Sudyalar onlayn qabul o‘tkazdi
So‘nggi paytlarda sudlarga murojaatlar ko‘paymoqda. Bu esa mamlakatimizda odil sudlovni ta’minlash, fuqarolarning haq-huquqlari sudlarda munosib himoya qilinayotganidan, shuningdek, fuqarolarning huquqiy ongi va huquqiy madaniyati yuksalayotganidan dalolatdir.
Navoiy viloyat sudi raisi o‘rinbosarlari tomonidan Zarafshon shahri, Nurota, Tomdi va Uchquduq tumanlari aholisiga qulaylik yaratish hamda ularning sarson bo‘lishining oldini olish maqsadida navbatdagi onlayn qabul o‘tkazildi.
Unda sud-huquq sohasiga oid masalalar yuzasidan 29 nafar jismoniy va yuridik shaxslar ishtirok etdi.
– Onlayn qabulda 17 nafar fuqaro murojaati qanoatlantirildi, 2 nafar fuqaroga huquqni muhofaza qiluvchi organlarga murojaat qilishi tushuntirilgan bo‘lsa, 10 nafar fuqaroning arizasi sudda tegishli tartibda ko‘rib chiqish uchun qabul qilindi, – deydi viloyat sudi bosh konsultanti Aziza Ro‘ziyeva. – Shuningdek, jazo muddatini o‘tayotgan, jazoni o‘tash davrida ichki tartib qoidalarga to‘liq rioya qilgan, intizomiy jazolarga tortilmagan, ijobiy tavsifnomaga ega, mehnatga halol munosabatda bo‘lgan 4 nafar mahkumga O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat Kodeksining 73-moddasiga asosan jazodan muddatidan ilgari shartli ravishda ozod etish hamda 9 nafar mahkumga O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat Kodeksining 74-moddasiga asosan jazoni yengilrog‘i bilan almashtirish yuzasidan kiritilgan taqdimnomalar qanoatlantirildi.

Судьи провели онлайн-прием
В последнее время участились обращения в суды. Это свидетельствует о том, что в стране обеспечивается правосудие, достойная защита прав граждан в судах, а также повышается правовое сознание и культура граждан.
Заместителями председателя Навоийского областного суда проведен очередной онлайн-прием для населения города Зарафшан, Нуратинского, Тамдынского и Учкудукского районов с целью создания для граждан удобств в решении проблем.
В нем приняли участие 29 физических и юридических лиц по судебно-юридическим вопросам.
– В ходе онлайн-диалога удовлетворены обращения 17 граждан, двоим  гражданам рекомендовано обратиться в правоохранительные органы, обращения десяти граждан приняты для соответствующего рассмотрения в суде, – говорит главный консультант областного суда Азиза Рузиева. – Кроме того, согласно статье 73 Уголовного кодекса Республики Узбекистан удовлетворены ходатайства, внесенные по условному освобождению четверых осужденных, отбывающих срок, полностью соблюдавших внутренние правила в ходе отбывания срока наказания, не привлеченных к дисциплинарным взысканиям и честно выполнивших порученную работу, а также о смягчении наказания в отношении девяти осужденных согласно статье 74 Уголовного кодекса.