Navoiy viloyati hokimi Normat Tursunov Xatirchi tumanidagi bir qator mahallalarda bo‘lib, aholi muammolarini o‘rganish maqsadida sayyor qabul o‘tkazdi.
Bugungi kunda aholi muammolarini joyiga borib o‘rganish, ochiq muloqot orqali fuqarolarni bevosita eshitish, ularni qiynayotgan muammolarni tezkor va ijobiy hal etish har bir davlat organi hamda mansabdor shaxs oldidagi asosiy vazifalardan biri hisoblanadi.
Viloyat rahbarining Xatirchi tumanidagi tashrifining ilk manzili “Oltinsoy” mahallasi, Quduqcha qishlog‘i bo‘ldi. Qishloqda 180 nafardan ortiq aholi istiqomat qilib, asosan dehqonchilik va chorvachilik bilan shug‘ullanadi. 48-umumta’lim maktabida bo‘lib o‘tgan sayyor qabulda 50 nafarga yaqin fuqaro qatnashib, ichimlik suvi bilan ta’minlash, ichki yo‘llarga asfalt yotqizish, tibbiy xizmat ko‘rsatish, davolanish uchun yo‘llanma ajratish kabi 10 dan ortiq masalalar bilan murojaat qildi.
Tumanning “Ikrom Karvon” mahallasida bo‘lib o‘tgan sayyor qabulda esa “Toshquloq” va “Tamabahrin” mahallalari aholisi ham ishtirok etib, o‘z muammo hamda takliflarini bildirdi. Qabulda 50 nafardan ortiq fuqaro tomonidan 20 ga yaqin masalalar o‘rtaga tashlangan bo‘lsa, ularning 60 foizi joyida hal etildi. Jumladan, sayyor qabulda ishtirok etgan 1-guruh nogironligi bo‘lgan Anvar Boymurodovga hamda Matluba Ro‘zimurodovaning farzandiga nogironlik aravachasi beriladigan bo‘ldi.
Fuqarolar tomonidan bildirilgan murojaatlarning aksariyati joyida hal etilib, o‘rganish va vaqt talab etadigan murojaatlarni bartaraf etish yuzasidan mutasaddi tashkilotlarga tegishliligi bo‘yicha topshiriqlar berildi hamda ijrosi nazoratga olindi.

Основная часть обращений решена на месте
Хоким Навоийской области Нормат Турсунов посетил ряд махаллей Хатырчинского района и провел выездные приемы для изучения проблем жителей.
Одна из главных задач каждого государственного органа и должностного лица – выезжать на места для изучения вопросов населения, беседовать с гражданами, помогать им в решении проблем.
Первый прием главы региона в Хатырчинском районе состоялся в махалле «Олтинсой». В селе проживают более 180 человек, которые занимаются сельским хозяйством и животноводством. Почти 50 граждан посетили выездной прием в общеобразовательной школе № 48 и обратились с более чем 10 вопросами, такими как обеспечение питьевой водой, укладка асфальта на внутренних дорогах, оказание медицинских услуг, выдача направлений на лечение.
В приеме, проведенном в махалле «Икром Карвон», приняли участие жители махаллей «Тошкулок» и «Тамабахрин». Они рассказали о своих проблемах и выдвинули предложения. Около 20 вопросов задали 50 граждан, 60 процентов обращений решены на месте. В частности, инвалидные коляски будут переданы Анвару Боймуродову и ребенку Матлубы Рузимуродовой, которые имеют инвалидность первой группы.
Большинство обращений граждан решены, а по остальным вопросам, требующим время для изучения, даны поручения представителям ответственных организаций, их выполнение взято под контроль.