Namangan viloyatida kam ta’minlangan va nogironligi bor xotin-qizlardan bir guruhiga bepul va imtiyozli kredit asosidagi arzon uy-joylarning kalitlari topshirildi.
Shu munosabat bilan To‘raqo‘rg‘on tumanida tashkil etilgan tadbirda davlat va jamoat tashkilotlari vakillari, mehnat faxriylari, yoshlar hamda ommaviy axborot vositalari xodimlari ishtirok etdi.
Tadbirda mamlakatimizda aholini ijtimoiy muhofaza qilish davlatimiz siyosatining ustuvor yo‘nalishi ekanligi, xususan, kam ta’minlangan va jismoniy imkoniyati cheklangan yurtdoshlarimizni moddiy va ma’naviy qo‘llab-quvvatlash, ularning jamiyatda o‘z o‘rnini topishi borasida izchil ishlar amalga oshirilayotgani ta’kidlandi.
– Ayniqsa, keyingi yillarda kam ta’minlangan oilalar, nogironligi bor kishilarni imtiyozli ravishda uy-joy bilan ta’minlash, jismoniy, aqliy imkoniyatiga yarasha mehnat bilan band bo‘lishi uchun sharoitlar yaratish borasida hech qaysi bir davlatda bo‘lmagan ishlar amalga oshirilmoqda, – deydi mehnat faxriysi D.Dadajonova. – Men ham bir vaqtlar yuqori lavozimlarda ishlaganman. O‘sha paytlarda o‘zimiz xohlasak, muhtojlarga yordam berishni o‘ylasak ham shunday ishlarni qila olmas edik, siyosiy jihatdan ham, iqtisodiy jihatdan ham bunday tadbirlarning iloji yo‘q edi. Demak, bu mustaqillik bergan imkoniyatlar samarasidir. Qani endi, o‘sha paytlardagi kuch-g‘ayratim hozir ham bo‘lsa-yu, mana endi ishlasam...
Tadbirda viloyat ishchi guruhlarining o‘rganishlari, xalq qabulxonalari va mahalliy hokimliklarga tushgan murojaatlar asosida maxsus ishchi komissiyasi tomonidan shakllantirilgan ro‘yxatga muvofiq, 90 nafar kam ta’minlangan va nogironligi bor xotin-qizlarga mavjud ichki imkoniyatlardan foydalanib barpo qilingan uy-joylarning kalitlari topshirildi.
– Bu biz uchun bir umrlik sovg‘a bo‘ldi, – deydi Mingbuloq tumanida istiqomat qiluvchi uy bekasi F.Shermatova. – Shunday mehr-oqibat, g‘amxo‘rliklar uchun Prezidentimiz, xalqimiz, viloyatimiz rahbarlaridan minnatdorman.

В Наманганской области группе малообеспеченных и имеющих инвалидность женщин вручили ключи от доступного жилья, предоставленного бесплатно или на основе льготного кредита.
В состоявшемся в этой связи мероприятии приняли участие представители государственных и общественных организаций, ветераны труда, молодежь, работники средств массовой информации.
На мероприятии отмечалось, что в нашей стране социальная защита населения является одним из приоритетных направлений политики государства, в частности, проводится работа по материальной и моральной поддержке малообеспеченных соотечественников, граждан с ограниченными физическими возможностями, содействию в обретении ими достойного места в обществе.
- В последние годы в нашей стране проводится работа по обеспечению малообеспеченных семей, инвалидов жильем на льготных условиях, их трудоустройству, - говорит ветеран труда Д.Дадажонова. - Это результат возможностей, предоставленных независимостью.
На мероприятии в соответствии с проведенным рабочими группами изучением и перечнем, составленным специальной рабочей комиссией на основе поступивших в народные приемные и местные хокимияты обращений, 90 малообеспеченным и имеющим инвалидность женщинам вручили ключи от домов.
- Для нас это подарок на всю жизнь, - говорит домохозяйка из Мингбулакского района Ф.Шерматова. - За любовь и заботу мы благодарны Президенту, народу и руководству области.