Prezidentimizning joriy yil 13 iyuldagi “Qurbon xayitini nishonlash to‘g‘risida”gi qarorida belgilangan vazifalardan kelib chiqib, qolaversa, Muborak Qurbon hayitining xalqimizga xos insonparvarlik, mehr-oqibat, saxovat va o‘zaro hamjihatlik kabi fazilatlarni, milliy-diniy qadriyatlarimizni ulug‘lash maqsadida Marhamat tuman hokimligi tashabbusi bilan tumandagi ijtimoiy himoyaga muhtoj oilalar holidan xabar olinib, ularga bayram sovg‘alari ulashildi.
Qurbon hayiti oldidan tuman «Saxovat va ko‘mak» jamg‘armasi tomonidan mahallalardagi «Temir daftar»ga kiritilgan 150 nafar, «Mahalla» hayriya jamoat fondi tomonidan esa 25 nafar, jami 175 nafar fuqaroga oziq-ovqat mahsulotlari tarqatildi.
–Yaxshi insonlarga rahmat e’tibordan ko‘nglim tog‘day ko‘tarildi, – deydi Marhamat tumanidagi Shahriston mahallasida yashovchi Zamiraxon Ashurova. – Ilohim, yurtimiz tinch, yurtimizda mana shunday hayrli ishlar bardavom bo‘lsin.
Fuqarolarga berilayotgan xayriya paketlarida go‘sht, paxta yog‘i, makaron, guruch singari bir necha turdagi oziq-ovqat mahsulotlari mavjud.

Во всех районах и городах Андижанской области накануне праздника Курбан хайит ответственные лица навещают семьи, нуждающиеся в социальной защите.
Так, в целях реализации задач, намеченных в постановлении Президента страны «О праздновании Курбан хайита» от 13 июля текущего года, возвеличивания наших национально-духовных ценностей по инициативе хокимията Мархаматского района Андижанской области ответственные лица навестили нуждающиеся в социальной защите семьи района и вручили им праздничные подарки.
В частности, 150 гражданам махаллей района, включенным в «железную тетрадь», фондом «Доброта и поддержка» и 25 гражданам благотворительным общественным фондом «Махалла» – всего 175 гражданам были розданы продовольственные товары.
– Хочу выразить благодарность добрым и щедрым людям нашей страны, – говорит жительница махалли Шахристон Мархаматского района Замирахон Ашурова. – Пусть добрые дела будут продолжены и далее, а в стране царят мир и спокойствие.
Нуждающимся гражданам выдали несколько видов продовольственных товаров, среди которых мясо, хлопковое масло, макароны, рис и другое.