Davlatimiz rahbarining topshirig‘iga asosan aholi bilan ochiq muloqotni yo‘lga qo‘yish, dolzarb muammolarni aniqlash hamda davlat organlari tomonidan fuqarolarning murojaatlarini ko‘rib chiqilishini ta’minlash bo‘yicha o‘ziga xos samarali mexanizm yaratilgan.
Belgilangan vazifalarni samarali ijro etish maqsadida davlat organlari rahbarlari, shu jumladan, ichki ishlar vaziri general-leytenant Po‘lat Bobojonov tomonidan soha mutasaddilari ishtirokida Toshkent viloyatining Bo‘ka tumanidagi Bo‘ston mahallasida ommaviy sayyor qabul o‘tkazildi.
Qabul davomida fuqarolardan turli masalalarda 54 murojaat qabul qilindi. Ularning 32 tasi surishtiruv va tergov harakatlari bilan bog‘liq muammolar, 20 tasi ichki ishlar organlariga xizmatga (o‘qishga) kirish va qayta tiklanish hamda ikkitasi mahkumlarning jazoni o‘tash muassasalarini o‘zgartish masalalarini tashkil etdi.
Murojaatlarning 29 tasi ijobiy hal etilib, chuqur o‘rganish talab etilayotgan 25 murojaatning ijrosi nazoratga olindi.
Sayyor qabul jarayonida surishtiruv yoki dastlabki tergov harakatlaridan norozi 21 nafar fuqaroning murojaati qanoatlantirildi. 6 nafar sobiq xodim ichki ishlar organlariga qayta ishga tiklandi hamda 2 nafar jazo muddatini o‘tayotgan mahkumlarning jazoni o‘tash bilan bog‘liq muammolari ijobiy hal etildi.

На основании поручений главы государства создан своеобразный эффективный механизм налаживания прямого диалога с населением, выявления актуальных проблем, обеспечения рассмотрения обращения граждан со стороны государственных органов.
С целью эффективного исполнения намеченных задач руководителями государственных органов, в том числе министром внутренних дел генерал-лейтенантом Пулатом Бабаджановым проводятся выездные приемы граждан. Один из таких массовых выездных приемов с участием уполномоченных от различных сфер, прошло в махалле Бустон Букинского района Ташкентской области.
В ходе приема по различным вопросам поступило 54 обращения. Из них 32 касаются следственных действий, дознания, еще 20 касаются вопросов поступления, восстановления на учебу, трудоустройства в органы внутренних дел, а два изменения учреждения по отбытию наказания осужденных.
29 обращений были решены положительно, еще 25, исполнение которых требует глубокого изучения, были взяты на контроль.
В ходе выездного приема были решены обращения 21 гражданина, не удовлетворенных расследованием дела или предварительным следствием. На работе были восстановлены 6 бывших сотрудников органов внутренних дел, также были положительно решены проблемы осужденных, связанные с отбыванием наказания.