Joriy yilning 11-aprelida Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida yoshlar bilan ishlashning yangicha tizimini joriy etish borasidagi dolzarb vazifalar yuzasidan o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishida berilgan topshiriqlar asosida yoshlar ijtimoiy holati, qobiliyati va qiziqishlariga qarab 3 toifaga ajratilib, “qizil” toifadagi yoshlar mas’ul rahbarlarga shaxsan biriktirib berilgan edi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Xo‘jayli tumani “Jayhun” mahalla fuqarolar yig‘inida yashovchi aka-uka Qutlimuratovlar migratsiyadan qaytarilgan yoshlar qatorida bo‘lib, ularning bandligini ta’minlashga ko‘maklashish maqsadida Qoraqalpog‘iston Respublikasi bojxona boshqarmasi boshlig‘iga biriktirildi.
Boshqarma boshlig‘i I.Kazakovning o‘ziga biriktirilgan maxsus toifadagi yoshlarning qiziqishlari va qobiliyatlarini aniqlash maqsadida ular bilan o‘tkazgan ochiq suhbati davomida ular qo‘lidan ustachilik ishlari kelishini, lekin buning uchun zarur bo‘lgan asbob-uskunalari yo‘qligini aytib murojaat qilgan edi.
Bugun ushbu yoshlarga o‘z faoliyatini yo‘lga qo‘yib, daromad topishlari uchun mas’ul bojxonachilar tomonidan zarur asbob uskunalar sovg‘a qilindi. Ushbu navqiron yigitlar uchun bu harakat katta turtki bo‘lib, kelajakda bor hunar va mahoratini ishga solib, o‘zlarining bandligini ta’minlaydi.

Обеспечена занятость молодежи специальной категории
На основании поручений, данных на видеоселекторном совещании по актуальным задачам в области внедрения новой системы работы с молодежью, состоявшемся 11 июня текущего года под председательством Президента Шавката Мирзиёева, молодежь была разделена на три категории – по социальному положению, способностям и интересам. Молодежь «красной» категории была лично закреплена за ответственными руководителями.
Братья Кутлимуратовы, проживающие в махалле «Жайхун» Ходжейлийского района Республики Каракалпакстан – из списка молодежи, возвращенной из трудовой миграции. С целью оказания помощи для обеспечения их занятости они прикреплены к начальнику Таможенного управления Республики Каракалпакстан И.Казакову.
В ходе проведенной открытой беседы выяснилось, что они владеют профессией плотника, но не имеют необходимого оборудования.
Сегодня ответственные таможенники вручили этим молодым людям необходимые инструменты и оборудование, чтобы они могли начать свое дело и получать доход. Для этих способных молодых людей такая поддержка является хорошей мотивацией, и они приложат все свои навыки и способности, чтобы иметь достойную работу.