"Ayollar daftari"dagi xotin-qizlarga ko‘mak
Oila va xotin-qizlar davlat qo‘mitasi Jahon banki bilan hamkorlikda "O‘zbekistondagi qishloq ayollarining iqtisodiy imkoniyatlarini kengaytirish" loyihasini amalga oshirmoqda.
Qo‘mita axborot xizmati ma’lumotiga ko‘ra, loyihaning maqsadi -- chekka qishloq hududlaridagi "Ayollar daftari"ga kiritilgan xotin-qizlarning tadbirkorlik ko‘nikmalarini rivojlantirish, bandligini ta’minlash hamda iqtisodiy imkoniyatlarini kengaytirishdan iboratdir.
Bu loyiha Prezidentimizning 2019 yil 7 martdagi "Xotin-qizlarning mehnat huquqlari kafolatlarini yanada kuchaytirish va tadbirkorlik faoliyatini qo‘llab-quvvatlashga oid chora-tadbirlar to‘g‘risida"gi va 2020 yil 11 avgustdagi "Kambag‘al va ishsiz fuqarolarni tadbirkorlikka jalb qilish, ularning mehnat faolligini oshirish va kasb-hunarga o‘qitishga qaratilgan hamda aholi bandligini ta’minlashga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida"gi qarorlari ijrosi asosida qabul qilingan.
Loyiha Yaponiya ijtimoiy rivojlanish fondining grant mablag‘lari hisobiga 2022-2024 yillarda Farg‘ona va Jizzax viloyatlarining 4 tadan tumanlaridagi mahallarida amalga oshirilishi mo‘ljallanmoqda.
Loyihaning amaliyotga joriy etilishi natijasida 3 ming 500 nafar ijtimoiy himoyaga muhtoj ayollar boshlang‘ich moliyaviy savodxonlik va tadbirkorlik ko‘nikmalariga ega bo‘ladi. Shundan 350 ta eng yaxshi biznes loyihalar uchun 1,5 million AQSH dollari ajratish orqali hududdagi ayollar tadbirkorlik faoliyatiga jalb etiladi. Grant doirasida moliyalashtirilmagan biznes loyihalar belgilangan tartibda tijorat banklari orqali amalga oshiriladi.

Помощь женщинам из «Женской тетради»
Государственный комитет семьи и женщин совместно со Всемирным банком осуществляет проект «Расширение экономических возможностей сельских женщин Узбекистана».
Проект разработан на основании исполнения постановлений Президента страны «О мерах по дальнейшему усилению гарантий трудовых прав и поддержке предпринимательской деятельности женщин» от 7 марта 2019 года и «О дополнительных мерах, направленных на привлечение к предпринимательству, повышение трудовой активности и профессиональное обучение бедных и безработных граждан, а также обеспечение занятости населения» от 11 августа 2020 года.
По сведениям пресс-службы комитета, основной целью намеченных мероприятий является развитие предпринимательских навыков женщин из отдаленных сел, внесенных в «Женскую тетрадь», обеспечение их занятости и расширение экономических возможностей.
Предусмотрено, что проект будет осуществлен в 2022-2024 годах в махаллях четырех районов Ферганской и Джизакской областей за счет средств японского гранта социального развития.
В результате 3 500 женщин, нуждающихся в социальной защите, получат навыки предпринимательства и финансовой грамотности. Из них 350 за лучшие бизнес-проекты выделят 1,5 миллиона долларов США, которые будут направлены на развитие предпринимательской деятельности женщин в регионах.
Бизнес-проекты, не профинансированные в рамках проекта, будут осуществляться в установленном порядке коммерческими банками.