Farg‘ona viloyati Quvasoy shahridagi "Sho‘rsuv" o‘quv punktining 2022 yil chaqiruvidagi muddatli harbiy xizmatchilari ishtirokida "Uch avlod uchrashuvi" o‘tkazildi.
Ma’naviy - ma’rifiy tadbirda O‘zbekiston Respublikasi DXX Chegara qo‘shinlari faxriylari iste’fodagi polkovnik M.Mo‘minov, podpolkovnik Z.Ataxanov, kapitan M.Kenjayev, O‘zbekiston Respublikasi milliy parolimpiada qo‘mitasi Farg‘ona viloyati bo‘limi a’zosi, 2020 yil 16-yozgi parolimpiadaning "Diska uloqtirish" bo‘yicha oltin medal sohibasi M.Hamdamova, "Nayza uloqtirish" buyicha 4-o‘rin sohibi Y.Odilov, 2017-2018 yillarda Chegara qo‘shinlari safida muddatli harbiy xizmatni o‘tab imtiyozli tavsiyanomani qo‘lga kiritgan, hozirda Farg‘ona davlat universitetining 3- boskich talabasi Mirzo Ulug‘bek nomidagi Davlat stipendiyasi sohibi Z.Jo‘rayev, Farg‘ona davlat universitetining professor o‘qituvchilari ishtirok etdi.
Dunyo miqyosida milliy va global xavfsizlikka qarshi tahdidlar tobora ortib borayotgan hozirgi murakkab zamonda harbiy sohani yuksaltirish, uning moddiy-texnik bazasini mustahkamlash, zamonaviy qurol-yarog‘ va aslahalar bilan ta’minlash, harbiy xizmatchilarning jismoniy, ma’naviy-intellektual tayyorgarligini oshirish, ijtimoiy himoyasini kuchaytirish eng dolzarb vazifalardan biri bo‘lib qolmoqda.
Shu bois “Armiya va xalq – bir tanu bir jon!” degan g‘oya va amaliy harakat barcha bo‘g‘indagi hokimiyat hamda boshqaruv idoralari, mahalla, yoshlar, xotin-qizlar, nuroniylar, ta’lim-tarbiya muassasalari faoliyatini, keng jamoatchilik hayotini qamrab olmoqda. Bu esa, Vatan himoyasi chindan ham barchamizning nafaqat vazifamiz, balki sharafli burchimizga aylanib borayotganidan dalolat beradi. DXX Chegara qo‘shinlari Farg‘ona viloyati boshqarmasi harbiy qismlaridan birida bo‘lib o‘tgan “Uch avlod uchrashuvi” ham mazmun-mohiyatiga ko‘ra ana shu jihatlarni aks ettirgani bilan e’tiborlidir.
Tadbirda sarhadlarimiz daxlsizligini asrash, osmonimiz musaffoligini himoyalashda har birimiz burchli ekanligimiz qayd etildi. So‘z xalqimiz osoyishtaligini asrash haqida borar ekan, mehnat faxriylari harbiy xizmatdagi tajribalarini yoshlar bilan o‘rtoqlashdi.
Farg‘ona davlat universiteti murabbiylari esa bugun ma’naviyat va ilm-fanning ravnaqi ortib, bu ikki omil millatning kuch-qudratiga aylanib borayotganini misollar orqali atroflicha izohlab berdi. Oliygohlarda yangidan joriy etilgan tyutor lavozimi, uning maqsad va vazifalari nimalardan iborat ekanligiga to‘xtalib o‘tildi. Yashirishning hojati yo‘q, so‘nggi vaqtlarda talabalarning turar-joy masalasidagi tashvishlari, ayrim xulq-atvori salbiy ko‘rinish aks etgan yoshlar bilan tushuntirish targ‘ibot ishlarini olib borish yechimini kutayotgan muammolardan biri edi. Tyutor zimmasiga yuklatilgan vazifalar ana shu muammolarga barham berdi. Qolaversa, barkamol avlod o‘rtasida ma’naviy-ma’rifiy tadbirlar salmog‘ini oshirishda muhim ahamiyat kasb etdi. Uchrashuvda shu haqida ham so‘z yuritildi.
– Shuni alohida ta’kidlash zarurki, harbiy xizmatchilarning har jihatdan farovon hayoti – mamlakatimizda xarbiy xizmatning nufuzi va obro‘-e’tibori naqadar yuksak ekanini namoyon etmoqda, – deydi mayor A.Akbalayev. – Milliy armiyamizda chiniqish maktabini o‘tagan, har qanday fursatda Vatan himoyasi uchun tayyor bo‘lgan butun bir avlod voyaga yetmoqda. Shu bois harbiy xizmatga yigitlarning saralari jalb etilmoqda. Ularning ham jismoniy, ham ma’naviy tayyorgarligi sinovdan o‘tkazilayotir. Negaki, bugungi zamonda faqat ijtimoiy jihatdan yaxshi ta’minlangan harbiy xizmatchilar, shu bilan birga, puxta tayyorgarlikka ega Qurolli Kuchlargina mamlakatimiz havfsizligini asrashga qodir bo‘ladi.
Uch avlod jam bo‘lgan uchrashuvda askarlarning hayot tarzi, chiniqish maktabidagi shart-sharoitlar haqida ham so‘z bordi. Samimiy muloqotlarda yoshlar o‘zlarini qiziqtirgan savollariga batafsil javob oldi.
Tadbirda vatanni madh etuvchi kuy-qo‘shiqlar yangradi. Vatanparvarlik ruhidagi she’rlar o‘qildi. Harbiy qism ma’muriyati tomonidan faollarga esdalik sovg‘alari topshirildi.

Проведена встреча трех поколений, которая состоялась с участием военных срочной службы призыва 2022 года учебного пункта «Шурсув» в городе Кувасае Ферганской области.
В этом духовно-просветительском мероприятии приняли участие ветераны Пограничных войск СГБ Республики Узбекистан, полковник в отставке М.Муминов, подполковник З.Атаханов, капитан М.Кенжаев, член Ферганского отдела Национального паралимпийского комитета Республики Узбекистан, обладательница золотой медали по метанию диска 16-й Летней паралимпиады 2020 года М. Хамдамова, призер по метанию копья Ю.Одилов, обладатель льготной рекомендации Пограничных войск СГБ, проходивший срочную воинскую службу в 2017-2018 годах, в настоящее время студент 3 курса Ферганского государственного университета, обладатель Государственной стипендии имени Мирзо Улугбека З.Джураев, профессорско-преподавательский состав Ферганского государственного университета.
В настоящее время, когда по всему миру растет угроза национальной и глобальной безопасности, важнейшими задачами являются развитие военной сферы, укрепление материально-технической базы армии, повышение физической, духовно-интеллектуальной готовности военнослужащих, усиление их социальной защиты.
В этой связи идеи и практические действия на основе принципа «Армия и народ едины!» охватывают жизнь и деятельность органов власти и управления всех уровней, махаллей, молодежи, женщин, аксакалов, учреждений образования. Все это говорит о том, что защита Родины является не только долгом каждого из нас, но и важнейшей задачей. Встреча трех поколений, состоявшаяся в одной из частей Ферганского областного управления Пограничных войск СГБ примечательна тем, что по своей сути и содержанию отражает вышеуказанные аспекты.
Ветераны труда обменялись с молодежью опытом в области охраны спокойствия нашего народа. Преподаватели университета вели речь о развитии духовности и науки, которые являются факторами повышения силы и мощи государства. Остановились на введенной в вузах должности тютор, о целях и задачах этого новшества. Не секрет, что в последнее время остро стоял вопрос о жилищных проблемах студентов, проведении агитационно-пропагандистских работ среди молодых людей, которые проявляли негативные качества в поведении. Тютор занимается решением именно этих животрепещущих вопросов, а также вносят свой вклад в повышение сути и содержания духовно-просветительских мероприятий.
– Следует особо отметить, что полноценная, благоустроенная жизнь военнослужащих отражает высокий авторитет военной службы в нашей стране, – говорит майор А.Акбалаев. – В Национальной Армии юноши проходят школу настоящей боевой закалки, становятся бесстрашными защитниками своей Родины. Поэтому на военную службу отбираем самых достойных. Испытываем их физическую и моральную готовность. Ибо, безопасность страны могут обеспечить только Вооруженные Силы, которые имеют тщательную военную подготовку и отлично экипированных военнослужащих.
В рамках мероприятия была представлена музыкальная программа, прозвучали песни о Родине. Были продекламированы стихи патриотической тематики. Администрация части вручила активистам памятные подарки.