Samarqandda “Yangi O‘zbekiston yoshlari, birlashaylik!” shiori ostida kecha boshlangan yoshlar festivalining birinchi kuni viloyatning barcha tuman va shaharlari hokimlari boshchiligidagi yigit-qizlarning “Zakovat” intellektual o‘yini hamda Sharof Rashidov nomidagi Samarqand davlat universiteti va Samarqand davlat tibbiyot universiteti tomonidan tashkil etilgan madaniy dasturlar bilan yakunlandi.
“Zakovat” intellektual o‘yinida birinchi o‘rinni Payariq tumani jamoasi, ikkinchi va uchinchi o‘rinlarni Narpay va ishtixonlik yoshlar egalladi. G‘olib jamoalarga 500, 300 va 200 tadan kitoblar hamda pul mukofotlari berildi.
Festivalning ikkinchi kungi tadbirlari Samarqand davlat arxitektura-qurilish institutida “Hokim va bitiruvchi yoshlar uchrashuvi” bilan boshlandi. Uchrashuvda bugungi kunda viloyatdagi korxona va tashkilotlarda mavjud hamda yaratilishi ko‘zda tutilgan ish o‘rinlari, kasb-hunar egallagan, ma’lum bir mutaxassislik diplomiga ega yoshlarni ishga joylashtirish bo‘yicha olib borilayotgan ishlar, bu jarayondagi muammo va kamchiliklar haqida so‘z yuritildi.
E.Turdimov bitiruvchi, korxona va tashkilotlar hamda oliy o‘quv yurtlari o‘rtasida tuzilayotgan uch tomonlama shartnoma tizimi o‘zini oqlamayotgani, bu muammoni vaqtincha yashirib turishgagina xizmat qilayotganini ta’kidladi.
– Avvalo yoshlar o‘zlari tanlagan soha va yo‘nalish bo‘yicha puxta bilim olishi, o‘z ishining ustasi bo‘lishi lozim – dedi viloyat hokimi. – Hozir diplomli yoshlar ko‘p, ish beruvchi eng bilimli, o‘z sohasini yaxshi bilgan mutaxassisni ishga oladi. Zamon talabi shunday. Lekin, boshqa yoshlarimiz ham ishsiz qolmasligi kerak. O‘ziga, salohiyatiga yarasha ish topib berishimiz, tadbirkorlikka yo‘naltirishimiz, xullas, bo‘sh qoldirmasligimiz zarur.
Uchrashuvda yoshlar ishga joylashish yuzasidan murojaat qilish bilan birga o‘z takliflarini ham bildirdi. Viloyat hokimi esa bitiruvchilarni ishga joylashtirish bo‘yicha platforma yaratish taklifini aytdi.
– Uchrashuvda bir necha taklif va savollarimni o‘rtaga tashladim, – deydi Samarqand davlat universiteti bitiruvchisi Mohinur Ro‘ziyeva. – To‘rt yildan beri “O‘zbekiston xotin-qizlari: o‘tmish va bugun” mavzusida, ya’ni gender tenglik masalasida ilmiy izlanish olib boryapman. Shundan kelib chiqib, viloyatimizda xotin-qiz rahbarlar tayyorlash masalasiga e’tibor qaratish bo‘yicha taklif bildirdim. Hokimimiz bu taklifni qo‘llab-quvvatladi. Shaxsan meni viloyat hokimi o‘rinbosariga “ustoz-shogird” an’anasi bo‘yicha biriktirdi.
Uchrashuvda bitiruvchilar murojaatlari yechimi bo‘yicha mutasaddilarga topshiriqlar berildi. Ayni paytda festival doirasida viloyatdagi umumta’lim maktablari o‘qituvchilari o‘rtasida 14 fandan “Viloyat hokimi olimpiadasi” o‘tkazilmoqda.

Первый день молодежного фестиваля под девизом «Молодежь Нового Узбекистана, давайте объединимся!», начавшегося вчера в Самарканде, завершился интеллектуальной игрой «Заковат» между юношами и девушками с участием хокимов всех районов и городов, а также культурной программой, организованной Самаркандским государственным университетом имени Шарафа Рашидова и Самаркандским государственным медицинским университетом.
Первое место в интеллектуальной игре «Заковат» заняла команда Пайарыкского района, второе и третье места достались молодежи Нарпайского и Иштыханского районов. Команды-победители получили 500, 300 и 200 книг и денежные призы.
Второй день фестиваля начался со встречи «Хоким и выпускники» в Самаркандском государственном архитектурно-строительном институте. На совещании речь шла о существующих и планируемых рабочих местах на предприятиях и в организациях области, проводимой работе по трудоустройству молодежи с высшим образованием по профессии, проблемах и недостатках в этом процессе.
Э.Турдимов отметил, что система трехсторонних договоров между выпускниками, предприятиями и организациями, а также вузами не оправдана, она лишь на время скрывает проблемы.
– Прежде всего, молодежь должна получать глубокие знания в выбранной сфере, становиться мастерами своего дела, – сказал хоким. – Сейчас много молодых специалистов с дипломами, и работодатель берет на работу самых грамотных из них. Таково требование времени. Но и другие наши молодые люди не должны оставаться без трудоустройства. Нам нужно предоставить им работу в соответствии с их потенциалом, сосредоточиться на предпринимательстве, чтобы они были заняты полезным трудом.
В ходе встречи юноши и девушки обратились к главе области по вопросам занятости, одновременно озвучили свои предложения. Хоким выступил с инициативой о создании платформы по трудоустройству для выпускников.
– На встрече я внесла некоторые предложения и вопросы, – сказала выпускница Самаркандского государственного университета Мохинур Рузиева. – Четыре года занимаюсь исследованием на тему «Женщины Узбекистана: прошлое и настоящее», то есть по вопросам гендерного равенства. Исходя из этого, я предложила обратить внимание на подготовку женщин-лидеров в Самаркандской области. Наш хоким поддержал это предложение. Меня прикрепили к заместителю хокима области для работы по традиции «устоз-шогирд».
На встрече ответственным работникам даны указания по решению обращений выпускников. В настоящее время в рамках фестиваля проводится «Олимпиада хокима области» по 14 предметам среди учителей общеобразовательных школ области.