Президентимизнинг топшириғига биноан мамлакатимизда хотин-қизларнинг ижтимоий аҳволини яхшилаш, бандлигини таъминлаш, даромадларини кўпайтириш, уларнинг муаммоларини ўрганиш ва ҳал этиш, уларни моддий ва маънавий қўллаб-қувватлашга қаратилган чора-тадбирларни амалга ошириш бўйича республика ишчи гуруҳи фаолият кўрсатаётир.
Ўзбекистон касаба уюшмалари Федерацияси раиси бошчилигида Республика маҳаллалар кенгаши, Хотин-қизлар қўмитаси, Маънавият ва маърифат маркази ҳамда “Оила“ илмий-амалий тадқиқот маркази ходимларидан иборат ишчи гуруҳи навбатдаги фаолиятини Жиззах вилояти Пахтакор туманида олиб борди. Улар ҳудуд 14 маҳалласидаги 380 дан зиёд оиладаги хотин-қизлар билан мулоқот ўтказиб, уларнинг мурожаатларини ўрганиб чиқди.
Жиззах вилояти ҳокимлигида ушбу ўрганишлар якунига бағишланган йиғилиш бўлиб ўтди. Йиғилишда ишчи гуруҳ раҳбари Ўзбекистон касаба уюшмалари федерацияси раиси Қудратилла Рафиқов ўрганиш якунлари бўйича маъруза қилди.
Жиззах чўлини ўзлаштиришнинг дастлабки даврида – 1967 йилда ташкил этилган тумандаги инфратузилма иншоотларида – уй-жойларни сақлаш, йўллар инфратузилмаси, коммунал, ижтимоий соҳалардаги ўткир муаммолар юзага чиқиб, аҳолининг ҳақли эътирозларига, давлат идораларига бўлган мурожаатларининг ошишига олиб келди.
72 минг нафарга яқин аҳолиси бўлган тумандан 2019 йил давомида Ўзбекистон Республикаси Президенти виртуал қабулхонасига 3 минг 482 та турли йўналишдаги мурожаатлар келиб тушган бўлса, мурожаатларнинг қарийб 50 фоизига яқини аёллар томонидан қилинган.
Ишчи гуруҳи ўрганиш давомида хотин-қизлар томонидан билдирилган муаммоларнинг 23,7 фоизи уй-жой билан таъминлаш ва мавжуд уй-жойини таъмирлаш, 7,7 фоизи саломатлигини тиклаш, 45,5 фоизи моддий ёрдамга муҳтожлиги, 8,5 фоизи иш билан таъминлаш, 1,6 фоизи тадбиркорлик фаолиятини бошлаш учун кредит ажратиш, 1,2 фоизи коммунал соҳа билан боғлиқ. 15 фоизидан ортиғи оилалардаги ижтимоий-маънавий муҳитнинг нотинчлиги, таълим ва бошқа йўналишларга эканлиги аниқланди.
Учрашувларда хотин-қизларни тинглашга, улар кўтараётган масалаларни ҳал этишга алоҳида эътибор қаратилди. Кўтарилган муаммолар бўйича тадбирлар режаси ишлаб чиқилди ва ижросини таъминлаш бўйича ишлар олиб борилмоқда.
Ишчи гуруҳ тавсияси билан ижтимоий оғир вазиятга тушиб қолган хотин-қизларга касаба уюшмалари федерацияси томонидан моддий-маънавий кўмак кўрсатилди. Ижтимоий кўмакка муҳтож аёллардан 15 нафарига 34,5 миллион сўм моддий ёрдам, 6 нафарига замонавий тикув машинаси, 7 нафарига фарзандлари саломатлигини тиклаши учун санаторийларга бепул йўлланма берилди.
Шунингдек, туманга иккита турар жой биноси қурилиши учун 6 миллиард сўмлик, ер ости сизот сувларини чиқариб кетиш ишлари учун 3 миллиард сўмлик сертификатлар топширилди.
Йиғилишда иштирок этган пахтакорлик хотин-қизлар Президентимиз томонидан берилаётган эътибор учун миннатдорлик билдиришди.

Рабочая группа поможет решить проблемы нуждающихся женщин
В нашей стране по поручению Президента страны работает республиканская рабочая группа по осуществлению мероприятий, направленных на улучшение социального положения женщин, обеспечение их занятости, увеличение доходов, изучение и решение их проблем, материальную и духовную поддержку.
Рабочая группа, состоящая из сотрудников Республиканского совета по координации деятельности органов самоуправления граждан, Комитета женщин, Центра духовности и просветительства, научно-практического исследовательского центра "Оила" под руководством председателя Федерации профсоюзов Узбекистана свое очередное мероприятие провела в Пахтакорском районе Джизакской области. Состоялась встреча с женщинами из более 380 семей из 14 махаллей, рассмотрены вопросы каждой.
В хокимияте Джизакской области прошло совещание, на котором выступил председатель Федерации профсоюзов Узбекистана, руководитель рабочей группы Кудратилла Рафиков.
В инфраструктурных сооружениях района, построенных еще в 1967 году в период освоения Джизакской степи, накопились острые проблемы в дорожной инфраструктуре, коммунальной и социальных сферах, которые вызывают справедливые нарекания населения. Из района, где проживают 72 тысячи человек в виртуальную приемную Президента Республики Узбекистан поступило 3 482 обращения, почти половина - от женщин.
Рабочая группа в процессе изучения обращений выявила, что 23,7 процента проблем, поднятых женщинами связаны с обеспечением жильем и ремонтом имеющегося жилья, 7,7 процента - с востановлением здоровья, 45,5 процента - с оказанием материальной помощи, 8,5 процента - с трудоустройством, 1,6 процента - с выделением кредита для начала предринимательской деятельности , 1,2 процента - с коммунальной сферой, более 15 процентов касаются семейных неурядиц, образования и других сфер.
Разработан план мероприятий для решения проблем, обеспечивается их исполнение.
По рекомендации рабочей группы Федерация профсоюзов поддержала оказавшихся в трудной жизненной ситуации женщин. 15 женщинам, нуждающимся в социальной поддержке, оказана материальная помощь в размере 34,5 миллиона сумов, шести женщинам выделены современные швейные машины, семи - бесплатные путевки в санатории для восстановления здоровья детей.
Району были выданы сертификаты на шесть миллиардов сумов для строительства двух жилых домов и на три миллиарда сумов для проведения работ для отвода подводных грунтовых вод .
Принимавшие участие в совещании женщины из Пахтакорского района выразили признательность Президенту страны за оказываемое внимание.