Ўзбекистон Республикаси Президентининг Қорақалпоғистон Республикасидаги Халқ қабулхонаси ташаббуси билан Элликқалъа туманида сайёр қабул бўлиб ўтди.
Тадбирда тумандаги 4 та сектор раҳбарлари, Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси ва туман Кенгаши депутатлари, корхона, муассаса, жамоат ташкилотлари ва оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этди.
Сайёр қабул давомида фуқаролардан асосан соғлиқни сақлаш, тижорат банкларидан кредит олиш, ишга жойлашиш, уй-жой, моддий ёрдам, йўлларни таъмирлаш, тоза ичимлик суви билан таъминлаш, тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш ҳамда коммунал хизмат масалаларга оид мурожаатлар келиб тушди. Жумладан, тумандаги “Сахтиён” шаҳарча фуқаролар йиғинида истиқомат қилувчи Икрам Йулдашев электр таъминоти, “Ақчакўл” овулидан Жаҳонгир Рустамов ўз мутахассислиги бўйича ишга жойлашиш, туман марказидан Донахон Қурбанова тижорат банкидан кредит олиш, Зулфия Юсупова даволаниш, “Амиробод” овулидан Муқаддас Султанбоева савдо дукони учун ер ўрни ажратиш масаласида ёрдам сўраб мурожаат қилдилар. Қабулда 21 та масала бўйича мурожаат жойида ҳал қилинди. Ечими маълум вақт талаб этиладиган 18 та мурожаат бўйича тегишли ташкилотларга кўрсатмалар берилиб, ижроси Халқ қабулхонаси томонидан назоратга олинди.
Сайёр қабулдан сўнг туман ҳокими Сейдамат Авезов ва Ўзбекистон Республикаси Президентининг Қорақалпоғистон Республикасидаги Ҳалқ қабулхонаси вакиллари бир қатор тадбиркорлик субъектларида бўлиб, улардаги бандлик масаласи билан танишди.
Ижтимоий муҳофазага муҳтож ёшлар, “Темир дафтар” руйхатидаги оила фарзандлари хонадонларига ташриф буюрди ва уларнинг мурожаатларини тингланди. Уларнинг ечими буйича маъсулларга топшириқлар берилди ва қимматбаҳо совғалар топширилди.
Бундан сўнг тумандаги “Бўстон Мега текстиль”, “Бўстон Оптимал текстил” корхоналарида, “Эксим голд” масъулияти чекланган жамиятига қарашли иссиқхонада, “Ёшлар меҳнат гўзари”иш фаолияти билан яқиндан танишдилар. Бандлиги таъминланган ёшлар билан мулоқатда бўлиб, уларнинг муаммолари ечишимига амалий ёрдам қилинадиган бўлди.

Изучены проблемы женщин и молодежи
По инициативе Народной приемной Президента Республики Узбекистан в Республике Каракалпакстан в Элликкалинском районе состоялся выездной прием.
В мероприятии участвовали руководители секторов, депутаты Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан и районных Кенгашей народных депутатов, представители предприятий и общественных организаций.
Население интересовали вопросы, касающиеся здравоохранения, банковских кредитов, трудоустройства, коммунальных услуг, материальной помощи, ремонта дорог, обеспечения питьевой водой. Житель схода граждан поселка “Сахтиён” Икрам Юлдашев обратился за помощью в обеспечении электроэнергией, Джахонгир Рустамов из села Акчакуль – в трудоустройстве по специальности. Донохон Курбанова просила помочь получить кредит, Зульфия Юсупова – лечение, а Мукаддас Султанбаева - землю для открытия магазина.
21 вопрос решен во время выездного приема. По 18 обращениям, решение которых требует время, были даны указания соответствующим организациям. Народной приемной установлен контроль за их исполнением.
После выездного приема хоким района Сейдамат Авезов и представители Народной приемной Президента Республики Узбекистан в Республике Каракалпакстан посетили предпринимателей, а также нуждающихся в социальной защите молодых людей, детей из “железной тетради”. По их решению даны поручения ответственным лицам. Женщинам и молодежи переданы ценные подарки.
На предприятиях “Бустон Мега текстиль”, “Бустон Оптимал текстил”, в теплицах “Эксим голд”, молодежном гузаре пообщались с молодыми людьми, занятость которых обеспечена, выразили готовность оказать практическую помощь.