Sherobod tumanida ehtiyojmand xotin-qizlar, kam ta’minlangan va nogironligi bor oilalar uchun 40 xonadonga mo‘ljallangan ikkita besh qavatli uy foydalanishga topshirildi.
Davlat va jamoat tashkilotlari vakillari, nuroniy otaxon va onaxonlar, yoshlar, yangi uylarning egalari ishtirok etgan tantanali tadbirda inson qadr-qimmati ulug‘lanayotgan mamlakatimizda ehtiyojmand xotin-qizlar, kam ta’minlangan oilalar va nogironligi bor yurtdoshlarimizni uy-joy bilan ta’minlashga alohida e’tibor qaratilayotgani, hududlarda ijtimoiy turar-joy binolari barpo etilayotgani ta’kidlandi. Bu jarayonda saxovatpesha tadbirkorlar ham uy-joyga muhtoj, boquvchisini yo‘qotgan xotin-qizlar va nogironligi bor insonlarga mehr-murvvat ko‘rsatib, barcha sharoitlarga ega zamonaviy turar-joy binolari qurib berayotgani haqida so‘z yuritildi.
Sherobod tumanidagi Taroqli mahallasida qad rostlagan ikkita ko‘p qavatli uyni ham mahalliy tadbirkor o‘z hisobidan bunyod etib, muborak Ramazon hayiti kuni uy-joyga muhtoj 40 ta oilaga hadya qildi. Zamonaviy uy quruvchisi barcha mo‘min-musulmonlar qalbi ezgulik, mehr-oqibat nuriga to‘lib turgan saodatli kunda ehtiyojmandalarga uy tuhfa qilgan tadbirkor nomini ochiqlamaslikni so‘radi. Aslida bu hislat ham azaliy qadriyatlari ulug‘ va go‘zal millatimizga xos yuksak fazilatdir.
–Ota-onamdan erta ajralib, momom va amakilarim qo‘lida kamolga yetdim, – deydi Bahor mahallasida yashovchi 37 yoshdagi Kamola Hasanova.– Yolg‘iz farzandman. Talaba bo‘lganim uchun talabalar yotoqxonasida yashayotgan edim. Shunday keng, yorug‘ uyga bepul egalik qilishni tasavvur ham qilolmas edim. Ramazon hayiti kuni yangi uyli bo‘lganimdan quvonchim cheksiz. Xonadonda barcha maishiy jihozlar mavjud. Muqaddas ayyomlarda bizdek ko‘ngli o‘ksik insonlar qalbiga quvonch ulashayotgan davlatimizdan cheksiz minnatdormiz. Ilohim, bizga mehr-muruvvat ko‘rsatayotgan qo‘li ochiq tadbirkorlarimizning ishlari yanada rivojlanib, topayotgan daromadlari yanada barokatli, ro‘zg‘orlari serfayz, mamlakatimiz osuda, obod bo‘laversin!
Ikkita ko‘p qavatli uydagi xonadonlar ikki va uch xonali bo‘lib, ularning har biri yuksak did bilan zamonaviy usulda jihozlangan. Yangi uyning sohibu sohibalari shundoqqina kirib yashashlari uchun barcha sharoit yaratilgan. Yangi ko‘rpa-to‘shakkacha muhayyo qilingan.
Tadbirda Surxondaryo viloyati hokimi U.Qosimov Prezidentimiz nomidan yangi uylarning sohibu-sohibalariga xonadonlar kalitlarini tantanali topshirdi.
Saxovatpesha tadbirkor o‘tgan yili ham tumandagi 27 ta kam ta’minlangan uy-joyga muhtoj oilaga kottej uy qurib, hadya qilgan.

В Шерабадском районе сдано в эксплуатацию два пятиэтажных дома на 40 квартир, предназначенных для нуждающихся женщин, малообеспеченных семей и семей, в которых есть лица с инвалидностью.
В ходе торжественного мероприятия с участием представителей государственных и общественных организаций, людей почтенного возраста, молодежи и обладателей новых квартир отмечалось, что в нашей стране, где почитается человеческое достоинство, особое внимание уделяется обеспечению жильем уязвимых категорий граждан, социальному строительству в регионах. Отрадно, что в этом процессе также участвуют предприниматели, которые финансируют строительство современных жилых домов со всеми условиями, проявляя доброту к женщинам, потерявшим кормильца, и лицам с инвалидностью.
Пожелавший остаться неизвестным предприниматель за свой счет построил в махалле Тарокли Шерабадского района эти два многоэтажных дома и в день Рамазан хайита подарил жилье 40 нуждающимся семьям.
– Я рано осталась без родителей, меня вырастили и воспитали бабушка и дядя, – говорит 37-летняя Камола Хасанова из махалли Бахор. – В студенческие годы жила в общежитии, не могла даже представить, что у меня будет своя большая и светлая квартира. Безмерно рада, что в дни Рамазан хайита стала обладательницей собственного жилья. Желаю предпринимателю, проявившему такое великодушие, успехов, а нашей стране – мира и процветания!
Двух- и трехкомнатные квартиры в новостройках оформлены в современном стиле, в них имеются все необходимые удобства.
На мероприятии хоким Сурхандарьинской области У. Косимов от имени Президента нашей страны торжественно вручил ключи от новых квартир их обладателям.
Данный предприниматель и в прошлом году построил и подарил коттеджи 27 малообеспеченным семьям района.