Unda 300 nafardan ortiq Bekobod tuman va shahridan Bo‘ka, Oqqo‘rg‘on yana qator hududlardan kelganlar muammolari tinglandi. Murojaatlarning 40 tasi joyida bartaraf etildi. Qolganlariga qonun doirasida huquqiy tushunchalar berildi.
Asosan aholi maktabgacha ta’lim, tadbirkorlik, yo‘l qurilishi, elektr tarmoqlari, ishga joylashtirish va moddiy-ko‘mak kabi masalalar yuzasidan murojaat qildi.
– “Turon” mahallasida yashaymiz, deydi Muhabbat Xolmatova.– Yo‘llarimiz bunyod etilibdiki, asfalt ko‘rmagan. Boz ustiga shag‘allarini “yer yutgan”mi qishda loy, changda tuproqdan to‘ziydi. Ishonsangiz o‘tgan yili toyib ketib, qo‘lim sindi. Qariganda azobini tortyapman. Tez yordamni chaqirsak yo‘l yomonligidan shikoyat qilishadi. Viloyat hokimiga bor gapni aytdik. Chorasini topishga va’da berdi.
“Sayhun” mahallasida yashovchi Zilola Mirzaqulovani farzandi Qudrat Muxtorov bu yil 18 yoshga kirdi. Ayni vaqtda u suyak ko‘chirish jarrohlik amaliyotiga muxtoj. Unga 6 million so‘m pul ajartiladigan bo‘ldi. Yana bir fuqaro Zamira Shodiyeva “Simentchi” mahallasida istiqomat qiladi.
Turmush o‘rtog‘ining vafotidan keyin oilaviy sharoitida yetishmovchiliklar boshlangan. O‘zining ikki hamda vasiyligidagi 1 nafar bolaning moddiy ta’minotidan ortib uyini ta’mirlashga mablag‘ jamg‘ara olmayotgandi. Tutday to‘kilay deb turgan xonalarda yashash noqulay. Ayol mavjud sharoitini ochiqladi. Uning so‘zlari inobatga olinib, uy ta’miri uchun 7 million so‘m ajratish belgilandi.
Qabuldagi har bir masala bo‘yicha mutasaddilarga zarur topshiriqlar berildi. Amalga oshirilishi lozim bo‘lgan ishlar kelishib olindi.

В городе Бекабаде организован очередной прием рабочей группы во главе с исполняющим обязанности хокима Ташкентской области Зойиром Мирзаевым.
В ходе приема были заслушаны более 300 обращений, поступивших от жителей Бекабадского района, городов Бекабад, Бука, Аккурган и других территорий. 40 обращений были решены на месте. По остальным даны правовые разъяснения.
В обращениях населения были затронуты, в основном, темы дошкольного образования, предпринимательства, дорожного строительства, электросетей, трудоустройства, предоставления материальной помощи.
– Мы живем в махалле «Турон», – сказала Мухаббат Холматова. – Наши дороги никогда не асфальтировали. Зимой на дорогах – глиняное месиво, летом – пыль. В прошлом году поскользнулась на дороге, упала, сломала руку. Я пожилой человек, до сих пор получаю лечение. Машины скорой помощи не выезжают по причине плохих дорог.
Обратились к хокиму области. Обещал решить эту проблему. У жительницы махалли «Сайхун» Зилолы Мирзакуловой сыну Кудрату Мухторову исполнилось 18 лет. Ему требуется хирургическая операция. Принято решение выделить на операцию 6 миллионов сумов.
Гражданка Замира Шодиева живет в махалле «Симентчи». После кончины мужа она содержит своих двух детей и опекает еще одного приемного ребенка. На ремонт почти развалившегося дома не хватает средств. После обращения определено выделить на ремонт дома этой женщины 7 миллионов сумов.
По каждому вопросу, рассмотренному на приеме, должностным лицам даны поручения. Достигнута договоренность о выполнении намеченных работ.