Farg‘ona viloyati Dang‘ara tumani «Oqjar» mahalla fuqarolar yig‘inida yashovchi Zulfiyaxon Jumaboyeva xonadonida yuzaga kelgan yong‘in oila hayot tarzida kutilmagan ko‘ngilsizliklar kelib chiqishiga sabab bo‘ldi.
E’tiborsizlik tufayli yuzaga kelgan yong‘indan besh xonali uyning tom qismlari, eshik-romlari, uy, ayvon, pol qismlari, uy-ro‘zg‘or buyumlari, kiyim -kechak, zaxiradagi oziq-ovqat mahsulotlari butunlay yonib ketdi.
Ammo oila a’zolari yolg‘izlanib qolmadi. Tuman hokimligi va mahalla fuqarolar yig‘ini tashabbusi bilan hashar asosida uy-joylarni tiklash, moddiy va ma’naviy yordam ko‘rsatib kelinmoqda. Xususan, bir xonali yangi uy qurib berildi va kerakli oziq-ovqatlar bilan ta’minlandi. «Mahalla» xayriya jamoat fondi tasarrufidagi «Saxovat va ko‘mak» jamg‘armasi hisobidan moddiy yordam ko‘rsatilmoqda.
– Mehr, e’tiborning oz yoki ko‘pi bo‘lmaydi, – deydi «Mahalla» xayriya jamoat fondi viloyat boshqaruvi raisi Bahodirjon Yo‘lbarsov. – Shu kunga qadar kutilmagan tabiiy hodisalar tufayli zarar ko‘rgan va ijtimoiy himoyaga muhtoj bo‘lgan 600 nafardan ortiq fuqarolar ijtimoiy himoyaga olingan. Bundan tashqari «Saxovat va ko‘mak» jamg‘armasi mablag‘lari hisobdan Xalq deputatlari Kengashi qarorlari asosida 66 ming 805 nafar oilaga 32,4 milliard so‘mlik turli ko‘rinishda amaliy yordamlar ko‘rsatildi.

Пожар, случившийся в доме Зулфияхон Жумабаевой, проживающей в махалли «Окжар» Дангаринского района Ферганской области, стал причиной неприятностей для семьи.
В результате пожара, произошедшего из-за невнимательности, сгорели крыша пятикомнатного дома, двери, рамы, веранда и пол, домашняя утварь, одежда и провизия.
Однако, членов семьи не оставили один на один с их бедой. По инициативе хокимията района и схода граждан махалли членам семьи оказали материальную и моральную поддержку. Для них построили новый однокомнатный дом, обеспечили необходимой одеждой и продовольствием. За счет средств фонда “Доброта и поддержка” благотворительного общественного фонда “Махалла ” оказывается материальная помощь.
- Любви и внимания не бывает много, - говорит председатель областного управления благотворительного общественного фонда «Махалля» Баходиржон Юлбарсов. – На сегодняшний день более 600 гражданам, нуждающимся в социальной защите и пострадавшим от непредвиденных стихийных бедствий, оказывается социальная помощь. Кроме того, за счет средств фонда «Доброта и поддержка» на основании решений Кенгашей народных депутатов 66 805 семьям оказали различную практическую помощь на 32,4 миллиарда сумов.