, 329 ta yangi ish o‘rinlari yaratish bo‘yicha “yo‘l xaritalari”   ishlab chiqildi. Ular  sanoat, xizmat ko‘rsatish va qishloq xo‘jaligi yo‘nalishida qator loyihalarni amalga oshirishni nazarda tutadi.
Tumanni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish bo‘yicha rejalashtirilgan barcha chora-tadbirlarning o‘z vaqtida amalga oshirilishi uchun mahalliy byudjet, byudjetdan tashqari jamg‘armalar mablag‘lari bilan bir qatorda tumandagi korxonalar va biznes sub'yektlari mablag‘laridan ham foydalanish, bunda resurslarning maqsadli va oqilona sarflanishi ustidan nazoratni kuchaytirish zarurligi ta’kidlandi.
Deputatlar O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Kengashining 2018 yil 13 avgustdagi To‘y-hashamlar, oilaviy tantanalar, ma’raka va marosimlar, marhumlarning xotirasiga bag‘ishlangan tadbirlar o‘tkazilishini tartibga solishni nazarda tutadigan qarori ijrosini ham ko‘rib chiqdi.

В Ташкентской области состоялась сессия Ташкентского районного Кенгаша народных депутатов, посвященное обсуждению работы, проведенной Республиканской рабочей группой по изучению социально-экономического состояния и проблем, волнующих население в регионах. В ее работе приняли участие члены Сената Олий Мажлиса, представители органов государственной власти, соответствующих министерств и ведомств, а также СМИ.
Отмечалось, что в Ташкентском районе проживают 200125 человек. Результаты изучения Рабочей группы показали, что основные проблемы, волнующие население, связаны с инфраструктурой и коммунальными услугами. Обеспечение населения питьевой водой является актуальным в этом районе. На сессии подчеркивалось, что только 68% местного населения обеспечена питьевой водой.
Отмечалось, что из-за того, что 71% 125,7 км сооружений питьевой воды эксплуатируются сверх срока эксплуатации, теряется бесследно 20-25% воды. В соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 16 октября 2017 года реализованы всего лишь 50% задач по улучшению в районе обеспечения питьевой водой в 2017-2018 годах, а системные проблемы не решены.
Несмотря на намечанные задачи по полному обеспечению населения путем прокладки водопровода от водосооружения Кодирия Кибрайского района до Чиназского района, работа до сих пор не начата. В связи с этим на сессии проанализированы проблемы, ставшие причиной невыполнения намеченных задач. В ряду объективных причин отмечено, что нормативные и технические документы по созданию и эксплуатации систем водоснабжения не отвечают современным требованиям, необходимы новые подходы по проектированию, развитию и эффективному использованию данных систем.
В разрезах отраслей выявлено, что большинство проблем связаны с ремонтом уличных дорог, обеспечением газа и электроэнергией. Помимо того, поступали обращения по поводу здравоохранения, дошкольного образования, занятости и народного образования.
По инициативе Республиканской рабочей группы был принят ряд мероприятий по устранению вывленных проблем. В частности, обновлен 700 метровый водопровод, который долгие годы находился в неисправном состоянии на улице Огахий махалли “Сагбон”. В махалле Алтынабад проведен газ. В ряде сходов граждан малообеспеченные семьи были подключены к электроэнергии, бесплатно установлены новые счетчики. Также налажено движение коммерческого автотранспорта с районного центра до отдаленных пунктов.
В рамках повестки дня проанализирована выполненная работа по налаживанию эсплуатации 250 пустующих в районе объектов. Как было отмечено, в результате изучения стало ясно, что их большая часть была приватизирована, а значительная часть - объекты государственной собственности, а также организаций с государственной долей. По этому поводу были отправлены письма о принятии мер по восстановлению работы пустующих объектов или рассмотрении вопроса их передачи на баланс районного хокимията. Госкомконкуренцией проведен опрос по 165 объектам, из которых в 47 реализуются инвестиции на 10,5 млрд. сумов, разработаны “Дорожные карты” по созданию 329 новых рабочих мест. Они предусмотривают осуществление ряда проектов в сферах промышленности, сервисного обслуживания и сельского хозяйства.
Отмечалось, что для своевременной реализации всех запланированных мероприятий по социально-экономическому развитию района необходимо использовать наряду со средствами местного бюджета, внебюджетных фондов и средств предприятий и бизнес-субъектов данного района, усилить контроль за целевым и рациональным использованием ресурсов.
Депутатами рассмотрено также исполнение постановления Кенгаша Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан от 13 августа 2018 года, предусматривающего упорядочение проведения свадеб, семейных торжеств, поминок и обрядов по умершим и мероприятий, посвященных памяти усопших.