Farg‘ona viloyati So‘x tumanida xushxabarlar doimo katta shodiyonaga aylanib ketadi. Prezidentimizning “Xalqlar do‘stligi kuni munosabati bilan bir guruh faollarni mukofotlash to‘g‘risida”gi farmoniga asosan tuman nuroniylar jamoatchilik kengashi faoli Suvhiddin ota Sharofiddinov “Mehnat shuhrati” ordeni bilan taqdirlangani ham shunday bo‘ldi.
Ravon qishlog‘idagi otaxonning xonadonidan qutlagani kelganlarning qadami uzilgani yo‘q. Tuman hokimi Sayidbahrom Sayidmusayev boshchiligidagi sektorlar rahbarlari otaxonni tabriklagani ularning xonadonida bo‘ldi. Otaxonni ushbu yuksak mukofot bilan tabriklab, anchagina gurunglashdi.
– Mehnat va sidqidildan qilingan sa’y-harakat, Vatan ravnaqiga hissa qo‘shgan inson albatta, natijaga, samaraga erishadi. Inson halol mehnat qilsagina kamolotga yetadi, hurmat va izzatga sazovor bo‘ladi. Bugun mendan baxtli inson yo‘q, chunki Prezidentimizning e’tibori tufayli Vatanning ushbu yuksak mukofotiga sazovor bo‘ldim.
Bu mukofot e’tibor va e’tirof natijasidir. Yoshlarga nasihatim – halol mehnat qiling, albatta, ajrini ko‘rasiz, - deydi otaxon.
Suvhiddin ota Sharofiddinovning asl kasbi - o‘qituvchilik. Bir necha yil boshlang‘ich sinflar muallimi sifatida faoliyat olib borgan. Hayotining asosiy qismini xalq xizmatiga bag‘ishlagan. Nafaqaga chiqqunga qadar mahalla raisi bo‘lib ishlagan Suvhiddin ota bugun qarilik gashtini surmoqda.

В Сохском районе Ферганской области любая добрая новость превращается в праздник. Так случилось и сейчас. Причиной тому послужило награждение орденом «Мехнат шухрати» активиста общественного совета ветеранов Сохского района Сувхидина Шарофидинова согласно Указу Президента страны «О награждении группы активистов в связи с Днем дружбы народов».
Дом аксакала в кишлаке Равон полон гостей. Руководители секторов во главе с хокимом района Сайидбахромом Сайидмусаевым посетили аксакала и поздравили с высокой наградой.
– Человек, который своим трудолюбием и стараниями вносит вклад в развитие страны, обязательно добьется успеха. Сегодня нет более счастливого человека, чем я, ведь благодаря вниманию Президента я получил эту высокую награду Родины.
Этот орден – результат внимания и признания. Мой совет молодым – работайте честно, и ваш труд обязательно будет вознагражден, – говорит аксакал.
Профессия Сувхидина Шарофидинова – учитель. Несколько лет работал преподавателем начальных классов. Большую часть своей жизни он посвятил государственной службе. До пенсии работал председателем махали, сейчас находится на заслуженном отдыхе.