“Yuksalish” mahallasi Namanganning yoʻldosh shaharchasiga aylanadi
Shu munosabat bilan oʻtkazilgan marosimda viloyat, shahar hokimliklari, davlat va jamoat tashkilotlari vakillari, mahalla aholisi, faxriylar, yoshlar ishtirok etdi.
Mamlakatimizda xalqimiz farovonligini yuksaltirish, shahar va qishloqlar qiyofasini tubdan yaxshilash yoʻlida keng koʻlamli bunyodkorlik ishlari amalga oshirilayotgani va buning samarasi mazkur moʻjaz shaharcha timsolida ham oʻz ifodasini topayotgani taʼkidlandi.
– Oʻtgan yil shu kunlarda ham qarovsiz, kimsasiz yotgan bu adirliklar bagʻrida shunday koʻrkam va zamonaviy uy-joylar boʻladi, desa, birov ishonmasdi, – deydi “Nuroniy” jamgʻarmasi viloyat boʻlimi raisi I.Najmiddinov. – Chunki, yaqin-yaqinlarda ham koʻp qavatli uylarni taʼmirlash yoki yangisini qurish katta muammo yoxud imkonsiz bir ish edi-da. Butun viloyat boʻylab davom etayotgan katta bunyodkorlik ishlari barobarida bir yilning oʻzida, birgina mahallada 14 ta 7 qavatli uy qurib, foydalanishga topshirilishi yurtimiz iqtisodiyoti jadal yuksalayotganidan dalolat beradi. Bu barchamizga gʻurur bagʻishlaydi.
3-faqat saytga.jpg
18-faqat saytga.jpg
Prezidentimizning 2016-yil 22-noyabrdagi “2017-2020 yillarda shaharlarda arzon koʻp kvartirali uy-joylar qurish va rekonstruksiya qilish dasturini amalga oshirishga doir chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi qarori ijrosi doirasida viloyatda olib borilayotgan ishlar surʼat va sifati “Yuksalish” mahallasida qad rostlagan uy-joylar misolida oʻz aksini topdi. Hududga ichimlik suvi, oqova suv, tabiiy gaz, elektr tarmoqlari tortildi. Keng va ravon yoʻllar qurildi, eskilari rekonstruksiya qilindi, zamonaviy yoritish tizimi bilan jihozlandi. Har biri 42 xonadondan iborat uylar hovlisi bolalar maydonchasi, xiyobon va gulzorlar bilan obod qilindi. Bundan tashqari, mahallada mavjud 8 ta koʻp qavatli uy-joy taʼmirlandi.
“Oʻzshahar qurilish invest” injiniring kompaniyasi buyurtmasi asosida amalga oshirilgan bu loyihaga byudjet va byudjetdan tashqari mablagʻlar hisobidan 150 milliard soʻm sarflandi. Qurilish-montaj ishlari “Yangiqoʻrgʻon servis quruvchi” va “Degrez qurilish savdo invest” masʼuliyati cheklangan jamiyatlari bosh pudratchiligida bir qator qurilish korxonalari tomonidan bajarildi. Qurilish majmuasida bir paytning oʻzida 1000 nafarga yaqin quruvchi, 150 dan ortiq maxsus texnika va transport vositasi ishladi.
Ayni paytda hududdagi yoʻllarni asfaltlash, umumtaʼlim maktabini taʼmirlash va qoʻshimcha bino qurish, poliklinika va mahalla fuqarolar yigʻini idorasini rekonstruksiya qilish qizgʻin davom etmoqda, 385 oʻrinli bolalar bogʻchasi qurilishi boshlab yuborilgan.
Shu oʻrinda taʼkidlash joizki, mazkur hududda “Yuksalish” kichik sanoat zonasi ham tashkil etilib, bu yerda tadbirkorlik subyektlarining 60 dan ziyod loyihasi asosida ishlab chiqarish korxonalari faoliyati yoʻlga qoʻyilmoqda. Loyihalar toʻliq amalga oshirilgach, 7 mingdan ortiq yangi ish oʻrni yaratiladi.
9.jpg
20.jpg
Yuksalish mahallasini hozirdan shaharcha, deb atashlariga toʻla asos bor. Chunki, bugun foydalanishga topshirilgan uylar oralab oʻtgan yoʻlning narigi tomonida oʻnlab minorali kranlar ishlayapti. Yana 14 ta 7 qavatli uyning poydevori qurilgan va 2019-yilning xuddi shu faslida ularni ham foydalanishga topshirish rejalashtirilgan. Umuman, 2020 yilgacha bu hududda 70 dan ortiq koʻp qavatli uylar qurilishi koʻzda tutilgan. Aytish mumkinki, “Yuksalish” mahallasi yaqin kelajakda Namangan shahrining yoʻldosh shaharchasiga aylanadi.
Tantanali marosimda zikr etilgan mazkur maʼlumotlar yigʻilganlar olqishiga sazovor boʻldi.
Tadbirda 21 nafar nogironligi bor fuqaro, 6 nafar kam taʼminlangan oila va Yoshlar ittifoqining 32 nafar faol aʼzosiga imtiyozli kredit asosida xonadonlar kaliti topshirildi. 36 nafar nogironligi bor fuqaroga maxsus aravachalar tuhfa qilindi.
– Prezidentimizning biz, nogironlarga koʻrsatayotgan gʻamxoʻrliklarini soʻz bilan ifoda etib boʻlmaydi, – deydi yangi uy sohibasi, I-guruh nogironi F.Mirabdullayeva. – Chunki, hayotda, jamiyatda oʻz oʻrning borligini his qilib yashash inson uchun katta baxt. Yaratganning “Birni berganga oʻnni beraman”, degan vaʼdasi bor, ilohim bizga koʻrsatilayotgan bu mehr-muruvvatning mevasi Prezidentimizga, ezgu ishlar boshida turgan barcha rahbarlarga, xalqimizga ziyoda boʻlib qaytsin.
Bunyodkorlik ishlarida ibrat koʻrsatgan qurilish korxonalari xodimlari viloyat hokimligining faxriy yorliq va qimmatbaho esdalik sovgʻalari bilan taqdirlandi.

В махалле "Юксалиш" города Намангана сданы в эксплуатацию 14 семиэтажных домов на 588 квартир.
В мероприятии, посвященном этому событию, участвовали представители областного и городского хокимиятов, государственных и общественных организаций, активисты махалли, ветераны и молодежь.
Было отмечено, что в нашей стране проводится широкомасштабная созидательная работа по коренному улучшению облика городов и сел, повышению благосостояния народа, что подтверждается и на примере данного массива.
– Если бы в прошлом году сказали, что на этой заброшенной холмистой территории появится такой замечательный городок с современными многоэтажными домами, никто бы не поверил, – говорит председатель областного отделения фонда "Нуроний" И. Нажмиддинов. – Потому что еще совсем недавно строительство или ремонт многоэтажного дома были большой проблемой. А сегодня по всей области идет огромная созидательная работа, только в этой махалле за год построены и сданы в эксплуатацию 14 семиэтажных домов, что является свидетельством ускоренного развития нашей страны. Этим можно только гордиться.
Новые дома в махалле "Юксалиш" стали очередным свидетельством высоких темпов и качества осуществляемых в области работ в рамках исполнения постановления Президента страны "О мерах по реализации Программы по строительству и реконструкции доступных многоквартирных домов в городах на 2017-2020 годы" от 22 ноября 2016 года. Сюда подвели питьевую воду, канализацию, природный газ, электричество. Построены качественные дороги, существующие реконструированы, оснащены современной системой освещения. У каждого 42-квартирного дома построили детскую площадку и скверик, разбили цветники. Кроме того, отремонтировали имевшиеся в махалле 8 многоэтажных домов.
Проект осуществлялся по заказу инжиниринговой компании "Узшахар курилиш инвест", на него направлено 150 миллиардов сумов бюджетных и внебюджетных средств. Строительные работы выполнены генеральными подрядчиками – ООО "Янгикурган сервис курувчи" и ООО "Дегрез курилиш савдо инвест", рядом других строительных организаций. Здесь одновременно работало около тысячи строителей и более 150 единиц специальной техники.
В настоящее время продолжаются работы по асфальтированию дорог на территории, строительству дополнительного корпуса общеобразовательной школы, капитальному ремонту поликлиники и здания для схода граждан махалли, начато строительство детского сада на 385 мест.
Также следует отметить, что на территории махалли "Юксалиш" организуется малая промышленная зона, где на основе 60 проектов начнут свою деятельность производственные предприятия субъектов предпринимательства. Когда проекты заработают полностью, будет создано более 7 тысяч новых рабочих мест.
Недалеко от сданных в эксплуатацию домов продолжают работать десятки башенных кранов. Уже заложены фундаменты еще 14 семиэтажных домов, сдача в эксплуатацию которых намечена на осень 2019 года. В общем, до 2020 года предусмотрено возвести здесь более 70 многоэтажек. Есть все основания полагать, что махалля "Юксалиш" в ближайшем будущем станет городом-спутником Намангана.
На торжественном мероприятии эти сведения были встречены бурными аплодисментами собравшихся.
На мероприятии ключи от квартир в новых домах, возведенных на основе льготных кредитов, получил 21 гражданин с инвалидностью, 6 малообеспеченных семей, 32 активных члена Союза молодежи Узбекистана. Специальные коляски были подарены 36 жителям махалли с инвалидностью.
– Нельзя словами передать ту радость от заботы, которую оказывает нам, людям с ограниченными физическими возможностями, глава нашего государства, – говорит хозяйка квартиры в новом доме, инвалид первой группы Ф. Мирабдуллаева. – Для человека большое счастье жить, найдя свое место в обществе, чувствуя свою причастность к происходящему. Да не оскудеет рука дающего. Всем, кто проявляет такое внимание к нам, в первую очередь нашему Президенту, стоящему у истоков этих благородных дел, пусть вернется сторицей.
Особо отличившимся рабочим строительных организаций были вручены почетные грамоты и ценные памятные подарки областного хокимията.