Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri Ibrohim Abdurahmonov Andijon qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar instituti talabalari bilan muloqot qildi.
Vazir institut talabalari bilan uchrashuvda har bir sohada izlanuvchan, raqobatbardosh kadrlar zarurligi, xususan qishloq xo‘jaligi sohasiga innovatsiyalarni joriy etishda yoshlarning o‘rni muhim ekanini qayd etdi. Talabalar faqat auditoriyalarda saboq olish bilan chegaralanmasdan, o‘z bilimlarini amaliyot bilan mustahkamlab borishlarini ta’kidladi.
Shuningdek, I.Abdurahmonov institutda quyosh panellarini o‘rnatish jarayonlari bilan ham tanishdi. Hozirda oliygoh binolarida 50 kVli quyosh panellari o‘rnatilgan bo‘lib, yangi o‘quv yiliga qadar 578 kV hajmdagi quyosh panellarini ishga tushirish rejalashtirilgan.
Uchrashuv davomida Andijon qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar instituti talabalar turar-joyidagi sharoitlar o‘rganildi. Hozirda institutning 2 ta talabalar turar joyida 1 ming 460 nafar yoshlar istiqomat qilmoqda. Shu yilning oxirgi ikki oyi davomida institutning byudjetdan tashqari mablag‘lari hisobidan 300 o‘rinli talabalar turar-joyi to‘liq ta’mirlanib, oshxona, kutubxona, sport va karaoke zallari hamda “book-safe” talabalar ixtiyoriga topshirildi.
Yangi o‘quv yilida turar joyga ehtiyoji bor talabalarni to‘liq qamrab olish maqsadida DXSH asosida yana 600 o‘rinli talabalar turar-joyida ta’mirlash ishlari olib borilmoqda. Mazkur bino shu yilning sentyabr oyida foydalanishga topshiriladi.

Министр побывал в Андижанском институте сельского хозяйства и агротехнологий
Министр высшего образования, науки и инноваций Иброхим Абдурахмонов пообщался со студентами Андижанского института сельского хозяйства и агротехнологий.
На встрече министр отметил, что сегодня каждая сфера, в том числе отрасль сельского хозяйства страны испытывает потребность в высококвалифицированных, конкурентоспособных кадрах, и что молодежь играет важную роль во внедрении инноваций. Поэтому, по его словам, студенты не должны ограничиваться занятиями в аудиториях, им следует укреплять свои знания на практике.
Также И.Абдурахмонов ознакомился с процессами установки солнечных панелей в институте. В настоящее время в зданиях вуза установлены солнечные панели мощностью 50 кВ, к новому учебному году планируется запустить солнечные панели мощностью 578 кВ.
В ходе встречи были изучены условия в студенческом общежитии. На данный момент в двух студенческих общежитиях института проживают 1 460 молодых людей.  В течение последних двух месяцев этого учебного года за счет внебюджетных средств института было полностью отремонтировано студенческое общежитие на 300 мест, сданы в эксплуатацию столовая, библиотека, спортивный и караоке-залы, а также «book-сafe».
Чтобы в новом учебном году полностью охватить студентов жильем, на основе государственно-частного партнерства проводится ремонт в другом студенческом общежитии, рассчитанном на 600 мест. Это здание будет сдано в эксплуатацию в сентябре текущего года.