Navoiy viloyati Karmana tumanida Oʻzbekiston Respublikasi Sudyalar oliy kengashi, Oliy sudi va Bosh prokuratura masʼullari ishtirokida Navoiy shahri, Karmana, Qiziltepa va Navbahor tumanlari aholisi bilan ochiq muloqot hamda sayyor qabul oʻtkazildi.
Mamlakatimiz sud-huquq tizimida ochiqlik va shaffofliknitaʼminlashmaqsadida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining joriy yil 13 iyuldaeʼlon qilingan “Sud-huquq tizimini yanada takomillashtirish va sud hokimiyati organlariga ishonchni oshirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gifarmoni muhim asos boʻlib xizmat qilmoqda. Ayniqsa, sudlarning faqat jazolash tizimidan oʻzaro yarashtirish, adolatni tiklash, afv etish kabi bosqichga oʻtishi aholining davlatga ishonchini mustahkamlash, ayblanuvchigayana bir bor imkon berish va uni toʻgʻri yoʻlga solishda samarali omil boʻlayotir.
Oʻzbekiston Respublikasi Oliy sudi raisi oʻrinbosari B.Isakov shu xususda toʻxtalib, milliy qonunchiligimizga mediatsiya toʻgʻrisida meʼyoriyhujjat kiritilishi turli nizo va ziddiyatli vaziyatlarga munosib yechim topish, tomonlarning oʻzaro kelishuviga erishish, jazolash va boshqa choralarning oldini olishda qoʻl kelayotganini taʼkidladi.
Ochiq muloqot va sayyor qabulda fuqarolarning taklif-mulohazalari, ularni koʻpdan beri qiynab kelayotgan muammolar, yechimini kutayotgan dolzarb masalalar hamda sud organlari tomonidan chiqarilgan qaror va hukmlardan noroziligi holatlari oʻrganildi. Mavjud toʻrtta sud masʼullari har bir murojaatni tinglab, ularga qonuniy javob va huquqiy maslahat berdi.
Xususan, Navbahor tumani “Yuqori Beshrabot” mahalla fuqarolar yigʻinida yashovchi Madaminjon Berdirasulov va uning otasi Tuygʻun Mahmudov tomonidan Oʻzbekiston Respublikasi Oliy sudi raisiga tashakkurnoma bildirildi. Gap shundaki, joriy yil 19 may kuni Madaminjon oʻz boshqaruvidagi “Tiko” rusumli avtomashinasida ehtiyotsizlik oqibatida yoʻl boʻylab velosipedda harakatlanayotgan fuqaroni urib yuboradi. Oqibatda velosiped haydovchisi yengil tan jarohati oladi. Haydovchiga nisbatan jinoyat ishi ochiladi. Tuman sudi tomonidan mahallada sayyor sud oʻtkazilib, jabrlanuvchi va ayblanuvchining oʻzaro yarashuviga erishilgach, ish harakatdan toʻxtatiladi. Bu bilan bir insonning ehtiyotsizlik tufayli jinoyatchiga aylanib qolishi, farzandlari kelajagi va taqdiriga putur yetishining oldi olindi.
Navoiy shahridagi “Hosil” bogʻdorchilik-uzumchilik shirkatida oʻz dala-hovlisida issiqxona tashkil etib, oilaviy tadbirkorlikni yoʻlga qoʻygan Guliston Jumatovaning murojaati qator yillardan buyon yechimini topmay kelayotgani maʼlum boʻldi. Fuqaroning soʻzlariga koʻra, issiqxona ehtiyoji uchun foydalanilgan gaz isteʼmoli qarzdorlik sabab 2016 yil 16 iyun kuni ogohlantirishsiz tarmoqdan uzilgan. Gaz idorasi maʼlumotlari asosida 242 ming soʻm qarzdorlik toʻlanadi. Biroq maʼlum muddat oʻtgach, xonadon sohibining xatti-harakatlariga nisbatan dalolatnoma tuzilib, ish sudga oshiriladi. Oqibatda isteʼmolchi Oʻzbekiston Respublikasi Maʼmuriyjavobgarlik toʻgʻrisidagi kodeksining 101-moddasiga asosan davlatga yetkazilgan 4 million 482 ming 285 soʻm miqdoridagi moddiy zararni qoplash majburiyatini oladi. Oʻzbekiston Respublikasi Oliy sudiga qilingan murojaat sabab ayblov va sud qarori bekor qilinadi. 4 nafar farzandni tarbiyalayotgan vaqtincha ishsiz xonadon sohiblari issiqxonani tiklashi, gaz tarmogʻiga qaytadan ulanishida amaliy yordam soʻrab murojaat qildi. Mutasaddilar tegishli maslahat va koʻrsatmalar berdi.
Aholi bilan uchrashuvlar kunning ikkinchi yarmida Xatirchi tumanida davom etdi. Unda fuqarolarning muammolari oʻrganilib, aksariyatiga huquqiy yechim topildi.

Доверие народа – важнейший фактор
В Карманинском районе Навоийской области при участии ответственных работников Высшего судейского совета Республики Узбекистан, Верховного суда и Генеральной прокуратуры проведены выездной прием и открытая беседа с жителями города Навои, Карманинского, Кызылтепинского и Навбахорского районов.
Важной правовой основой в данном направлении служит Указ Президента нашей страны “О мерах по дальнейшему совершенствованию судебно-правовой системы и повышению доверия к органам судебной власти” от 13 июля нынешнего года, принятый в целях обеспечения открытости и прозрачности судебно-правовой системы страны. В частности, переход судов от системы наказаний к системе взаимного примирения, восстановления справедливости, помилования служит эффективным фактором укрепления доверия населения к государству, предоставления еще одного шанса обвиняемому и направления его на верный путь.
Заместитель председателя Верховного суда Республики Узбекистан Б.Исаков отметил, что внесение в национальное законодательство нормативного акта о медиации способствует достойному разрешению различных конфликтных ситуаций, достижению взаимной договоренности, предотвращению наказания и других мер.
На открытом диалоге и выездном приеме были изучены предложения и суждения граждан, волнующие их на протяжении долгих лет проблемы, ожидающие своего решения актуальные вопросы, а также случаи недовольства вынесенными судебными органами решениями и вердиктами. Ответственные лица имеющихся четырех судов заслушали все обращения и дали на них законные ответы и правовую консультацию.
В частности, жителем махалли “Юкори Бешработ” Навбахорского района Мадаминжоном Бердирасуловым и его отцом Туйгуном Махмудовым выражена благодарность председателю Верховного суда Республики Узбекистан. Дело в том, что 19 мая нынешнего года Мадаминжон на машине марки “Tiko” сбил по неосторожности гражданина, передвигавшегося по дороге на велосипеде. В результате тот получил легкое телесное повреждение. В отношении водителя возбуждено уголовное дело. В ходе проведенного районным судом выездного приема дело было закрыто после достижения взаимного примирения пострадавшего и обвиняемого. Тем самым предотвращено превращение одного человека в преступника из-за неосторожности, что могло бы отразиться на будущем и судьбе его детей.
Выявилось, что обращение Гулистон Жуматовой, которая наладила семейное предпринимательство, создав теплицу на своем дачном участке в садово-виноградарском хозяйстве “Хосил” города Навои, оставалось без внимания вот уже на протяжении нескольких лет. По словам гражданки, газоснабжение, используемое для потребностей теплицы, из-за задолженности 16 июня 2016 года было без предупреждения отключено от сети. На основе сведений предприятия газоснабжения, задолженность на сумму 242 тысячи сумов была выплачена. Несмотря на это, через некоторое время в отношении действий владелицы дома составляется акт, и дело передается в суд. В результате, согласно статье 101 Кодекса об административной ответственности Республики Узбекистан, на потребителя возлагается обязанность по возмещению нанесенного государству ущерба на сумму 4 миллиона 482 тысячи 285 сумов. После обращения в Верховный суд Республики Узбекистан обвинение и решение суда были аннулированы. Временно безработные владельцы теплицы, воспитывающие 4 детей, обратились за практической помощью в восстановлении теплицы, подключении к газовой сети. Уполномоченными лицами даны соответствующие рекомендации.
Встречи с населением во второй половине дня продолжились в Хатырчинском районе. На мероприятии были изучены проблемы граждан, по большинству из них найдены правовые решения.