Andijonda viloyat markazi aholisini uy-joy bilan taʼminlash masalalariga bagʻishlangan brifing boʻlib oʻtdi. Unda aholini uy-joy bilan taʼminlash borasida amalga oshirilgan ishlar va kelgusi rejalar haqida atroflicha maʼlumot berildi.
Prezidentimizning 2017-yil 23-oktyabrdagi “2017 – 2020 yillarda shaharlarda arzon koʻp kvartirali uylarni qurish va rekonstruksiya qilish dasturini samarali amalga oshirish borasidagi qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi qaroriga muvofiq, Andijon shahrida tegishli muhandislik va ijtimoiy infratuzilmaga ega boʻlgan 47 ta uy-joy qurilishi belgilangani taʼkidlandi.
Mazkur qaror ijrosi doirasida oʻtgan yili yetti qavatli 7 ta arzon uy qurilib, foydalanishga topshirilgan. Joriy yilda 20 ta ana shunday uy barpo etilishi belgilangan boʻlib, ayni kunga qadar imtiyozli ipoteka krediti hisobidan qad rostlagan 584 kvartirali 14 ta uy oʻz egalariga topshirilgan. Yangi yil bayrami arafasida yana 6 ta koʻp qavatli arzon uy foydalanishga topshiriladi.
Ushbu uy-joylar fuqarolarga yiliga 7 foizli stavka boʻyicha 3 yillik imtiyozli davr bilan 15 yil muddatga kreditga berilmoqda.
Kelasi yili Andijon shahrida yana 20 ta yetti qavatli arzon uy-joy qurilishi koʻzda tutilgan.
Aholining uy-joyga boʻlgan talab va ehtiyojidan kelib chiqib, tijorat banklari tomonidan ham koʻp qavatli uy-joylar qurilmoqda vashaharliklarga taqdim etilmoqda. “Obod mahalla” dasturi doirasida shaharning Mustaqillik mahallasida qiyin sharoitda yashayotgan 226 oilaga Bogʻishamol dahasida barpo etilgan 2 sotixli yangi uylardan berildi.
Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2018-yil 12-apreldagi “Ogʻir ijtimoiy vaziyatga tushib qolgan xotin-qizlarga, nogironligi boʻlgan, kam taʼminlangan, farzandlarini toʻliqsiz oilada tarbiyalayotgan va uy-joy sharoitini yaxshilashga muhtoj onalarga arzon uy-joylar berish tartibi toʻgʻrisidagi nizomni tasdiqlash haqida”gi qarori asosida koʻplab xotin-qizlar uy-joy bilan taʼminlandi. Jumladan, shahar hududidagi boʻshab qolgan 2 ta kollej yotoqxonasi rekonstruksiya qilinib, moslashtirildi va uy-joyga aylantirilishi hisobiga 63 nafar xotin-qiz uy-joy bilan taʼminlandi.
Brifingda mutasaddilar tomonidan 7 qavatli arzon va imtiyozli beriladigan boshqa uylarni olish tartibi toʻgʻrisida batafsilmaʼlumot berildi.

В Андижане до нового года будут сданы в эксплуатацию еще 6 новых домов
Состоялся брифинг, посвященный вопросам жилищного обеспечения в городе Андижане. На нем представлена подробная информация о работе, проделанной по обеспечению населения жильем и планах на будущее.
Отмечалось, что согласно постановлению Президента нашей страны “О дополнительных мерах по эффективной реализации Программы по строительству и реконструкции доступных многоквартирных домов в городах на 2017-2020 годы” от 23 октября 2017 года предусмотрено строительство в городе Андижане 47 домов, обладающих соответствующей инженерной и социальной инфраструктурой.
В рамках этого постановления в прошлом году было возведено и сдано в эксплуатацию семь семиэтажных доступных домов. В текущем году предусмотрено строительство 20 таких домов, до сегодняшнего дня 14 возведенных за счет льготного ипотечного кредита домов на 584 квартиры переданы хозяевам. В преддверии нового года еще 6 многоэтажных доступных домов будут сданы в эксплуатацию.
Квартиры в этих домах предоставляются гражданам на основе кредитов, выдаваемых сроком на 15 лет по семипроцентной ставке с трехлетним льготным периодом.
В следующем году в городе Андижане предусмотрено строительство еще 20 семиэтажных домов.
Исходя из требований и потребностей населения в жилье коммерческими банками также возводятся многоэтажные дома. В рамках программы “Обод махалла” для 226 семей, живущих в сложных условиях, в махалле Мустакиллик сданы новые дома площадью по 2 сотки на массиве Богишамол.
Согласно постановлению Кабинета Министров об утверждении Положения о порядке предоставления доступных благоустроенных жилых домов для женщин, находящихся в тяжелом социальном положении, в том числе женщин с инвалидностью, малообеспеченных матерей, воспитывающих ребенка (детей) в неполной семье и нуждающихся в улучшении жилищных условий от 12 апреля 2018 года многие женщины обрели жилье. Реконструированы два пустующих общежития колледжа на территории города, 63 женщины получили квартиры в них.
На брифинге специалисты предоставили информацию о правилах получения квартир в семиэтажных доступных и других домах, предоставляемых на льготной основе.