Бирлик, ҳамжиҳатлик ва меҳр-оқибатда ҳикмат кўп
Афсуски, 2020 йил жуда оғир келди. Коронавирус балоси, у келтирган ижтимоий-иқтисодий инқироз етмаганидек, бир ҳафта ичида Бухоро ва Сирдарё вилоятларида табиий-техноген офатлар рўй берди.
Президент Шавкат Мирзиёев иккала жойга ҳам зудлик билан етиб бориб, вазиятни ўз назоратига олган эди. “Сабр қилиб, оғирликни елкамизга олиб, чидашимиз керак. Биронта хонадон, биронта одам эътиборсиз қолмайди”, деган эди Президент ўшанда.
Аввало, энг катта оғирликни давлатимиз раҳбари ўз зиммасига олди. Талафот оқибатларини бартараф этиб, ҳаётни тиклаш ишларига бош-қош бўлди. Бу эса жабрдийдаларга кучли далда ва мадад бўлиб, бутун халқимиз бирлашди. Кимдир маблағи, кимдир меҳнати билан ёрдамга келди.
Сардоба сув омбори тўғонининг ёрилиши оқибатида 2 минг 211 та хонадон яроқсиз ва 2 минг 499 таси таъмирталаб ҳолатга келиб қолган эди. Давлатимиз раҳбари ўшанда бу аҳволни кўриб, вайрон бўлган маҳаллаларни нафақат олдинги ҳолатига қайтариш, балки ундан-да яхши қилиш, ҳамманинг ҳаваси келадиган масканга айлантиришга ваъда берган эди.
Шу мақсадда учта ҳудуд танланиб, 50 гектар майдонда 86 та 5 қаватли уй-жой барпо этилди. Хусусан, Сардоба тумани "Дўстлик" маҳалласида 37 та, Мирзаобод тумани "Ҳақиқат" маҳалласида 40 та ҳамда "Навбаҳор" маҳалласида 9 та уй-жой қурилди. Уларда жами 2 минг 640 хонадон бор.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ушбу бунёдкорлик ишлари билан танишиш мақсадида 13 октябрь куни яна Сирдарё вилоятига келди. Давлатимиз раҳбари дастлаб Мирзаобод туманидаги "Ҳақиқат" маҳалласига ташриф буюрди.
– Сув тошқини жуда катта талафот бўлди. Ҳам фожиа оқибатларини бартараф этиш, ҳам қисқа муддатда одамларни рози қилишимиз керак эди. Бунга унча-мунча давлатнинг дош бериши ўзи бўлмайди. Ҳар бир одам билан гаплашдик. Вазирликлар, ҳудудларни жалб қилиб, тезкор иш ташкил этилди. Совуқ кунларга қолдирмасдан, оилаларни уй билан таъминлашга эришдик. Энг катта масала – одамларнинг кўнглидаги ғашлик кетди, улар рози бўлди, – деди Шавкат Мирзиёев.
Илгари бу жойлардаги кўп уйларда табиий газ йўқ эди. Энди газ, сув, электр энергияси ва бошқа коммуникациялар билан таъминланган. Яна бир муҳим томони – янги уй эгаларининг аввалги ҳовлилари ҳам ўзларида қолди.
Давлатимиз раҳбари ўша қийин кунларда бутун халқимиз жипслашиб ҳаракат қилганига катта эътибор қаратди.
– Бутун мамлакатимиздан мутахассислар келди. Бу ерда Қорақалпоғистон ва ҳар бир вилоятнинг ўз кўчаси бор. Бирлашсак, меҳрли бўлсак, кўп ишларни амалга оширишимизга ҳамма инонади, – дея таъкидлади Шавкат Мирзиёев.
Кўп қаватли уйлар шинам, ҳовлилари обод. Бу маҳалла Янги Ўзбекистон, деб номланган.
– Янги Ўзбекистон дейилганида ҳам маъно бор. Агар халқимизга маъқул бўлса, бундай уйларни бошқа ҳудудларда, аҳоли зич шаҳарларда ҳам қурамиз. Ҳар бир мавзе ёнида иш ўринлари ҳам ташкил этамиз. Умуман олганда, қуриш ва яшаш маданиятимиз ўзгариши керак, – деди Президент.
Янги мавзеда маҳалла гузари, дўкон, кутубхона, болалар майдончалари барпо этилган. Уйларга хизмат кўрсатувчи сервис компанияси ташкил қилинган.
Турар жойларни эксплуатация қилиш тизимини самарали йўлга қўйиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Давлатимиз раҳбари шундан сўнг Оқолтин туманидаги “Нурафшон орзу бўстони” фермер хўжалиги даласида бўлиб, пахта ҳосилини кўздан кечирди.
Бу ғўзаларни етиштиришнинг ўзи бўлгани йўқ. Сардоба сув омбори тошқини қишлоқ хўжалигига ҳам катта зарар етказган эди. Хусусан, Сардоба, Мирзаобод ва Оқолтин туманларидаги 20 минг гектарга яқин экин майдонини сув босганди.
Ҳосилни асраб қолиш учун кўчма насослар ёрдамида сув қочирилиб, ер культивация ва чопиқ қилинди. Имконсиз жойларда пайкаллар бузилиб, қайтадан бошқа экинлар экилди. Қийғос очилган пахта ана шундай машаққатли меҳнат натижасидир.
“Нурафшон орзу бўстони” фермер хўжалиги “Оқолтин АПК” пахта тўқимачилик кластерининг ҳамкори.
Шу ерда кластерлар раҳбарлари ва фермерлар билан мулоқот бўлди. Пахтани қайта ишлаб, хомашёни тайёр маҳсулотга айлантириб, қўшимча қиймат яратиш муҳимлиги таъкидланди.
– Кластер ва манфаатдорлик – Ўзбекистон қишлоқ хўжалигининг келажаги. Илм-фан ва инновацияларни жорий этмай туриб, бу соҳани рақобатбардош қилиб бўлмайди, – деди Президент.
Мазкур кластер томонидан 2021-2022 йилларда амалга ошириладиган лойиҳалар ҳақида маълумот берилди. Хусусан, Оқолтин туманида йилига 30 минг тонна чигитни қайта ишлаш бўйича қиймати 4 миллион доллар ҳамда 50 минг тонна донни қайта ишлаш бўйича қиймати 5,8 миллион доллар бўлган лойиҳалар амалга оширилиши режалаштирилган.
Давлатимиз раҳбари Сирдарё вилоятининг Оқолтин туманидаги "Янги Тошкент" маҳалласини бориб кўрди.
Бу ерда 130 та коттеж таъмирланиб, коммуникация тармоқлари тикланган. Янги маҳалла гузари, савдо ва маиший хизмат шохобчалари, кутубхона, спорт мажмуаси, ички йўллар қурилган.
Президент Шавкат Мирзиёев қурилиш ва ободонлаштириш ишларини кўздан кечирди. Аҳоли билан суҳбатлашди.
– Бу ерга келганимда вазият жуда ачинарли эди. Бу менинг уйим, жигарларим, фарзандларим, деб юрагимдан ўтказдим. Пул топиш, ташкил қилиш осон бўлгани йўқ. Худога шукр, ҳаммаси ортда қолди. Бу уйлар сизларга буюрсин. Энди бу ободликни асраб, яхши яшаб, яхши тўйлар қилинглар. Ўзи менинг энг катта мақсадим – ёшларни бахтли кўриш, – деди давлатимиз раҳбари.
Маҳаллада “Нафис либослар” тикувчилик корхонаси ҳам ташкил этилди. Унда 50 нафардан зиёд хотин-қиз иш бошлади. Президентимиз улар билан суҳбатлашди.
– Хотин-қизларга эътиборни янада кучайтирамиз. Аёлни рози қилолсак, жамиятимиз файзли бўлади, ҳамма режаларимизни амалга ошира оламиз, – деди Шавкат Мирзиёев.
Корхона келгуси йили тўлиқ қувватга чиққач, йилига 500 минг дона маҳсулот ишлаб чиқарилади. Уларнинг бир қисмини экспорт қилиш режалаштирилган. Давлатимиз раҳбари оилавий поликлиникага кириб, соғлиқни сақлаш ходимлари билан суҳбатлашди. Тиббиёт билан спорт ҳамоҳанглигини кучайтириб, одамларни соғлом турмуш тарзига одатлантириш, аҳолининг умрини узайтириш масалалари юзасидан сўз юритилди.
– Кўп юриш билан тўғри овқатланиш маданиятини йўлга қўйиб олсак, тиббиётдаги 30-40 фоиз масалани ҳал қилган бўламиз, – деди Шавкат Мирзиёев.
Бу борадаги тарғиботни кенгайтириш, рағбатлантириш механизмларини ишлаб чиқиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Президент Шавкат Мирзиёев Сардоба туманидаги “Сардоба Оқсарой текстиль” корхонаси фаолияти билан танишди.
“Oqsaroy klaster” масъулияти чекланган жамият таркибидаги мазкур корхона йилига 3,5 миллион долларлик тайёр мато ва кийимлар ишлаб чиқариш қувватига эга. Маҳсулотларни 100 фоиз экспорт қилиш мўлжалланган. Туркиядан замонавий тикув машиналари ва энергиятежамкор совутиш тизими келтириб ўрнатилган. Лойиҳанинг биринчи босқичида 500 та иш ўрни яратилган.
Давлатимиз раҳбари бу ерда фаолият бошлаган хотин-қизларни янги уй ва иш жойлари билан табриклади.
– Фожиа юз берган кунлари баъзи одамларда эртанги кунга ишонч йўқолиб қолган эди. Бугун сизларнинг кўзингизда ишонч учқунларини кўриб турганимдан хурсандман. Аёллар ишласа, кайфияти яхши бўлади. Аёлнинг кайфияти яхши бўлса, фарзандларининг кайфияти, тарбияси яхши бўлади, оилада, жамиятда муҳит ўзгаради. Шунинг учун хотин-қизларга иш ўринларини кўпайтиришга ҳаракат қиляпмиз, – деди Шавкат Мирзиёев.
Шу ерда тўқимачилик маҳсулотлари ишлаб чиқаришни кенгайтириш, енгил саноатда қўшимча қиймат занжирини яратиш бўйича лойиҳалар тақдимоти ўтказилди.
Давлатимиз раҳбари 15 май куни Сардоба туманида бўлганида “Дўстлик” маҳалласида янги уйлар қурилишига тамал тоши қўйган эди. Қисқа вақтда бу ерда 1 минг 480 хонадонли 37 та турар жой қуриб битказилди.
Президент Шавкат Мирзиёев бу галги ташрифи чоғида мазкур замонавий мавзени кўздан кечирди.
Уйлар беш қаватли бўлиб, икки ва уч хонали квартиралардан иборат. Турар жойларни қуришда энергиятежамкор материаллардан фойдаланилган. Янги мавзеда барча коммуникация тармоқлари мавжуд. Маҳалла гузари, болалар майдончалари қурилиб, ҳудуд ободонлаштирилган.
Хонадонлар тайёр ҳолда, тошқиндан жабрланган оилаларга бепул топширилади. Олдин мазкур маҳаллада яшаган Бахтиёр ва Қимматхон Мирзаевлар оиласига ҳам уч хонали квартира ажратилган. Давлатимиз раҳбари ушбу хонадонга кириб, шароитларни кўздан кечирди.
Президент Шавкат Мирзиёев “Дўстлик” маҳалласида сирдарёлик фаоллар, сув тошқинидан жабрланган одамлар билан учрашди.
Давлатимиз раҳбари сўзининг аввалида вилоят аҳли билан шундай ободликда, ёруғ юз билан кўришиб турганидан хурсандлигини билдирди.
– Охирги беш ойда ҳаммамиз синовдан ўтдик. Ҳамжиҳат бўлиб, матонат, меҳнат билан шароитни тикладик, янги уйлар, йўллар қурилди. Бугун бу ишларни кўриб, албатта хурсанд бўлдим. Лекин менга энг катта куч, қувонч берган нарса одамларнинг кайфияти бўлди, – деди Шавкат Мирзиёев.
Сардоба сув омбори тўғони уй-жойлар, ижтимоий объектлар ва қишлоқ хўжалиги майдонларига катта зарар етказган эди. Ҳукумат комиссияси тузилиб, унинг оқибатларини бартараф этишга барча куч ва воситалар жалб қилинди. Сув босган маҳаллалар аҳолиси хавфсиз ҳудудларга эвакуация қилиниб, бошпана ва озиқ-овқат билан таъминланди. Фавқулодда вазиятлар вазирлиги, Сув хўжалиги вазирлиги, Мудофаа вазирлиги, ҳуқуқ-тартибот идоралари, қурилиш-таъмирлаш ташкилотлари ва маҳаллий ҳокимликлар ўзаро мувофиқ ҳаракат қилиб, турмуш шароитлари қисқа муддатда тикланди.
Учта янги мавзе барпо этилди. Боғча ва мактаблар, коллежлар ва соғлиқни сақлаш муассасаларида қурилиш-таъмирлаш ишлари олиб борилди. Сув босган ҳудудлар бугун аввалгидан-да яхшиланиб, янги қиёфага эга бўлди.
– Халқимиз розилигини биринчи кундан асосий мақсадимиз, шиоримиз этиб танлаганмиз. Қийин, лекин шунинг учун ишлаяпмиз. Сирдарёдаги қурилишлар, ўзгаришлар шу билан чекланиб қолмайди, яна давом этади. Бунинг учун катта марралар белгилаганмиз, – деди Президент.
Учрашувда сув тошқинидан жабр кўрган Сардоба, Оқолтин ва Мирзаобод туманлари аҳолисининг яшаш шароитларини яхшилаш, уй-жойлар қуриш ва таъмирлаш, аҳоли саломатлигини ҳимоя қилиш, инфратузилма объектларини тиклаш, янги иш жойлари яратиш бўйича амалга оширилаётган ишлар ҳақида айтиб ўтилди. Мутасадди вазирликлар вилоят фаолларига бу борада бажарилган ишлар ва режалаштирилган лойиҳалар ҳақида тақдимот қилди.
Учрашувда сўзга чиққанлар юртимизда биронта инсонни, биронта ҳам оилани ҳар қандай фалокат ва муаммо қаршисида ёлғиз қолдирмаймиз, барча зарур ёрдамни албатта кўрсатамиз, деган холис, пок ва эзгу ният билан иш олиб борилгани, бунинг самарасида кўзлаган марраларга эришилгани таъкидланди.
Хусусан, Президентимиз шахсан бош-қош бўлиб, уй-жойсиз қолган одамларни ёғин-сочинли кунларга қолдирмасдан, бошпана билан таъминлаш учун катта ишлар амалга оширилгани қайд этилди.
Пандемия шароитига қарамасдан, бугун Сирдарё вилоятида амалга оширилган беқиёс бунёдкорлик ишлари, халқимизнинг яратувчанлик руҳи, бизнинг улуғ қудратимизни, нималарга қодир эканимизни яна бир бор намоён этди. Бу сирдарёликлар руҳини чексиз шод этиб, эртанги кунга, халқимиз фаровонлигига қаратилган ислоҳотларга ишончини мустаҳкамлади.

Прочность государства и единство народа испытываются в трудные времена.
К сожалению, 2020 год принес немало испытаний. На фоне социально-экономического кризиса, вызванного коронавирусом, за одну неделю в Бухарской и Сырдарьинской областях произошли стихийное бедствие и техногенная катастрофа.
Президент Шавкат Мирзиёев немедленно прибыл в эти регионы и взял ситуацию под контроль. «Мы должны проявить выдержку, поднять и стойко нести это бремя. Ни одна семья, ни один человек не останутся без внимания», - сказал тогда Президент.
Личное участие главы государства в организации ликвидации последствий и восстановления нормальной жизни стало сильной поддержкой для пострадавших. Наш народ объединился и пришел на помощь соотечественникам: кто помог деньгами, а кто – своим трудом.
В результате прорыва дамбы Сардобинского водохранилища 2 211 домов пришли в негодное для проживания состояние, 2 499 получили значительные повреждения. Ознакомившись с масштабом разрушений, Президент пообещал не только восстановить пострадавшие махалли, но и сделать их лучше, превратить в образцовые населенные пункты.
На отобранных для этого трех массивах площадью 50 гектаров было возведено 86 пятиэтажных домов: 37 – в махалле «Дустлик» Сардобинского района, 40 – в махалле «Хакикат» и 9 – в махалле «Навбахор» Мирзаабадского района. Всего сдано 2 640 квартир.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в целях ознакомления с проделанной созидательной работой 13 октября вновь посетил Сырдарьинскую область. Сперва глава государства побывал в махалле "Хакикат" Мирзаабадского района.
- Разрушения от наводнения были огромными. Нам необходимо было как устранить последствия трагедии, так и нормализовать жизнь людей в сжатые сроки. Не каждому государству по плечу такая задача. Мы поговорили со всеми пострадавшими. Были задействованы силы министерств и регионов, налажена оперативная работа. Нам удалось обеспечить семьи жильем до наступления холодных дней. Самое главное - у людей прошло беспокойство, они довольны, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Прежде многие дома здесь не снабжались природным газом. Сегодня сюда подведены газ, вода, электричество и другие коммуникации. Важно и то, что за хозяевами новых квартир остались их прежние дома, недалеко от которых и возведены все три массива.Глава государства особо подчеркнул сплоченность нашего народа в то непростое время.
- Специалисты приехали со всей страны. Здесь есть улица Каракалпакстана и каждой области. Все убедились - если мы объединимся, будем заботиться друг о друге, то способны сделать многое, и в этом наша сила, - заявил Шавкат Мирзиёев.
Дома уютны, прилегающая территория благоустроена. Новая махалля получила название «Янги Узбекистон».
- Название «Янги Узбекистон» дано неспроста. Если этот опыт понравится людям, мы построим дома такого типа и в других регионах, в городах с высокой плотностью населения. И рядом с каждым массивом создадим рабочие места. В целом нам необходимо менять культуру строительства и жизни, - отметил Президент.
На территории нового массива возведены махаллинский гузар, магазин, библиотека, детские площадки. Создана отдельная компания по их обслуживанию.
Даны указания по организации эффективной эксплуатации домов.
Продолжая поездку в Сырдарьинскую область, глава государства посетил поле фермерского хозяйства «Нурафшон орзу бустони» в Акалтынском районе, осмотрел урожай хлопка.
Прорывом Сардобинского водохранилища нанесен большой ущерб и сельскохозяйственным угодьям. В частности, под водой оказались около 20 тысяч гектаров посевных земель в Сардобинском, Мирзаабадском и Акалтынском районах.
Для сохранения посевов воду откачивали переносными насосами, затем проводили культивацию и вспашку земли. Там, где это было невозможно, поля были расчищены и засеяны заново. Именно благодаря этой упорной работе удалось вырастить урожай хлопка.
Фермерское хозяйство «Нурафшон орзу бустони» является партнером хлопково-текстильного кластера «Околтин АПК».
Состоялась беседа с руководителями кластеров и фермерами. Отмечена важность создания цепочки добавленной стоимости за счет переработки хлопка и превращения сырья в готовый продукт.
- Кластер и материальный стимул - будущее сельского хозяйства Узбекистана. Без внедрения науки и инноваций эта отрасль не сможет стать конкурентоспособной, - сказал Президент.
Представлена информация о проектах, которые будут реализованы данным кластером в 2021-2022 годах. В частности, в Акалтынском районе планируется реализовать проекты по переработке 30 тысяч тонн семян хлопчатника и 50 тысяч тонн зерна в год стоимостью 4 и 5,8 миллиона долларов соответственно.
Глава государства посетил махаллю «Янги Тошкент» в Акалтынском районе Сырдарьинской области. Здесь отремонтировано 130 коттеджей, восстановлены инженерно-коммуникационные сети. Построены новый махаллинский гузар, пункты торговли и бытового обслуживания, библиотека, спортивный комплекс, внутренние дороги.
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с проделанной работой, поговорил с местными жителями.
- Когда я приезжал сюда в прошлый раз, ситуация была очень плачевной. Переживал так, будто пострадали мой дом, мои близкие, мои дети. Найти деньги, организовать работу было не совсем просто. Слава Богу, все позади. Пусть эти дома послужат вам во благо! Желаю, чтобы вы здесь жили в достатке и проводили свадьбы. Моя самая большая цель - видеть нашу молодежь счастливой, - сказал глава государства.
Кроме того, в махалле организовано швейное предприятие «Нафис либослар». Здесь начали работать более 50 женщин и девушек. Президент побеседовал с коллективом.
- Мы усилим внимание к женщинам на порядок. От их счастья зависит процветание нашей страны, реализация всех наших планов, - заявил Шавкат Мирзиёев.
Когда предприятие выйдет на полную мощность, оно будет способно производить 500 тысяч единиц продукции в год. Часть товаров планируется экспортировать.
Глава государства посетил семейную поликлинику и побеседовал с медицинскими работниками. Обсуждены вопросы расширения участия медицины в формировании здорового и способствующего долголетию образа жизни, популяризации физической активности.
- Если будем пропагандировать пользу от ходьбы и культуру правильного питания, то решим 30-40 процентов проблем в медицине, - подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
Даны указания по усилению разъяснительной работы в этом направлении, разработке механизмов стимулирования.
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью предприятия «Сардоба Оксарой текстиль» в Сардобинском районе. Предприятие, созданное обществом с ограниченной ответственностью «Oqsaroy klaster», способно производить в год ткани и готовую одежду на сумму 3,5 миллиона долларов. Продукцию планируется в полном объеме поставлять за рубеж. Здесь установлены современные швейные машины и энергоэффективная система охлаждения из Турции. На первом этапе проекта было создано 500 рабочих мест. Глава государства поздравил работниц предприятия с новыми домами и рабочими местами.
- В дни трагедии некоторые люди потеряли уверенность в завтрашнем дне. Сегодня мне доставляет радость видеть эту уверенность в ваших глазах. Когда женщины имеют работу, у них хорошее настроение. Когда женщины в добром расположении духа, славное воспитание и у детей, а все это благотворно влияет на семью и общество. Именно поэтому мы стараемся создавать больше рабочих мест для женщин, - отметил Шавкат Мирзиёев в беседе с коллективом предприятия.
Здесь же состоялась презентация проектов по расширению производства текстильной продукции, созданию цепочки добавленной стоимости в легкой промышленности.
В ходе посещения Сардобинского района 15 мая глава государства заложил первый камень в строительство новых домов в махалле «Дустлик». За короткое время здесь сооружено 37 пятиэтажных домов на 1 480 квартир.
В ходе нынешнего визита Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с этим современным массивом. Квартиры в пятиэтажных домах состоят из двух и трех комнат. При строительстве жилья использовались энергосберегающие материалы. Новый массив подключен ко всем необходимым коммуникациям. Возведены также махаллинский гузар, детские площадки, придомовая территория благоустроена.
Данные квартиры с готовым ремонтом бесплатно предоставляются пострадавшему от наводнения населению. В числе получивших «трешку» - семья Бахтиёра и Кимматхон Мирзаевых. Глава государства зашел к ним в гости и ознакомился с созданными условиями.
Президент Шавкат Мирзиёев в махалле "Дустлик" провел встречу с активом Сырдарьинской области, пострадавшими от наводнения жителями.
В начале своего выступления глава государства отметил, что рад возможности встретиться с людьми в такой благоустроенной атмосфере, в приподнятом настроении.
– За последние пять месяцев мы все прошли испытание на прочность. Усердно работали плечом к плечу и восстановили условия, построили новые дома, дороги. Очень приятно видеть сегодня результаты этой работы. Но настроение людей – это именно то, что больше всего радует и прибавляет сил, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Прорывом дамбы Сардобинского водохранилища был нанесен серьезный ущерб жилым домам, социальным объектам и сельскохозяйственным угодьям. Была создана правительственная комиссия, задействованы все силы и средства для устранения последствий катастрофы. Жители затопленных махаллей были эвакуированы в более безопасные районы, обеспечены кровом и продовольствием. Министерство по чрезвычайным ситуациям, Министерство водного хозяйства, Министерство обороны, правоохранительные органы, строительно-ремонтные организации и местные власти действовали согласованно, благодаря чему в короткие сроки жизнь здесь вернулась в нормальное русло.
Были возведены три новых массива. Построены и отремонтированы детские сады и школы, колледжи и медицинские учреждения. Пострадавшие районы стали намного краше.
- С первого дня мы избрали своим главным девизом, своей главной целью довольство людей. Достичь этого, разумеется, сложно, но мы не перестаем работать. Созидательная работа и изменения в Сырдарье на этом не остановятся, они будут продолжены. На этот счет у нас большие планы, - сказал Президент.
На встрече представлена информация о проводимой работе по улучшению условий жизни пострадавших от наводнения жителей Сардобинского, Акалтынского и Мирзаабадского районов, строительству и ремонту домов, охране здоровья населения, восстановлению инфраструктурных объектов, созданию новых рабочих мест.
Ответственные министерства провели для актива области презентацию проделанной в этом направлении работы и запланированных проектов.
Выступившие на встрече отметили, что работа велась с чистыми и добрыми намерениями, чтобы не оставить ни одного человека, ни одну семью в нашей стране наедине с бедой, обязательно оказать им всю необходимую помощь, в результате чего и были достигнуты поставленные цели. В частности, подчеркивалось, что Президент лично руководил масштабной работой для обеспечения людей, оставшихся без крова, жильем до наступления холодов.
Масштабная созидательная работа, проведенная в Сырдарьинской области, несмотря на пандемию, созидательный дух нашего народа и великая мощь страны вновь продемонстрировали, на что мы способны. Это безгранично обрадовало сырдарьинцев, усилило их веру в завтрашний день, реформы, направленные на благо народа.