Мамлакатимизда ердан унумли фойдаланиб, аҳолини бирламчи озиқ-овқат маҳсулотлари билан таъминлаш борасидаги саъй-ҳаракатлар ўз самарасини бермоқда.
Бу борада Тошкент вилояти Ўрта Чирчиқ тумани ҳокимлиги томонидан Ўзбекистон ёшлар иттифоқи туман кенгаши ва аҳоли бандлигига кўмаклашиш маркази билан бирга тизимли ишлар амалга оширилмоқда. Жумладан, «Ҳар бир ёшга бир гектар» лойиҳаси доирасида Фаровон маҳалласи ҳудудидан 21 гектар ер майдони 21 нафар ёшга ажратиб берилди. Ушбу ер майдонига дуккакли экинлар, полиз ва сабзавот экинлари экилди.
Пандемия оқибатида туман меҳнат бозорига қўшимча 150 нафардан ортиқ ишсиз ёш кириб келиши кутилмоқда. Ишсиз ёшлар бандлигини таъминлаш мақсадида туманда ишлаб чиқариш бирлашмаси (кооперация) тузилган. Мазкур кооперация томонидан «Янгиобод» маҳалла фуқаролар йиғини ҳудудида «Ўрта Чирчиқ ёшлар боғи» ташкил этилди. Унга 20 та камбағал оиланинг ёш фарзандлари 50 фоиз улуш билан аъзо бўлди. Қолган 50 фоизи тадбиркор Озода Эрматова улуши ҳисобланади.
Бугунги кунгача мазкур ер майдони 20 нафар ёшга 50 сотихдан бўлиб берилди. Ёшлар қовун, помидор, бақлажон, қалампир, ерёнғоқ ва 5 гектарда интенсив боғ ташкил этишни бошлаб юборди. Етиштириладиган ерёнғоқ келгусида Афғонистонга экспорт қилинади.
Касб-ҳунар коллежини 2014 йилда битириб, шу вақтга қадар вақтинчалик ишлар билан шуғулланган Бобир Собировга ҳам «Ёшлар боғи»дан ер ажратилди.
– Шу пайтгача доимий ишим ҳам, ерим ҳам йўқ эди, – дейди Б.Собиров. – Деҳқончилик учун ер олиш ниятим борлиги сабабли Халқобод маҳалласига қилган мурожаатим эътиборсиз қолмаганидан хурсандман. Аҳамиятли жиҳати, ажратилган ердан ҳеч қандай солиқлар олинмайди. 0,5 сотих ерга қўшимча даромад олиш мақсадида экспортга мўлжалланган соя экдим. Мавсум охирига қадар 2 тоннадан кўпроқ ҳосил олишни режалаштирганман. Тахминий ҳисобда соф фойдам 15 миллион сўм бўлади.
Июнь-август ойларида кооперацияга ажратилган ерларни суғоришда муаммолар кузатилар эди. Айни пайтда ернинг мелиоратив ҳолатини тиклаш, ирригация тизимини таъмирлаш, ерни тайёр ҳолга келтириш ишлари бошлаб юборилди.
Мутахассисларнинг таъкидлашича, ёшлар ушбу боғда яхши меҳнат қилса, камида 14 миллион сўмдан соф даромад олиши мумкин.

Ожидается богатый урожай на землях, выделенных для молодежи
Осуществляемые в нашей стране усилия по эффективному использованию земель и обеспечению населения продуктами питания дают ожидаемые результаты.
Хокимиятом Уртачирчикского района Ташкентской области совместно с районным советом Союза молодежи Узбекистана и центром содействия занятости населения осуществляется системная работа в данном направлении. В частности, в рамках проекта “Каждому молодому человеку – по одному гектару земли” 21 молодому человеку выделен 21 гектар на территории махалли "Фаровон". Здесь высажены бобовые, бахчевые и овощные культуры.
Ожидается, что из-за пандемии еще 150 молодых людей окажутся безработными. В целях обеспечения их занятости в районе создано производственное объединение (кооперация), которым на территории махалли "Янгиобод" создан "Ўрта Чирчиқ ёшлар боғи" ("Уртачирчикский молодежный парк"). Молодые люди из 20 бедных семей стали его членами с 50-процентной долей. Остальные 50 процентов принадлежат предпринимателю Озоде Эрматовой.
К настоящему времени по 50 соток данного земельного участка распределены среди 20 молодых людей. Молодежь приступила к выращиванию дынь, помидоров, баклажанов, перца, орехов, созданию интенсивного сада на 5 гектарах. Будущий урожай орехов намечено экспортировать в Афганистан.
Земельный участок на территории Молодежного парка выделен и Бобиру Собирову, окончившему профессиональный колледж в 2014 году и занимавшемуся до настоящего времени подработкой.
– До недавнего времени у меня не было ни постоянной работы, ни земли, - говорит Б.Собиров. - Рад, что мое обращение в махаллю "Халкобод" по поводу получения участка для земледелия не осталось без внимания. Примечательно, что с выделенного земельного участка не будут взиматься никакие налоги. Для получения дополнительного дохода посадил на 0,5 сотки экспортоориентированную продукцию - сою. До конца сезона планирую получить свыше 2 тонн урожая. Моя чистая прибыль составит примерно 15 миллионов сумов.
Для решения проблемы с орошением выделенных для кооперации земель начата работа по ремонту ирригационной системы, подготовке земли.
По словам специалистов, если молодые люди будут усердно трудиться на территории Молодежного парка, то смогут получать как минимум по 14 миллионов чистой прибыли.