Inson qadrini ulug‘lash mamlakatimizda olib borilayotgan islohotlarning asosiy mezonidir. Prezidentimiz tashabbusi bilan birgina aholiga davlat xizmatlari ko‘rsatishning milliy tizimini tubdan isloh qilish borasida ko‘plab yangiliklarga qo‘l urilmoqdaki, buning ham zamirida xalq manfaati yotibdi.
Hududlarda Davlat xizmatlari markazlarining ish boshlashi bilan fuqarolarga yengilliklar yaratildi. Uzundan-uzun navbat kutish, vaqt yo‘qotish, sarsongarchiliklarning oldi olindi. Bir so‘z bilan aytganda, fuqaro emas, hujjatlar harakat qilmoqda.
Ayni vaqtda Sirdaryo viloyatida 6 ta Davlat xizmatlari markazi faoliyat ko‘rsatmoqda.
Viloyatda 77 mingga yaqin aholi istiqomat qiluvchi Mirzaobod tumanida Davlat xizmatlari markazining yangi binosi qurib, foydalanishga topshirildi. Ochilish marosimida viloyat hokimi, senator G‘ofurjon Mirzayev, soha mutaxassislari, nuroniylar va yoshlar, ommaviy axborot vositalari ishtirok etdi.
– Ko‘rsatilayotgan xizmatlar sifati va samarasini aholi sezishi, har bir mijozga qulay va bugungi kun talablari darajasida shaffof, zamonaviy texnologiyalar asosida xizmat ko‘rsatishni tashkil qilish zarur, – deydi G‘ofurjon Mirzayev. – Zarur sharoitlar yaratilgan. Xodimlardan mijozlarga xushmuomalalik bilan xizmat ko‘rsatish talab etiladi.
Zamon talablari va xalqaro me’yorlarga mos holda bunyod etilgan yangi binoda fuqarolarga 160 dan ortiq davlat xizmatlari ko‘rsatiladi. Xodimlar bir vaqtning o‘zida 8 nafar, bir kunda 250 nafar fuqaroga xizmat ko‘rsatish imkoniyatiga ega. Shuningdek, chet ellik hamda mahalliy investorlar uchun alohida investorlar xonasi, kutubxona, infokiosk, elektron navbat olish qurilmasi mavjud. Bundan tashqari, tuman FHDYO bo‘limi ham shu yerda faoliyat yuritadi.
– Yangi binodagi qulayliklar barchaga ma’qul, – deydi tumanning «Mirzacho‘l» mahallasi raisi Mustafoqul To‘rayev. – Chunki markazning avvalgi binosi fuqarolar qatnoviga noqulay edi. Yangi yil bayrami oldidan tuman aholisi uchun zamonaviy dizayn talablari asosida barpo etilgan bino o‘ziga xos bayram tuhfasi bo‘ldi.
Mirzaobodda ko‘plab ishlab chiqarish, sanoat va boshqa korxonalar qurilayapti. Biroq hali qilinishi kerak bo‘lgan ishlar, kamchiliklar ko‘p. Viloyat hokimi tuman ahli bilan uchrashuvda shu haqda to‘xtalib, hududda madaniyat saroyi, istirohat bog‘i barpo etish kerakligini ta’kidladi.

Пользоваться госуслугами стало проще
Уважение человеческого достоинства - главный критерий проводимых в нашей стране реформ. По инициативе главы государства вносится множество нововведений в коренное реформирование национальной системы оказания государственных услуг, в основе которых также лежат интересы народа.
Открытие в регионах центров государственных услуг создало ряд удобств для граждан. Предотвращены длинные очереди, трата времени и лишняя волокита. Словом, теперь передвигаются документы, а не граждане.
В настоящее время в Сырдарьинской области действуют 6 центров государственных услуг.
В Мирзаабадском районе, население которого насчитывает около 77 тысяч человек, построено и сдано в эксплуатацию новое здание Центра государственных услуг. В церемонии его открытия приняли участие хоким области Гафуржон Мирзаев, специалисты сферы, представители старшего поколения и молодежь, работники СМИ.
- Население должно почувствовать качество и эффективность предоставляемых услуг, необходимо обеспечить для каждого клиента удобное во всех отношениях, прозрачное и современное обслуживание, соответствующее требованиям сегодняшнего дня, - сказал Гафуржон Мирзаев. – В новом центре созданы все необходимые условия. От сотрудников требуется лишь вежливо и качественно обслуживать посетителей.
В новом здании, построенном в соответствии с современными требованиями, гражданам будут предоставляться более 160 видов государственных услуг. Сотрудники центра имеют возможность обслуживать одновременно 8 человек, 250 граждан в день. Также есть отдельная комната для местных и зарубежных инвесторов, библиотека, инфокиоск, действует районный отдел ЗАГСа.
- Все довольны удобствами, созданными в новом здании, - сказал председатель махалли «Мирзачул» Мустафокул Тураев. - Предыдущее здание центра было расположено крайне неудобно для посетителей. Здание, построенное в соответствии с требованиями современного дизайна, стало особым подарком для жителей района в преддверии Нового года.
На сегодняшний день в Мирзаабаде строится множество промышленных и других предприятий. Однако предстоит еще много работы. На встрече с жителями района хоким области подчеркнул необходимость строительства на территории дворца культуры и парка отдыха.