Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев жойларда ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларнинг бориши, йирик лойиҳалар билан танишиш, халқ билан мулоқот қилиш мақсадида 21-22 май кунлари Андижон вилоятида бўлди.
Президентимиз ташрифнинг иккинчи куни Андижон шаҳрида вилоят ва туманлар ҳокимлари, иқтисодиёт тармоқлари раҳбарлари иштирокида йиғилиш ўтказди.
Коронавирус пандемияси туфайли бутун дунёга глобал инқироз таҳдид солиб турган бугунги кунда ҳар бир мамлакат ушбу қийин вазиятдан чиқиш йўлларини изламоқда. Барча халқларда катта ташвиш уйғотган ушбу синов, қолаверса, Бухоро ва Сирдарё вилоятларида юз берган офатлар ҳам халқимизнинг мардона иродасини бука олмади.
Юртдошларимиз бугунги жуда мураккаб вазиятда муқаррар хавф-хатар олдида довдирамасдан, янада жипс бўлиб, иқтисодиёт тармоқларини ривожлантириш, эртанги кун учун кафолатли турмуш шароити барпо этиш йўлида давлатимиз томонидан амалга оширилаётган тизимли ислоҳотларга камарбаста бўлмоқда.
Андижон вилоятида ҳам коронавирус карантинидан босқичма-босқич чиқиш жараёнида иқтисодиётни тўлиқ юргизиб юбориш, аҳоли бандлиги ва даромадини таъминлаш, эҳтиёжмандларга ёрдам бериш ва камбағалликни қисқартириш бўйича тизимли чора-тадбирлар белгиланган. Йиғилишда карантин талабларига қатъий риоя қилган ҳолда, мазкур йўналишдаги ишларни давом эттириш бўйича янги ёндашув ва вазифалар муҳокама этилди.
Давлатимиз раҳбари сўзининг бошида барчани Рамазон ҳайити билан муборакбод этди.
– Вақт шиддат билан ўтаяпти. Ҳар бир кун, ҳар бир дақиқа ғанимат. Пандемия туфайли кўпгина соҳалар ишламагани боис оилаларда қийинчиликлар бўлди. Карантин бўлишига қарамай, халқимиз билан бамаслаҳат эртанги кунимиз учун тезроқ режалар қилиб олмасак эртага кеч бўлади, – деди Президент.
Иқтисодиёт тармоқларини ривожлантириш, камбағалликни қисқартириш, иш ўринлари ташкил этиш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди. Андижон вилоятида 40 мингдан зиёд муҳтож оила борлиги, саноат лойиҳалари, қишлоқ хўжалиги ва томорқачилик, оилавий тадбиркорлик, ҳунармандчилик, ўзини ўзи банд қилиш ҳисобига уларга даромад манбаи яратиш зарурлиги таъкидланди.
– Бош вазир ўринбосарлари, ҳокимлар ва сектор раҳбарлари ҳар бир камбағал оила муаммоларини аниқ билиши, улар билан манзилли ишлаши керак, – деди Шавкат Мирзиёев.
Энди ҳар бир секторда «Камбағалликни қисқартириш штаби» ташкил этилиши белгиланди. Бу штабларга иқтисодиёт, молия, меҳнат, инвестиция, солиқ идоралари ва банк вакиллари бириктирилади. Уларнинг иш ҳақи эришилган натижаларига кўра берилади. Солиқ идоралари текширувчи эмас, тадбиркорга кўмакчи бўлади.
– Статистик рақамлар билан шу пайтгача тўғри йўналиш қилиб бўлмади, халқимиз манфаат кўрмади. Таклифлар туманлардан, одамларнинг ўзидан чиқиши керак. Вазирлар, раҳбарлар кабинетда эмас, ҳудудларда, узоқ қишлоқларда ишлаши зарур. Шундай оғир шароитда фидойи бўлмаган раҳбар – хиёнаткор. Шу халқ учун ойлик олиб юрибсизлар. Давлат идораси вакили халққа қанча яқин бўлса, жойларда шунча натижа бўлади, адолат мезони таъминланади, – деб таъкидлади Президент.
Йиғилишда вилоятда янги корхоналар ташкил этиш ва иш ўринларини кўпайтириш чора-тадбирлари батафсил муҳокама қилинди.
Жорий йилда 789 лойиҳа бўйича 7 триллион сўм инвестиция ўзлаштирилиб, 42 минг иш ўрни яратиш режалаштирилган. Тўқимачилик йўналишида умумий қиймати 106 миллион доллар бўлган 13 лойиҳа амалга оширилиб, ип-калавани қайта ишлаш даражаси 78 фоизга етказилади, 278 миллион долларлик экспорт таъминланади.
Қурилиш материаллари тармоғида 2020-2021 йилларда 74 лойиҳа самарасида 106 миллион долларлик импорт ўрнини босувчи маҳсулотлар ишлаб чиқариш йўлга қўйилади.
Оилавий тадбиркорликка 353 миллиард сўм кредит, Тикланиш ва тараққиёт жамғармасидан 20 миллион доллар ажратилиши белгиланди.
Бўш турган бинолардан самарали фойдаланиш, қишлоқ хўжалигини ривожлантириш, аҳолини солиқдан озод қилинган 60 дан ортиқ турдаги касбга ўқитиш бўйича топшириқлар берилди.
Президент Шавкат Мирзиёев йиғилишда Андижон вилояти аҳолисининг турмуш шароитини яхшилаш, инфратузилмани ривожлантириш масалаларига алоҳида эътибор қаратди.
Жорий йилда вилоятда 6 минг 196 та – ўтган йилгига нисбатан 2 баробар кўп уй қурилмоқда. Жумладан, “Қишлоқ қурилиш инвест” 5 қаватли 45 та, “Ўзшаҳар қурилиш инвест” Андижон шаҳрида 16 қаватли 4 та арзон уйлар қурмоқда.
Давлатимиз раҳбари уй-жойга муҳтож оилаларни қўллаб-қувватлашнинг янги тизимини жорий этиб, Андижон вилоятида 819 оилага субсидия ажратиш зарурлигини таъкидлади.
Жорий йилда урбанизация талаблари ва инфратузилма мавжудлигини ҳисобга олган ҳолда, ҳар бир туманда иккитадан замонавий қишлоқ қуриш лойиҳаси Андижондан бошланади. “Замонавий қишлоқ” – кўп қаватли уйлар қуриладиган, инфратузилма объектлари мавжуд, аҳоли учун барча шароит яратилган масканлар бўлади. “Замонавий қишлоқ” лойиҳаси бўйича қурилган уй-жойлар бошқа дастурлар доирасида барпо этилган уй-жойлардан бирмунча арзонлиги билан ажралиб туради.
Бу йил 642 километр автомобиль йўли, 85 километр ичимлик суви тармоғи қурилиши ва таъмирланиши белгиланди.
Таълим сифатини яхшилаш, ўқувчиларни қизиққан касбига 7-синфдан йўналтириш бўйича кўрсатмалар берилди. Бу келгусида уларнинг бандлигини таъминлашда муҳим ўрин тутади.
– Мени энг кўп ўйлантирадиган масала, бу ёшлар ва хотин-қизлардир. Уларга эътибор, кўмак керак. Билими, қўлида касб-ҳунари бўлса, ҳаётда ўз ўрнини топиб кетади, дунёқараши ҳам бошқача бўлади. Ота-онаси, оиласи ҳам давлатдан рози бўлади, – деди Шавкат Мирзиёев.
Давлатимиз раҳбари вилоятдаги меҳнат бозори талабини, ҳудуддаги тадбиркорлик ва қурилиш инфратузилмаси соҳалари тез суръатларда ўсаётганини инобатга олиб, Андижон иқтисодиёт ва қурилиш институтини ташкил этиш ва жорий йилдан қабулни амалга ошириш зарурлигини таъкидлади. Бундан ташқари, Тошкент давлат аграр университетининг филиали негизида Андижон қишлоқ хўжалиги институтини ташкил этиб, вилоятда аграр соҳа учун рақобатбардош кадрлар тайёрлаш юзасидан вазифалар белгилаб берилди.
Туризм соҳаси коронавирус сабабли тўхтаб қолган бўлса-да, аҳоли бандлиги ва даромадини оширишда муҳим йўналишлардан бири ҳисобланади. Йиғилишда вилоятда ички туризм дастурини ишлаб чиқиб, унинг доирасида бошқа ҳудудлардан вилоятга ички саёҳатларни ташкил этиш зарурлиги таъкидланди.
Хонобод шаҳрини Фарғона водийсининг туризм марказига айлантириш таклиф этилди. Ушбу шаҳарда ер ости маъданли сув булоқлари мавжудлигини инобатга олиб, 10 гектар ер ажратган ҳолда, маъданли сув брендини яратиш ва соғломлаштириш санаторияси ташкил этилиши белгиланди.
Маданият ва ахборот технологияларини ривожлантириш, жиноятчиликнинг олдини олиш масалаларига ҳам тўхталиб ўтилди.
Йиғилишда Бош вазир ўринбосарлари, тармоқ раҳбарлари ҳисобот берди. Видеоалоқа орқали туман ҳокимлари ва фаолларнинг фикрлари эшитилди.
Президент Шавкат Мирзиёев шу куни Хўжаобод туманидаги кўп қаватли уйлар қурилишини бориб кўрди.
Андижон вилояти аҳолиси мамлакатимиз нуфусининг 10 фоизини, ҳудуди эса бор-йўғи 1 фоизини ташкил этади. Шу боис, шаҳар яқинидаги адир жойларда кўп қаватли уйлар қуриш орқали аҳолининг тобора ўсиб бораётган талабини қондириш чоралари кўрилмоқда.
Хўжаобод туманининг Иттифоқ массивида 35 та уй қурилмоқда. Улар Андижон шаҳри, Андижон, Хўжаобод, Булоқбоши ва Жалақудуқ туманларидаги уй-жойга муҳтож оилаларга берилиши кўзда тутилган. Шунингдек, бу ерда мактаб, тикувчилик цехи, спорт комплекси бунёд этилмоқда.
Давлатимиз раҳбари қурилиш ишларидаги камчиликларни кўрсатиб ўтди. Бундай жойларда уйлар бунёд этиш мамлакатимизда янги тажриба эканини, уларни халқаро стандартлар асосида пишиқ, сифатли қуриш зарурлигини таъкидлади. Лойиҳани такомиллаштириш, аҳолига қулай транспорт йўналишлари ташкил этиш бўйича кўрсатмалар берди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в целях ознакомления с ходом социально-экономических реформ, реализацией крупных проектов на местах и диалога с населением 21-22 мая посетил Андижанскую область.
Во второй день визита Президент в городе Андижане провел совещание с участием хокимов областей и районов, руководителей отраслей экономики.
В настоящее время, когда пандемия коронавируса угрожает глобальным кризисом всему мировому сообществу, каждая страна ищет пути выхода из сложившейся сложной ситуации. Это испытание, вызывающее тревогу у всех народов, а также трагедии, случившиеся в Бухарской и Сырдарьинской областях, не сломили сильную волю нашего народа. Наши соотечественники не растерялись перед бедами в особо сложной ситуации, напротив, они еще больше сплотились и способствуют развитию отраслей экономики и реализации системных реформ, проводимых государством на пути гарантирования условий жизни завтрашнего дня.
В Андижанской области в процессе поэтапного выхода из карантина намечены системные меры по полному восстановлению экономики, обеспечению занятости и доходов населения, оказанию помощи нуждающимся и сокращению бедности. На совещании обсуждались новые подходы и задачи по продолжению работы в этом направлении при строгом соблюдении требований карантина.
В начале своего выступления глава нашего государства поздравил всех с праздником Рамазан хайит.
– Время неумолимо движется вперед. Дороги каждый день, каждая минута. В связи с пандемией бездействовали многие сферы, что привело к определенным трудностям в семьях. Если мы, несмотря на карантин, вместе с народом не наметим планы на завтрашний день, потом будет поздно, – сказал Президент.
Особое внимание на совещании было уделено развитию отраслей экономики, сокращению бедности, созданию рабочих мест. Отмечалось, что в Андижанской области насчитывается более 40 тысяч малообеспеченных семей, необходимо создавать для них источники дохода за счет реализации промышленных проектов, развития сельского хозяйства и садоводства, семейного бизнеса, ремесленничества и самозанятости.
– Заместители Премьер-министра, хокимы и руководители секторов должны знать проблемы каждой бедной семьи и работать с ними адресно, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Определено, что отныне в каждом секторе будет организован штаб по сокращению бедности. К штабам будут прикреплены представители ведомств экономики, финансов, труда, инвестиций, налоговых органов и банков. Размер их заработной платы будет зависеть от достигнутых результатов. Налоговые органы станут не проверщиками, а помощниками налогоплательщика.
– Развитие на местах до сих пор не направлено в конкретное русло, а от сухих статистических отчетов наш народ никакой пользы не получил. Предложения должны исходить из районов, от самих людей. Министры, руководители должны больше работать в регионах, отдаленных селах, а не в кабинете. Руководитель, который не проявляет самоотверженности в такой сложной ситуации, равен предателю. Вы получаете зарплату благодаря народу. Чем ближе государственный служащий к народу, тем больше результатов будет достигнуто на местах, и будет обеспечен принцип справедливости, – подчеркнул Президент.
На совещании обсуждались меры по созданию новых предприятий и рабочих мест в регионе.
В текущем году в рамках 789 проектов намечено освоить 7 триллионов сумов инвестиций и создать 42 тысячи рабочих мест. 13 проектов на общую сумму 106 миллионов долларов будет реализовано в текстильной отрасли, уровень переработки пряжи достигнет 78 процентов, будет обеспечен экспорт на 278 миллионов долларов.
В индустрии строительных материалов в 2020-2021 годах намечено запустить производство импортозамещающей продукции на сумму 106 миллионов долларов в результате реализации 74 проектов.
353 миллиарда сумов кредитов и 20 миллионов долларов из Фонда реконструкции и развития намечено выделить для поддержки семейного предпринимательства в области.
Глава государства дал поручения по эффективному использованию пустующих зданий, ускоренному развитию сельского хозяйства, широкому и адресному обучению населения более чем 60 видам профессий, доходы от занятия которыми не будут облагаться налогом.
Президент Шавкат Мирзиёев на прошедшем в Андижане совещании уделил особое внимание улучшению условий жизни населения, развитию инфраструктуры в области.
В нынешнем году в регионе строятся 6 тысяч 196 домов, что вдвое больше, чем в прошлом году. В частности, в городе Андижане ИК ООО "Кишлок курилиш инвест" строятся 45 5-этажных, обществом ИК ООО "Узшахар курилиш инвест" – 4 16-этажных жилых дома.
Глава государства подчеркнул необходимость внедрения новой системы поддержки нуждающихся в жилье, в рамках которой 819 семьям в Андижанской области будут предоставлены соответствующие субсидии.
В текущем году с учетом требований урбанизации и наличия инфраструктуры в Андижане будут задействованы проекты строительства современных кишлаков по два в каждом районе. "Современный кишлак" – территория с многоэтажными домами, объектами инфраструктуры и необходимыми условиями для населения. Построенные по проекту "Современный кишлак" жилые дома будут отличаться доступностью по сравнению с домами, построенными в рамках других проектов.
В этом году планируется построить и отремонтировать 642 километра дорог и 85 километров сетей питьевого водоснабжения.
Даны указания по улучшению качества образования, организации профессиональной ориентации начиная со школьников 7-х классов. Это сыграет важную роль в обеспечении занятости выпускников в будущем.
– Больше всего меня волнуют вопросы молодежи и женщин. Им нужны поддержка и внимание. Если у них есть знания, любимое дело, они найдут свое место в жизни, и мировоззрение их изменится. Тогда и родители, и семьи будут довольны государством, – сказал Шавкат Мирзиёев.
С учетом требований рынка труда области, ускоренных темпов в сфере строительства глава государства отметил необходимость создать Андижанский институт экономики и строительства и в этом году начать прием студентов. Вместе с тем Президент наметил задачи по организации Андижанского сельскохозяйственного института на базе филиала Ташкентского государственного аграрного университета и подготовке в области конкурентоспособных кадров для аграрной сферы.
Несмотря на то, что в связи с коронавирусом туризм приостановлен, все же эта сфера считается одним из приоритетных направлений в обеспечении занятости и доходов населения. На совещании отмечена необходимость разработки программы внутреннего туризма в области и в ее рамках организации туризма в область из других регионов.
Было предложено преобразовать город Ханабад в туристический центр Ферганской долины. С учетом наличия в этом городе родников минеральных вод намечено на 10 гектарах создать бренд минеральной воды и построить оздоровительный санаторий.
Обсуждались вопросы развития культуры и информационных технологий, предотвращения преступности.
На совещании с отчетами выступили заместители Премьер-министра, руководители отраслей. По видеосвязи были заслушаны мнения хокимов районов и активистов.
Президент Шавкат Мирзиёев в этот день ознакомился со строительством многоэтажных домов в Ходжаабадском районе Андижанской области.
Население данной области составляет 10 процентов от общей численности населения страны, при этом площадь региона – лишь 1 процент территории республики. Поэтому принимаются меры по удовлетворению растущих потребностей населения путем застройки многоэтажными домами холмистой местности, окружающей областной центр.
На массиве "Иттифок" Ходжаабадского района строятся 35 многоэтажных домов. Квартиры в них намечено предоставить нуждающимся в жилье семьям из города Андижана, Андижанского, Ходжаабадского, Булакбашинского и Джалакудукского районов. Здесь также возводятся школа, швейная мастерская и спортивный комплекс.
Глава государства указал на недостатки в строительных работах. Строительство домов в местности такого типа – новый опыт в нашей стране, поэтому необходимо сооружать их прочными и качественными, в соответствии с международными стандартами, отметил Шавкат Мирзиёев.
Президент дал указания по доработке проекта, организации удобных для населения транспортных маршрутов.