Davlat xizmatlari ko‘rsatish tizimi qamrovi kengayib bormoqda
Davlat xizmatlari ko‘rsatish tizimi qamrovi kengayib borgani sari ulardan foydalanuvchilar soni ham ko‘payib bormoqda.
Shu bilan birga, ushbu sohaga oid savollar ham kam emas. Davlat xizmatlari ko‘rsatish sohasiga oid savollarga Adliya vazirligi axborot xizmati rahbari Sevara O‘rinboyeva javob berdi:
– Bolalarni maktabgacha ta’lim tashkilotiga joylashtirish uchun ota-onasidan boshqa shaxslar ham murojaat qilishi mumkinmi?
– Albatta mumkin. Vazirlar Mahkamasining 2018 yil 28 martdagi 244-son qarori bilan tasdiqlangan bolalarni davlat maktabgacha ta’lim tashkilotlariga qabul qilish bo‘yicha davlat xizmatlari ko‘rsatishning ma’muriy reglamentiga asosan arizachi sifatida ota-onalar, ularning o‘rnini bosuvchi shaxslar (farzandlikka oluvchilar, vasiylar va homiylar), bolalarning yaqin qarindoshlari (bobosi, buvisi, voyaga yetgan akasi yoki opasi) yoki uchinchi shaxslar yo‘llanma olish uchun davlat xizmatlari markazlariga kelib murojaat qilishi mumkin.
Yoki elektron shaklda davlat xizmatlaridan foydalanish uchun mustaqil ravishda Yagona interaktiv davlat xizmatlari portalida ro‘yxatdan o‘tib, shuningdek, davlat xizmatidan kompleks tarzda foydalanish uchun fuqarolik holati dalolatnomalarini yozish organiga tug‘ilishni qayd etish bilan bir vaqtda murojaat qilishlari mumkin.
Bu masalada uchinchi shaxslar murojaat qilganda ularda ota-onalar, ularning o‘rnini bosuvchi shaxslar yoki bolaning yaqin qarindoshlari tomonidan berilgan ishonchnoma bo‘lishi kerak.
Ilgari pensiya daftarchasi Xalq banki orqali olinar edi, hozirda ushbu ma’lumotni qayerdan va qay tartibda olish mumkin?
– 2004 yil 2 dekabrdagi “Fuqarolarning jamg‘arib boriladigan pensiya ta’minoti to‘g‘risida”gi qonunining 7-moddasiga muvofiq, Fuqarolarni jamg‘arib boriladigan pensiya tizimida hisobga olish jamg‘arib boriladigan pensiya tizimida majburiy tartibda ishtirok etuvchi fuqarolarni hisobga olish ish beruvchining talabnomasiga muvofiq mazkur fuqarolarning asosiy ish joyidagi Xalq banki filialida amalga oshiriladi.
Shuningdek, jamg‘arib boriladigan pensiya tizimida ixtiyoriylik asosida ishtirok etuvchi fuqarolarni hisobga olish ularning arizasiga muvofiq mazkur fuqarolarning yashash joyidagi Xalq banki filialida amalga oshiriladi.
Yuridik va jismoniy shaxslar jamg‘arib boriladigan pensiya tizimiga fuqarolarni hisobga qo‘yish, shuningdek, shaxsiy jamg‘arib boriladigan pensiya hisobvaraqlarini ochish uchun O‘zbekiston Respublikasining Yagona interaktiv davlat xizmatlari portalida elektron ariza berishlari mumkin.
Biometrik pasportlarni ID-kartalarga almashtirish davlat xizmatlari markazlari orqali ham amalga oshirilmoqda. Ushbu xizmatdan foydalanishga bo‘lgan ehtiyoj oshdi. Bu borada aholiga qulaylik yaratish uchun Adliya vazirligi qanday ishlarni amalga oshirmoqda?
– Davlat xizmatlari sohasini rivojlantirishga alohida e’tibor qaratilmoqda. Ayniqsa, fuqarolarimiz bir vaqtning o‘zida bir necha xizmatlardan bir joyda foydalanilganligi ularga qulayliklar yaratmoqda. Jumladan, aholiga qulayliklar yaratish maqsadida eski namunadagi haydovchilik guvohnomasi yangi namunadagisiga almashtirish xizmati ishga tushirilgani fuqarolarning uzog‘i yaqin bo‘lishiga xizmat qilmoqda.
Shuningdek, xorijga chiqish biometrik pasporti berilishi ham aholini mamnun etmoqda. Endilikda, ID-kartalarni rasmiylashtirish xizmati ham ishga tushdi.
Yurtdoshlarimiz ushbu xizmatdan Buxoro, Andijon, Jizzax, Navoiy, Namangan, Qarshi, Samarqand, Urganch, Farg‘ona shaharlari va Xo‘jayli tumani davlat xizmatlari markazlari orqali ham foydalanmoqda.
Eslatib o‘tamiz, birinchi marta oliygohlarga hujjat topshirayotgan maktab bitiruvchilari ID-karta olishi lozim. Shuni alohida qayd etish kerak, 2021 yil 1 yanvardan 2011 yil namunasidagi (yashil) pasportlarni berish to‘xtatilib, o‘rniga ID-kartalar joriy etilgan. Shuningdek, Oliygohga hujjat topshirishda nafaqat ID-karta, balki muddati o‘tmagan biometrik pasportdan ham foydalanish mumkin.
Topilmalar, yo‘qolgan buyumlar va hujjatlar xizmatidan qanday foydalansam bo‘ladi?
– Topilmalar, yo‘qolgan buyumlar va hujjatlar bo‘yicha so‘rov yuborish tartibi Vazirlar Mahkamasining 2022 yil 18 yanvardagi 28-son qaroriga muvofiq tartibga solinadi.
O‘zining yoki yaqin qarindoshlarining (eri yoki xotini, farzandlari, nevaralari, aka-uka va opa-singillari) yo‘qolgan ashyolarini topish bo‘yicha jismoniy shaxslar yoki yuridik shaxslarning vakillari davlat xizmatlari markaziga shaxsan kelib yoki O‘zbekiston Respublikasi Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali  orqali murojaat qiladi.
Bunda, jismoniy shaxslar yoki yuridik shaxslarning vakillari yo‘qolgan ashyolarni topish bo‘yicha o‘zi shaxsan kelib murojaat etganda — Markaz xodimi murojaat etuvchi nomidan, YAIDXP orqali murojaat qilinganda — murojaat etuvchi mustaqil ravishda so‘rovnoma to‘ldiradi.
So‘rovnomaga yo‘qotib qo‘yilgan ashyoning alohida belgilarini aks ettiruvchi fotosuratlar, elektron ma’lumotlar, agar ashyo hujjat bo‘lsa, uning nusxalari ilova qilinishi mumkin.
– Xorijiy korxonani ro‘yxatdan o‘tkazmoqchi edim. Buni qanday amalga oshirsa bo‘ladi? Shu masala yuzasidan ma’lumot bersangiz.
– Xorijiy korxonalar Mas’uliyati cheklangan jamiyatlari shaklida davlat ro‘yxatidan o‘tkaziladi hamda davlat ro‘yxatidan o‘tkazish O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2017 yil 9 fevraldagi 66-sonli qarori bilan tasdiqlangan “Tadbirkorlik sub’ektlarini davlat ro‘yxatidan o‘tkazish tartibi to‘g‘risida”gi nizomga muvofiq tartibga solinadi.
Xorijiy korxona shaklidagi mas’uliyati cheklangan jamiyatini davlat ro‘yxatidan o‘tkazishda jamiyatning ustav fondi miqdori 400 million so‘mdan yuqori bo‘lishi va ta’sischilar sifatida xorijiy taraf bo‘lishi lozim.
Shuningdek, 2020 yil 6 yanvardagi “Davlat boji to‘g‘risida”gi qonunga muvofiq xorijiy korxonalar davlat ro‘yxatidan o‘tkazilganda BHMning 10  baravari miqdorida (3 million so‘m) davlat boji undiriladi.

С расширением масштаба системы оказания государственных услуг возрастает и количество их пользователей.
На вопросы, касающиеся данной сферы, ответила руководитель информационной службы Министерства юстиции Республики Узбекистан Севара УРИНБАЕВА.
– Могут ли другие лица, кроме родителей, подать заявку на определение детей в дошкольную образовательную организацию?
– Конечно, могут. Согласно Административному регламенту предоставления государственных услуг по приему детей в государственные дошкольные образовательные организации, утвержденному постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан №244 от 28 марта 2018 года, в качестве заявителя для получения соответствующего направления в центры государственных услуг могут обратиться родители, заменяющие их лица, близкие родственники детей либо третьи лица.
Для получения данной услуги в электронном виде заявители могут самостоятельно зарегистрироваться на Едином портале интерактивных государственных услуг. Кроме того, эта услуга оказывается органами записи актов гражданского состояния одновременно с регистрацией рождения ребенка.
Если по этому вопросу обращаются третьи лица, они должны иметь при себе доверенность, выданную родителями, заменяющими их лицами либо близкими родственниками ребенка.
– Раньше пенсионные книжки получали через Народный банк. Как теперь осуществляется данный процесс?
– Согласно статье 7 Закона “О накопительном пенсионном обеспечении граждан” от 2 декабря 2004 года постановка на учет граждан, участвующих в накопительной пенсионной системе в обязательном порядке, осуществляется по заявке работодателя в филиале Народного банка по месту их основной работы, постановка на учет граждан, участвующих в накопительной пенсионной системе на добровольной основе, – на основании их заявления в филиале Народного банка по месту жительства.
Вместе с тем юридические и физические лица вправе подавать электронное заявление для постановки на учет граждан в накопительной пенсионной системе, а также открытия индивидуальных накопительных пенсионных счетов на Едином портале интерактивных государственных услуг Республики Узбекистан.
– Замена биометрических паспортов на ID-карты осуществляется также через центры государственных услуг. Сейчас спрос на эту услугу большой. Какая работа проводится Министерством юстиции для создания удобств населению?
– Особое внимание уделяется дальнейшему развитию сферы государственных услуг. В частности, удобство для граждан создает возможность получения нескольких услуг в одном месте. С этой же целью налажено оказание услуги по замене водительских удостоверений старого образца на новые, что экономит не только время, но и средства граждан.
Население также довольно оказанием услуги по выдаче биометрического паспорта, теперь запущена и услуга по оформлению ID-карт. Наши соотечественники пользуются этой услугой через центры государственных услуг Бухары, Андижана, Джизака, Навои, Намангана, Карши, Самарканда, Ургенча, Ферганы и Ходжейлийского района.
Следует отметить, что выпускникам школ, впервые сдающим документы в высшие учебные заведения, необходимо получить ID-карту. Как известно, с 1 января 2021 года приостановлена выдача биометрических паспортов образца 2011 года (зеленых), вместо них выдаются ID-карты. При этом при сдаче документов в вуз можно воспользоваться не только ID-картой, но и биометрическим паспортом, у которого не истек срок действия.
– Каков порядок получения услуги по поиску утерянных вещей и документов?
– Порядок отправления запроса касательно утерянных вещей и документов регулируется постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан №28 от 18 января 2022 года.
Для того, чтобы найти свои утерянные вещи или утерянные вещи близких родственников, физические лица либо представители юридических лиц обращаются лично в центр государственных услуг либо через Единый портал интерактивных государственных услуг Республики Узбекистан. При личном обращении физические лица либо представители юридических лиц заполняют соответствующую анкету, к которой могут прилагаться фотографии утерянной вещи, копии и электронный вариант утерянного документа.
– Как осуществляется регистрация иностранного предприятия?
– Иностранные предприятия проходят государственную регистрацию согласно Положению о порядке государственной регистрации субъектов предпринимательства, утвержденному постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан №66 от 9 февраля 2017 года.
При государственной регистрации иностранного предприятия в форме общества с ограниченной ответственностью размер его уставного фонда должен превышать 400 миллионов сумов и в качестве учредителя должна выступать иностранная сторона.
Вместе с тем согласно закону “О государственной пошлине” от 6 января 2020 года при государственной регистрации иностранных предприятий взимается государственная пошлина в 10-кратном размере БРВ.