Respublika ishchi guruhining o‘rganishlari eng chekka hududlarga ham kirib boryapti va aholi uchun eng dolzarb masalalarni o‘z yechimini topishga xizmat qilyapti.
Xususan, tuproq ko‘chalarning tosh yo‘llarga aylantirilishi, elektr energiyasi, gaz yoki ichimlik suvi ta’minotida yechim topilayotgan muammolar, bularning barchasi – yozda qishga ko‘rilayotgan hozirlik aslida. Prezident Xalq qabulxonalariga kelib tushgan murojaatlar tahlili asosida tanlab olingan eng og‘ir hududlardagi bu kabi tizimli masalalarning aksariyati esa dasturlarga qo‘shimcha ko‘mak sifatida ichki imkoniyatlar hisobidan hal qilinyapti.
Farg‘ona viloyatida Respublika ishchi guruhining murojaatlar asosidagi o‘rganishlari natijasida 139 km tuproq yo‘llar shag‘allashtirilyapti. Ayni paytda biz turgan yaqinda Qo‘qon shahri tarkibiga kiritilgan “Oydinbuloq” mahallasining o‘zida 14 km tuproq yo‘llarga shag‘al yotqizilmoqda.
Shu bilan birga, 107 km uzunlikdagi avtomobil yo‘llarida 1 640 tonna asfaltbeton qorishmasi bilan chuqurchalar ta’mirlandi, 82 dona nur qaytaruvchi yo‘l belgilari o‘rnatildi va 25 ta joyda piyodalar o‘tish joylarini belgilash ishlari bajarildi.
Oydinbuloqliklarning aytishicha, 35-40 yil deganda ko‘chalar ta’mirlanib, eskirgan simyog‘ochlar beton ustunlarga almashtirilyapti. Yangi transformator o‘rnatilishi bilan 200 ga yaqin xonadon nurafshon bo‘lyapti.
Marg‘ilon shahri Chorchinor mahallasida ham hudud aholisi murojaatlari asosida yangi transformator va beton ustunlar o‘rnatilib, 1,5 km. tarmoq tortildiki, bu bilan 4 mingdan ziyod chorchinorliklarni o‘ylantirgan katta masala nihoyat hal qilindi.
Jami elektr ta’minotini yaxshilash maqsadida 113 ta temir beton tayanchlar yangilandi, 3 dona transformator o‘rnatildi hamda 4,7 km tarmoq tortildi.
Sog‘liqni saqlash vazirligi va viloyat tibbiyot muassasalaridagi tajribali, yuqori malakali shifokorlar ishtirokida Yozyovon, Quva, Toshloq tumanlari, Qo‘qon va Marg‘ilon shaharlarida tashkil qilingan chuqurlashtirilgan tibbiy ko‘riklar davomida 85 nafar bemorga davolanish uchun imtiyozli yo‘llanmalar berildi.
Oltiariq, Farg‘ona, Uchko‘prik tumanlari, Qo‘qon va Quvasoy shaharlarida esa ishsiz-ehtiyojmand 398 nafar murojaatchiga subsidiya asosida tikuv mashinalari, motokultivatorlar, inkubatorlar va boshqa mehnat anjomlari olib berildi.
Bundan tashqari, viloyatda tadbirkorlikni rivojlantirish maqsadida tijorat banklari tomonidan 3 050 nafar fuqaro va tadbirkorlik subyektlariga 161,8 mlrd. so‘m miqdorida kreditlar ajratilishi ta’minlandi.
Bu kabi bunyodkorlik, obodlik va ezgulik harakati Farg‘onaning barcha tuman-shahrini qamrab olgan. Xalq bilan muloqotning “Oqqo‘rg‘on tajribasi” “Inson qadri uchun!” g‘oyasini hayotga tatbiq qilishda yana bir samarali mexanizm bo‘lib xizmat qilyapti.

Решаются наиболее насущные проблемы населения
Изучения Республиканской рабочей группы продолжаются в самых отдаленных уголках Ферганской области, что служит поиску решений наиболее актуальных для населения вопросов данного региона.
Решение проблем, связанных, с ремонтом внутренних дорог, бесперебойным обеспечением электроэнергией, газом, питьевой водой – это еще и своего рода принимаемые практические меры в рамках подготовительных работ к осенне-зимнему сезону.
Так, в Ферганской области посредством изучения Республиканской рабочей группы обращений покрывают гравием 139 километров дорог. Только в махалле “Ойдинбулоқ” города Коканда этот показатель составляет 14 километров.
Кроме того, по области асфальтобетонной смесью отремонтировано 107 км автомобильных дорог, установлено 82 светоотражающих дорожных знака, в 25 местах обозначены пешеходные переходы. По словам жителей, ремонта дорог пришлось ждать 35-40 лет.
Также заменены устаревшие опоры линий электропередач на железобетонные. С установкой нового трансформатора улучшится подача ресурса в около 200 домохозяйств.
Установили новые опоры, трансформатор, протянули полуторакилометровую электрическую сеть и в сходе граждан махалли «Чорчинор» города Маргилана. Тем самым решена проблема, с которой до сих пор сталкивались более 4 тысяч местных жителей.
Всего, в целях улучшения общего электроснабжения, обновлено 113 железобетонных опор, установлено 3 трансформатора и проложено 4,7 км сети.
С участием высококвалифицированных специалистов в Язъяванском, Кувинском, Ташлакском районах, а также в таких городах как Коканд и Маргилан организовали углубленные медицинские осмотры населения. В процессе которых 85 больным дали льготные направления для лечения в медучреждениях.
Около 400 обратившимся жителям из Алтыарыкского, Ферганского, Учкуприкского районов, а также городов Коканд и Кувасай на основе субсидии выделили швейные машинки, мотокультиваторы, инкубаторы по выведению цыплят и другое оборудование для обеспечения их самозанятости.
Кроме того, в целях развития предпринимательства в области, 3050 гражданам коммерческими банками выделено кредитов в сумме 161,8 млрд. сум.
Таким созидательным процессом на основе Аккурганского опыта охвачены все районы и города Ферганской области.